Ještědská mapa sjezdovek se převážně červená. Na kopec vyváží dvě sedačkové lanovky - expresní čtyřsedačka Skalka a čtyřsedačka Černý vrch, sjezdovky tedy můžete kombinovat, jak se zlíbí. Jakmile vystoupíte na Skalce, naskytne se vám pohled na Liberec a záhy si ho můžete vychutnat i v obloucích z červené sjezdovky. Trať Skalka je klasickou českou sjezdovkou v tom smyslu, že není nijak extra členitá ani široká, na druhou stranu nabídne aspoň pár prudších padáků.


V druhé třetině sjezdovky se můžete rozhodnout, jestli pojedete opět k nástupní stanici lanovky Skalka, nebo k nástupu lanovky Černý vrch - to samé platí pro červenou sjezdovku Libereckou. Ta je svým profilem podobná Skalce a střídají se na ní užší i prostornější pasáže, jsou na ní také asi tři křižovatky. Je potřeba být opatrnější kvůli přijíždějícím lyžařům z různých směrů, na druhou stranu se dají sjezdy různě kombinovat.


Jak ze Skalky, tak z Černého vrchu se dostanete na nejprudší sjezdovku Ještědu, tedy na Slalomák. Jeho sklon je víc než sportovní a musím přiznat, že mě nabraná rychlost i trochu znervóznila. ;-)


Tato sjezdovka, která je vidět už z dáli a spadá dolů pod dominantou Liberce, ještědského vysílače, je jedinou sjezdovkou v areálu zcela bez zatáček a její sklon je navíc skoro po celé délce velmi rovnoměrný, což je pro carving velmi příjemné.


Na sjezdovce Pod lany trénují místní akrobaté a k vidění tu bylo i pěkné salto vzad. ;-)


Dětský park na Ještědu hledejte u dolní stanice lanovky Skalka hned vedle centrálního parkoviště. Pro děti je tu připravený pojízdný pás, hned tři slalomy mezi zvířaty nebo tyčkami a také malá převlékárna. Výhodou parku je i blízkost restaurace, takže na své děti dohlédnete i od oběda nebo večeře, protože díky osvětlení funguje park i lyžařská výuka i po 16. hodině.


Na Ještědu je hned několik možností rychlého občerstvení - například bufet u nástupní stanice lanovky Skalka nebo obří sud u centrálního parkoviště. Větší porce teplého jídla pak dostanete v samoobslužné restauraci u nástupní stanice lanovky Černý vrch.


Pro liberecké (ale i neliberecké) je praktickým tipem večerní lyžování na vleku F 10, které je každý den od 18:00 do 21:00. Dojet na něj můžete tramvají na konečnou zastávku Horní Hanychov, od konečné vás tam i zpět odveze zdarma skibus.


Ještěd v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 h 26 min
Celodenní skipas dospělý (1956 - 19996)     590 Kč
Celodenní skipas junior/senior (roč. 1997 – 151 cm, 1955 a starší )     500 Kč
Celodenní skipas dítě (do 150 cm)     320 Kč
Parkování     zdarma na centrálním parkovišti, pod nástupem sedačkové lanovky Skalka
**Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: