Do Šachet přijedete netradičně k výstupním stanicím vleků, takže první kontakt se sněhem je rovnou z kopce dolů. Nahoře se vám naskytne pohled na širokou pláň, v prostředku rozdělenou kotvovým vlekem. Zhruba v polovině se tato pláň „rozdvojí“ a dá tak vzniknout dvěma šikovným červeným sjezdovkám, kdy se každá vydá svou cestou.


Obě sjezdovky mají kolem kilometru a svými profily jsou si velmi podobné. Je však potřeba být při jízdě bystrý a reagovat na změny terénu, protože ve spodní polovině čeká nějaká ta zatáčka, a hlavně i prudší padák. Mně se nejlépe jezdilo na sjezdovce „Nové“, která vede podél kotvy vlevo. Je prudší než její sestra „Stará“, a vykroužit solidní oblouk po hranách na ní byla jedna radost.


Šachty a potažmo přidružený Větrov jsou kopce vhodné především pro začínající děti. Na Větrově se děti nechávají nahoru vyvážet pomalou pomou a dolů si mohou vybrat ze dvou velmi mírných svahů, které jsou široké a na cvičné louky i docela dlouhé.


Úplným rájem pro děti je dětský park, kde samozřejmě nechybí pestré výukové pomůcky. Děti tu najdou například slalom s tyček, ze zvířat, z bran, nebo kolotoč a další molitanové pomůcky na ťapání pro ty nejmenší. I zázemí mile překvapí - pro děti tu je připravená převlékárna s dětským koutkem. Nevýhodou je snad jen vzdálenost, když dětský park je trochu odstrčený od hlavního dějiště Šachet. Novinkou místní lyžařské školy Yellow point je lekce pro špuntíky, tedy pro děti od 1 do 3 let v dětském parku, privátní lekce je za 450 Kč.


Chybí-li výbava, je možné si v místní prosklené půjčovně zapůjčit lyže, přezkáče, helmy… Zpestřením dne nejen pro děti mohou být bytelně vyhlížející sáňky, které si tu rovněž můžete zapůjčit.


Občerstvení na Šachtách hledejte u výstupních stanic, ačkoli jeden bufet je dispozici i u dolní části dětského parku. Šachty disponují poměrně útulným a funkčním zázemím, kdy u výstupu kotvy najdete kromě restaurace toalety nebo i rychlý bufet s terasou. Zaujmou i odpadkové koše „na každém rohu“, což v řadě středisek ještě stále zcela chybí.


Místní hospůdky vyhlížejí docela příjemně. Z restaurací s vnitřním posezením si můžete vybrat buď na Větrově občerstvení U Zdeničky, nebo v Šachtách restauraci Šachty. Nabídka jídel zahrnuje kulajdu, svíčkovou či cibulové kroužky a ceny se pohybují do 100 Kč. Podlehnete-li lyžování a hlad budete zahánět jen v rychlém občerstvení, dočkáte se párku v rohlíku nebo zapečených panini.


Šachty v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 h 43 min
Celodenní skipas dospělý (18-62 let) pá-ne     400 Kč
Celodenní skipas dítě (do 140 cm)     260 Kč
Celodenní skipas junior (do 18 let)     330 Kč
Senioři od 65 let     20% sleva
Parkování     zdarma na parkovišti kousek od nástupu na lanovkuV Šachtách jste mohli zdarma testovat lyže FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle značky SMITH, rukavice LEVEL a také vozy HYUNDAI. Při reportování jsme měli nohy v teple díky vyhřívaným ponožkám LENZ, používali jsme hodinky GARMIN a fotografie pořídili pomocí techniky SAMSUNG.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: