Tento článek vyšel v rámci seriálu SNOW tour 2. února 2016.


I v údolí Fassa si z loňského jara pamatujeme lepší sněhové podmínky, nicméně sjezdovky fungují v plném rozsahu a bezpečný sněhový podklad na tratích rozdával pocit, že zima vládne, jak se patří. Naše první kroky pochopitelně vedly do nové chlouby – kabinové lanovky, jejíž nástupní stanice je ve vesničce Alba hned vedle lanovky na Ciampac. Je jasné, že nyní je přejezd z Ciampac na Belvedere mnohem pohodlnější než skibusem. Do nové kabinkové lanovky se vejde až 100 osob, nicméně kabina se běžně naplňuje nejvýše 85 lyžaři, takže nejde o žádnou velkou mačkanici.


Ranní oblouky jsme tedy zakrojili na svazích Belvedere – zatímco sjezdovky jsou vysněžené v celé šířce i délce, oproti jaru nám chyběl snowpark, který loni zahrnoval i skicrossovou trať nebo skok do duchny. Sjezdovky v této části představují široké pláně, které jsou mírné, a sportovnějším jezdcům tak může poněkud chybět rychlost. Na druhou stranu jde o ideální volbu pro lyžaře, kteří spíš než prudké svahy preferují pohodu na lyžích s panorámaty okolo – a ta se tu hned tak neokoukají.


Osobně se mi na Belvedere nejvíc líbí červená sjezdovka vedoucí z vrcholového prostranství k nástupu kabinkové lanovky Pecol–Col dei Rossi. Tím, že není v hlavním centru dění, je sjezdovka často poloprázdná a má akorátní carvovací sklon.


Vydáte-li se na protilehlý svah Ciampac, první výhled opět padne na širokou lyžařskou pláň, která není nijak prudká, čili další prima volba pro začínající lyžaře a pohodáře.


Za sedlem se z Ciampacu můžete po propojovací sjezdovce vydat do sousední lokality Buffaure, která už je o dost sportovnější. Kromě černé sjezdovky Vulcano tu najdete i pohodovější červenou trať Valvacine, jež je součástí „panorama tour“ – už název této doporučené lyžařské trasy dává tušit, že stojí za to se tu zastavit a rozhlédnout. V údolní vesničce Pozza se každou sobotu lyžuje i večer.


Ve Fasse je mou sjezdovkou číslo 1 černá trať Ciampac, která si to řeže lesem zpět do údolní vesničky Alba. Svým profilem je podobná tratím jako Olympia nebo Fiamme Oro ve Val di Fiemme – jde o dlouhý prudký sešup, kde se střídají přehledné padáky s ostrými esíčky. Na některých místech ale za hranu sjezdovky není moc vidět, takže je potřeba dávat pozor hlavně v odpoledních hodinách, kdy se sjezdovka změní v dopravní tepnu lyžařů navracejících se ze sjezdovek do údolí. Také tato sjezdovka je většinu dne ve stínu, takže je poměrně tvrdá i odpoledne.


Horských hospůdek je i na Ciampacu několik a v každé najdete podobné menu. Jedna se však významně odlišuje svou orientací na zvěřinové speciality – Tobia del Giagher (v překladu Chata lovce), která leží kousek nad výstupní stanicí lanovky Ciampac. Lovecky vyhlížející majitel a hlavní kuchař vám tu nejčastěji doporučí jelení steak. Jeden takový „jelení talíř“ vyjde na 15 eur, v jídelníčku najdete ale také levnější varianty, jako jsou knedlíčky canedreli, gnocchi (okolo 10 eur), nebo tagliatelle za 8 eur.


Jedno z nejlepších aprés-ski, co jsem vůbec zažila, bylo v baru Paradis právě ve Val di Fasse, konkrétně kousek od nástupní stanice lanovky, která vede z Canazei na Belvedere. Začíná ožívat hned po čtvrté hodině odpolední a už kolem páté je plno k prasknutí. Na drinky ale dlouho nečekáte a barmani se střídají v tančení na baru takovým způsobem, že vám to nedá, a tancujete zkrátka s nimi.Chcete-li ve Fasse bydlet přímo u nástupu nové lanovky, zvolte hotel Miramonti – z jeho balkonu uvidíte i na dojezd černé sjezdovky Ciampac. V lednu tu pořídíte pokoj za 65 eur na osobu i s polopenzí. Výhodou hotelu kromě polohy je také aprés-ski bar v přízemí, který poměrně společensky žije i ve všední dny.Val di Fassa v kostce:

Vzdálenost z Prahy     7 h 19 min
Celodenní skipas dospělý (roč. 1996 a starší)     54 eur*
Celodenní skipas mládež (roč. 99 a mladší)     38 eur
Celodenní skipas senior (roč. 1950 a starší)     49 eur
Děti do 8 let     zdarma
Parkování     zdarma vždy u nástupu lanovek* ceny v hlavní sezoně od 31. 1.-19. 3. 2016Při reportu jsme používali lyže značky FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle SMITH, rukavice LEVEL a hodinky GARMIN Fénix 3. Do střediska nás dovezl vůz HYUNDAI Tucson a fotografie jsou pořízené technikou SAMSUNG.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: