Milý pane Mlčochu,

řekla bych to asi takhle: „Pláčete dobře, ale na špatném hrobě.“ Tím hrobem budiž dnešní syntetická doba. Když jsem byla já děckem, tak jsme s kamarádkami polehávaly v prašanu pod sjezdovkou, tento jsme olizovaly a různě jsme se v něm povalovaly a bylo nám dost dobře. Když jsme šly v Krkonoších někam pěšky, tak jsme si do toho sněhu sedaly nebo se obtiskovaly jako andělíčci a tak dále. Hole Komperdell zvané komprdelky byly tenkrát z ocele a čepice a ponožky z ovčí vlny. Takto a podobně mohl by můj tatínek vzpomínat na mrsk kristiánský a mrsk telemarský a jeho tatínek možná na Rösslera-Ořovského.


Technický syntetický sníh přišel a už tu zůstane. Všude na sjezdovkách se s ním poprašuje, a že to není žádný sníh, vědí, jen ti, kdo si na ten opravdový sníh pamatují, vědí, jak chutná a jak je hebký. Když náhodou na sjezdovku nasněží z mraků, tak honem rychle vyjedou rolby a hezky ho uplácají, aby to nebylo poznat. Ty vaše děti, které bych si spíš tipovala na vnoučata, jsou dnes oblečeny tak, aby jim sníh nikam nenafoukal, aby jim nebyla zima, a vybaveny jsou tak, aby se pokud možno při lyžování moc neunavily. Vedle klasiků existuje jedna kategorie lyžařů a snowboardistů, tak zvaní freeridisté, kteří ten prašan vyhledávají. Z hlediska lyžařského průmyslu jde o menšinovou zábavu, jíž se věnují jen opravdoví odborníci na lyžařský prožitek a která je provozovateli areálů spíš ignorována, či dokonce opovrhována.


Pokud těm vašim dětem nebyly vštípeny konzervativní hodnoty již v útlém věku, tak vám tedy držím palce. Stromek se musí ohýbat, dokud je mladý. Můžete se nicméně pokusit o nějaké paralely a příměry s tím, co mají vaše děti rády. Že ten umělý sníh je jako kuřecí prsa z velkovýroby oproti stařenému steaku, který je dobroučký jako ten prašan. Hm, jestli máte vegetariány, tak je tu třeba česnek medvědí od potoka v konkurenci s dva roky starými čínskými paličkami. Co je čím, to je snad jasné. Pokud chcete zajít do jiných oblastí, můžete poukázat třeba na kvalitativní i kvantitativní parametry orgasmu dosaženého přirozenou cestou oproti prožitku poskytnutém zařízením poháněným baterkami. Taky můžete ty děti nechat, aby na to přišly samy. Za pár zim totiž bude přírodní sníh tak vzácný, že ho budou všichni chtít. Bude trendy.
Máte dotaz, na který jste ještě nikdy nedostali odpověď? Pošlete jej na skipsycho@snow.cz anebo ho přidejte jako komentář k článku!
Všechny dotazy a odpovědi ze Skipsychoporadny najdete v archivu!