V pátek jsme měli na Monínci štěstí na sem tam modrou oblohu s vykukujícím sluníčkem. Monínec má sice „pořádnou“ sjezdovku jen jednu, ta je ale poměrně dlouhá a patří k nejdelším osvětleným sjezdovkám v České republice.


Svah je po celé délce přehledný a sklon je přívětivý hlavně pro začínající lyžaře a šikovnější děti. Na sjezdovce ale ani zkušený lyžař nebude mít problém vykroužit carvingový oblouk. Sjezdovku můžete jezdit buď odshora až dolů při využití čtyřsedačkové lanovky, nebo zajíždět pouze v horní polovině kopce ke kotvovému vleku.


Je potěšující vidět snahu: i když sněhu není „na rozdávání“, byl tu postavený malý snowparčík s docela dlouhým skokem a několika překážkami v podobě beden a zábradlí. Jsou střediska, kde je sněhu i víc, a po nějakém snowparkovém zpestření nejsou ani stopy.


Na plné obrátky frčel i v pátek dětský park, umístěný napravo od restaurace M2. Děti tu vyjíždějí na svah na pojízdném pásu a o zábavu se jim stará maskot Brumík, který s nimi poctivě sjíždí kopec. Lyžařská škola Maro Monínec se dopoledne zaměřuje na děti z mateřských školek a účastníci mají vždy jízdu na tubingu zdarma. Ve skupinové výuce zaplatíte za dítko 420 Kč na dvě hodiny. My tu byli svědky velmi vlídného přístupu instruktorů, kteří děti vozili i na molitanových hračkách.


Novinkou pro děti je na Monínci tzv. Funline, tedy zábavná trať sestávající ze zatáčky 360 stupňů, z průjezdu tunelem a několika lehce klopených zatáček.


Možná právě tím, že se Monínec profiluje jako středisko pro rodiny s dětmi, dbá na dobře vybudované zázemí. U dolní stanice lanovky tak najdete restauraci s velkou terasou, WC a také půjčovnu lyží včetně prodejny sportovního vybavení jako jsou helmy, čepice, rukavice nebo ponožky.


V samoobslužné restauraci M2 mě hned po vstupu zaujal a mile potěšil koberec - kluzké dlaždice v přezkáčích a s tácem s jídlem v rukou bývá totiž občas docela bojovka… Vaří se tu hotovky všeho druhu – od svíčkové přes řízek, špagety, krůtí guláš až po sladké kynuté knedlíky nebo kuskus se zeleninou a kuřecím masem. Nutno říct, že takhle zdravé jídlo nám po všech těch langoších docela bodlo – navíc chuťově i vizuálně velmi dobře vyladěné!


Monínec v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 h 10 min
Celodenní skipas dospělý (18-62 let)     550 Kč
Celodenní skipas dítě (6-11 let)     410 Kč
Parkování     zdarma na parkovišti kousek od nástupu na lanovku


V pátek jste mohli na Monínci zdarma testovat lyže FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle značky SMITH, rukavice LEVEL a také vozy HYUNDAI. Při reportování jsme měli nohy v teple díky vyhřívaným ponožkám LENZ, používali jsme hodinky GARMIN a fotografie pořídili pomocí techniky SAMSUNG.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: