Tento článek vyšel v rámci seriálu SNOW tour 8. února 2016.


Budeme-li Javor sledovat pohledem z ptačí perspektivy, všimneme si, jak sjezdovky v jejich náročnosti postupně přitvrzují zprava doleva. Takže zatímco na pravé straně zvané Turnhof se to na modrých svazích hemží dětmi, na levé straně přes pár červených sjezdovek přecházíme k černé sjezdovce s homologací FIS na Světový pohár.


Nejstrmější černá sjezdovka, na mapě značená jako Weltcupstrecke, se nachází pod kabinkovou lanovkou, která vás na kopec vyveze opravdu rychle. Sjezdovka byla v posledních letech rozšířena, takže nabyla na ještě větší přehlednosti, které nahrává i jakákoli absence zatáček a její neměnící se prudký sklon. Jediným omezením tu může být postavený slalom pro trénující závodníky.


Mou oblíbenou sjezdovkou je na Javoru červená sjezdovka Böhmerwaldstrecke, na kterou vyváží šestisedačková lanovka, takže když chci dát několik rychlých jízd, ocením, že se nemusím vyzouvat z lyží (jako tomu je u kabinky). Sjezdovka je opět široká, takže velmi dobře přehledná, sklon je rovněž konstantní a nebudeme-li počítat jednu mírnou pravotočivou zatáčku, je takřka rovná. Stihnete-li první lano, nadšením z jízdy na této sjezdovce snad i zavýsknete!


Přes červenou sjezdovku Sonnenhang, na které se ve středu a pátek koná i večerní lyžování, se postupně dostáváme k modrým rodinným sjezdovkám Damenstrecke a Familienstrecke. Zatímco Damenstrecke vede k nástupu na krátkou sedačkovou lanovku Sonnenhang, nejmírnější Familienstrecke, která z velké části lemuje sáňkařskou dráhu, vás dovede až do části Turnhof. Sjezdovku Turnhofhang tu obsluhují dva kotvové vleky a díky šíři a nenáročnosti je ideální pro lyžařské školičky s dětmi.


Co se týká lyžařských škol, ty mají propracovaný program pro děti. Zatímco ti nejmenší, kteří na lyžích teprve začínají ťapat, se učí s řadou metodických pomůcek ve Zwergerlandu, tj. v Trpasličím světě, pro pokročilejší je připraven Arberland, kde už jsou pro děti k dispozici tři různě dlouhé pojízdné pásy. Nejšikovnější děti instruktoři berou na kotvu na Turnhof nebo na Familienstrecke. Velkorysé je i zázemí lyžařských škol, kdy se děti mohou přezouvat nebo na pauze ohřát v dřevěných chatičkách, které slouží i jako úložiště batůžků se svačinami. Lyžařských škol tu je k dispozici hned několik a většina instruktorů tu mluví česky.


Nejen děti na Turnhofu ocení i možnost projet se v terénních vlnách nebo zkusit si měřený obřák, který tu je navíc paralelně postaven pro dva, takže ke změření výkonu s kamarádem nepotřebujete znát ani přesný čas, abyste věděli, kdo byl rychlejší.


Občerstvovací stanice v podobě alpsky vyhlížejících hospod jsou příhodně rozložené po celém Arberu a vždy s velkou terasou. Zatímco některé hospůdky jsou strategicky umístěné u nástupů lanovek či vleků, některé zas sází na kombinaci jídla a výhledu na Šumavu. My zakotvili v restauraci Eisensteiner Hütte přímo u stolu s výhledem na černou fisku a dali si Rinderkraftbrühe mit Leberknödl, tedy hovězí vývar s jedním velkým játrovým knedlíkem (3,90 eur), a sladký Germknödl s vanilkovým krémem (5,90 eur). Co vás tu ale může překvapit, že když si objednáte velké pivo, přistane vám na stole rovnou tuplák! Takže chcete-li klasické půllitrové pivo, řekněte si o malé.


Javor má dobře vyřešené zázemí a parkování. Parkoviště jsou velkokapacitní, zdarma a navíc umístěné hned u pokladen. Čisté toalety jsou samozřejmě základ a najdete je i u horní stanice kabinky. Javor je známý i precizní úpravou sjezdovek. Věděli jste, že tento majestátně vyhlížející kopec mohl patřit nám? Kdyby ho Marie Terezie neprohrála v kostkách... To musel být tehdy ale večírek! :)


Javor je v oblasti Železnorudska nejvýznamnějším turistickým magnetem, což se v případě Bavorské Rudy projevuje tím, že až 50% veškerých příjmů z turistického ruchu přímo či nepřímo souvisí s jeho lyžařským areálem. Nejde přitom jen o příjmy od turistů, ale i pracovní místa. Tím, že Velký Javor propaguje své lanovky, láká do oblasti turisty, což potvrzuje i nedávná bavorská studie cestovního ruchu. Návštěvník se díky tomu v Bavorské Rudě může těšit z vyspělé infrastruktury, která si nezadá s leckterým alpským letoviskem - jsou tu nejen hotely a restaurace, ale i bazény s wellness centry, nebo třeba banka, která například v sousední Železné Rudě chybí.


Arber v kostce:

Vzdálenost z Prahy     2 h 30 min
Celodenní skipas dospělý (17-59 let)     33 eur
Celodenní skipas student     31 eur
Celodenní skipas dítě (6-16 let)     25 eur
Celodenní skipas senior (od 60 let)     31 eur
Celodenní skipas rodina (2 dospělí a 1 dítě)     84 eur
Parkování     zdarma na velkokapacitním parkovišti přímo u nástupu na lanovku


Také v sobotu jste mohli na Javoru zdarma testovat lyže FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle značky SMITH a rukavice LEVEL. Při reportování jsme měli nohy v teple díky vyhřívaným ponožkám LENZ, používali jsme hodinky GARMIN, fotografie pořídili pomocí techniky SAMSUNG a do střediska nás dovezly vozy HYUNDAI Tucson.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: