Ve Vrátne dolině jsou dvě lyžařská epicentra: buď přijedete na parkoviště k Pasekám, nebo vyjedete o kousek výše k chatě Vrátna k černým sjezdovkám v lokalitě Chleb. Naším ranním cílem byly Paseky, kde jsme křtili manšestr na tamní oblíbené červené sjezdovce. Důvod její obliby je zřejmý – hned poté, co vystoupíte z čtyřsedačkové lanovky, se můžete spustit po dlouhém a širokém středně strmém padáku, a to s výhledem do nitra Malé Fatry.


Pak se sjezdovka na malý okamžik promění v krátké náměstíčko, než se znovu zlomí do dalšího padáku. Ten se posléze nenápadně rozděluje doprava a doleva. Vyberete-li si možnost doleva, můžete se zpět na kopec vrátit rychlou pomou, která vás vyveze zhruba do půlky této sjezdovky. Sjezdovka Paseky opravdu zanechá dojem, hlavně kvůli pestrému profilu a zároveň sklonu akorát tak na rychlou jízdu.


Ještě nemusí být ani poledne, abyste se vydali do vyššího patra na sjezdovku Poledňový Gruň. Dostanete se na ní tak, že se přehoupnete od výstupu lanovky do malého údolíčka, které vás přivítá pravou horskou atmosférou a minimem lidí.


Z údolíčka se na kopec vyvezete pomou - z vrchu je snad ten nejhezčí výhled ve Vrátne. Odtud vedou do údolí dvě sjezdovky – černá a červená. V době návštěvy byla sice v provozu jen červená, klidně bych ale v některých střediscích mohla mít označení černé. Lákadlem sjezdovky jsou i panoramata po celou dobu jízdy, nevýhodou trochu menší šířka.
Lokalita Chleb je momentálně uzavřena kvůli špatným povětrnostním podmínkám.


Pro občerstvení jsme si vybrali v samoobslužné restauraci na Pasekách, kde jsme neodolali medovníku s horkou čokoládou a párky. Vybrat si tu ale můžete i teplé polévky nebo krkovičku, halušky, klobásy, hamburger nebo pařenou buchtu. Ceny se pohybují v průměru okolo 5 eur.


Jednou z výhod Pasek je logicky uspořádané zázemí, kdy z velké restaurace můžete dohlížet na svoje ratolesti učící se prvním pluhům a obloukům v dětském parku, který se nachází nalevo od sedačkové lanovky.Ve Vrátne se můžete ubytovat třeba v hotelu Boboty***, od střediska vzdáleného ani ne 5 minut. Z hotelu je krásný výhled na Malou Fatru a Paseky a dá se tu relaxovat ve wellnessu.


Dvoulůžkový pokoj vyjde v top sezoně v hotelu Boboty na 80 eur, v ceně je i doprovodný program jako tradiční slovenské tance v podání místních tanečníků.Vrátna v kostce:

Vzdálenost z Prahy     4 h 34 min
Celodenní skipas dospělý (od 20 let)     24 eur
Celodenní skipas junior (13 – 19 let)     20 eur
Celodenní skipas dítě (do 6 let)     18 eur
Celodenní skipas senior (od 60 let)     20 eur
Parkování     bezplatné parkoviště přímo u sedačkové lanovky
Ve středu jste mohli ve Vrátne zdarma testovat lyže FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle značky SMITH a rukavice LEVEL. Při reportování jsme měli nohy v teple díky vyhřívaným ponožkám LENZ, používali jsme hodinky GARMIN, fotografie pořídili pomocí techniky SAMSUNG a do střediska nás dovezly vozy HYUNDAI Tucson.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: