Aktuální report ze 14.3.2009

Stát:

Lyžařský areál:

Nejsilnější dojmy:

Sjezdovky:


Sněhové podmínky:
Komfort:           

Ceny skipasů:Zalidněnost:
Doprava do střediska:

Gastronomie:
(občerstvení u vleku)
Slovensko

Chopok-Juh-    nepočítáme-li traverzy, tak oficiálně disponuje Chopok-Juh 8 km značených sjezdovek, což papírově není mnoho, ale ve spojení se severem se dostaneme na číslo přes 30 km.
-    kouzlem jihu však je to, že jednou velkou sjezdovkou je celý svah od vrcholového hřebene po pás lesa od Vajskovské doliny po úroveň Demänovského sedla. Tím získává Chopok body, jelikož jde - plochu zhruba 2 x 1 km. Pokud bychom na jednu trať počítali šířku 70 metrů, rázem by se Chopok juh dal definovat číslem 35 kilometrů sjezdů. V praxi to ale funguje úplně jinak – jezdíte tam, kde se vám právě líbí a chce, nebo jen tak bloudíte po svahu – zcela svobodně bez limitů
-    sjezd do Krupové je monumentálním zážitkem (délka 3600m a převýšení 930metrů), po rozšíření této trati v lesním úseku se zde dají dělat i oblouky velkých poloměrů
-    sjezd z Kosodreviny na Srdiečko zaznamenal v posledních letech rovněž kosmetickou změnu. Trať se přesunula do úrovně trasy původní sedačky Von Roll na Kosodrevinu a změnila tak značení z černé na červenou (trať byla i rozšířena)
-    na svazích se rýsuje i nová sjezdovka z Kosodreviny přímo do Krupové, ne však trasou staré jedničky (v současnosti již zarostlé), která šla přímo od domu HS na Kosodrevině dolinkou do Krupové, ale novým výsekem blíže k Srdiečku
-    sjezdy jsou spíše náročné, díky slabší a nepravidelné úpravě (jak již na Vánoce bylo zvykem, tentokráte jsme se k naší spokojenosti upravené Derešské muldy nedočkali)
-    nadmořská výška střediska 1075 - 2005 m.n.m.


-    Chopok Jih patří spolu s Lomnickým sedlem, k místům, kde leží nejvíce sněhu na Slovensku
-    sněhu bylo opravdu hodně, podle údajů SHMÚ Srdiečko110cm, 185cm Kosodrevina a 280cm vrchol Chopku, v muldách naváto asi něco přes tři metry – všechny velké kameny i kosodrevina byly skryty
-    po pětidenním vytrvalém sněžení všude nad 1500 metrů cca 30-50cm prašanu, kromě trati č. 1, sjezdů do Krupové, které byly upravené
-    jasno, sluníčko, odpoledne mraky, teplota ve stínu okolo -5, výhledy na Vysoké Tatry omezené oblačností

-    jedna lanovka z devadesátých let min. stol., 6 vleků (4 původní, a dva relativně nové Doppelmayr, které suplují vyřazenou sedačkovou Von Rollku až na vrchol Chopku)
-    na jihu vše propojeno
-    propojení se severní stranou stále Chopku nedostatečné (malá kapacita 2x 220 os/hod. – ze severní strany extrémní fronta – viz foto)

-    celodenní skipas 23€ / děti 16€
-    5-denní skipas 96€ / 67€
-    půldenní skipas 15€ (od 12.00) / 11€

-    parkoviště Srdiečko i Trangoška přeplněná již v 9.00hod, parkování posléze na příjezdové cestě cca až 2,5 km pod Srdiečkem! Při představě šlapání v přezkáčích 2,5 km by nás chuť na lyžování přešla... (viz foto)
-    před pokladnami fronta na 1 hodinu (v našem případě 9.20hod-10.30hod)
-    na upravené trati č. 1 lidí jako mravenců..., (viz foto), jinde OK
-    na neupravených a náročných tratích přiměřený počet lyžařů a snowboardistů
-    jezdily všechny vleky, ale s vysokou poruchovostí (kromě Zadných Derešů vše alespoň jednou na pár minut stálo, Predné Dereše se opravovaly trochu déle, přibližováky stály poměrně často)


-    příjezd bez problému, cesta se sněhem do 5cm
-    v zimě doporučujeme sněhové řetězy a min. zimní pneu
-    parkoviště na Srdiečku v sezónních špičkách nedostatečné, bez poplatku. Parkoviště na Trangošce (1km od Srdiečka) v případě špičky rovněž nedostatečné, bez poplatku, skibus na Srdiečko zdarma (i z Mýta pod Ďumbierom)

-    pivo Zl. Bažant 10 st. (0,3 l) 1,00 €
-    hotdog 1,50 €
-    horká čokoláda 1,60 €
-    gulášová polévka 2,20 €
-    kukuřice 2,00 €
-    horalka 0,80 €
-    čaj 0,2 l 1,00 €
-    káva 1,30 €
-    Demänovka 1,50 €

Plus / minus lyžařského areálu:      

+    sportovní charakter střediska
+    na československé poměry téměř nekonečné možnosti volných sjezdů po značených tratích i mimo ně
+    vysoká nadmořská výška
+    velké převýšení
+    bohaté možnosti skiaplinismu v okolí
+    velmi často příznivé sněhové podmínky v průběhu celé zimy (téměř vždy od února do konce dubna)
+    přímo v centru Nízkých Tater
+    překrásné scenérie
+    možnost ubytování přímo ve středisku (obnovené hotely Kosodrevina, Srdiečko, zaběhnutá Kamenná chata i chata Trangoška)
+    alespoň částečná úprava terénu pro méně zkušené lyžaře (t. č. však upravena pouze trať č. 1 a sjezd z Jelenie lúky a ze Srdiečka do Krupové)
+    ve spojení se severní Jasnou jasně nejlepší středisko Slovenska

-    nedostatečné parkovací kapacity
-    nedostatek skibusů (podobně jako na Pradědu by celé Bystrianské dolině pomohlo zavedení kyvadlové dopravy)
-    nedostatečné kapacity pokladen
-    nesrozumitelné a nejasné lákání na posezónní slevy, které se ve skutečnosti nekonaly (pokud nebyly utajeny a skryty více, než by běžný návštěvník očekával)
-    riziko vysoké návštěvnosti střediska při hezkém počasí
-    vysoká poruchovost přibližovacích zařízení
-    nedostatečné spojení jižní a severní strany Chopku
-    malé využití přírodního potenciálu jižní strany Chopku, malé investice do přibližovadel (kromě dvou novějších vleků v celkové délce 1,5 km vše jako v roce 1994 – nepočítáme-li rekonstrukci vleku Zadné Dereše, který patřil dříve Podbrezovským železárnám)
-    nevhodné pro rodiny s dětmi
-    nevhodné za nepříznivého počasí
Chopok jih
Hezké počasí, sportovní akce i nesrozumitelné lákání na posezónní slevu a skipas od 13 €, která se podle ceníku u pokladen nekonala pro žádnou z kategorie lyžařů (děti za 18 €)...

Chopok jih
...nalákaly neskutečné množství lyžařů, kteří si u pokladen museli vystát až hodinovou frontu.

Chopok jih
Přitažlivost prašanu na „nezoraném poli“ 2x1 kilometr byla silná – na fotce Chopok a upravená jednička (vpravo od nefunkční sedačky z Kosodreviny na Chopok)

Mnoho dalších fotek naleznete ve FOTOGALERII.