GPS přijímače vhodné pro lyžování jsou k dispozici v různých podobách. Na jedné straně jsou snadno dostupné smartphony a na druhé samostatné GPS přijímače v podobě outdoorových navigací, GPS záznamníků, nebo dokonce chytrých GPS hodinek.

Chytré mobilní telefony

V současnosti je nejsnadnější využít GPS v mobilním telefonu. Drtivá většina chytrých telefonů má GPS čip zabudovaný v sobě a vhodné aplikace měřící vzdálenost/rychlost jsou k dispozici zdarma. Až sem je to jednoduché a snadné. Slabinou telefonů je však slabá výdrž baterie a poměrně velké riziko, že zůstanete na svahu s vybitým mobilem v okamžiku, kdy se potřebujete s někým domluvit, kdy skončíte nebo v kolik hodin se sejdete v restauraci nebo na parkovišti. Výdrž mobilního telefonu jde nouzově řešit pomocí záložních zdrojů, ale není to úplně pohodlné.

Samostatné GPS navigace

Pro lyžaře, kterým mobilní telefon svými možnostmi nevyhovuje, jsou k dispozici samostatné GPS přijímače. Jejich nabídka je opravdu široká a najít mezi nimi vhodný produkt, dá zabrat. Představíme vám tři možnosti samostatných GPS, které se navzájem liší svou podobou, cenou a účelem, ke kterému jsou určeny. Všechny společně ale mohou lyžařům sloužit pro podrobný záznam jízd.

1. Jednoduchý GPS záznamník

GPS záznamník je nejjednodušším zařízením pro měření a záznam jízdy. Obvykle je to malá krabička s GPS čipem, pamětí a svým vlastním akumulátorem. Záznamník obvykle nemá displej, jen diodu prozrazující stav nabití baterie a USB port pro nabíjení a propojení/nahrání dat do PC. I když se jedná o relativně levné zařízení, tak nemá z důvodu omezeného využití mnoho příznivců. Podobnou funkci dokážou splnit nejjednodušší GPS sporttestery v podobě jednoduchých běžeckých GPS hodinek nebo GPS cyklopočítačů. Například jednoduchý GPS cyklopočítač Garmin Edge 20. Je primárně určený na kolo, ale je tak malý, že jej lze schovat do jakékoliv kapsy a pokud chcete, můžete ho připnout na ruku jako hodinky. Cyklopočítač má svůj vlastní displej, na kterém můžete v průběhu jízdy sledovat zdolanou vzdálenost, maximální rychlost, čas a řadu dalších hodnot, jejichž kombinaci si na displeji můžete nastavit. V létě pak sporttester použijete na kole, v rámci pěší turistiky nebo při běhání. Zaznamenaná data se dají společně uložit do tréninkového deníku Garmin Connect, který je v češtině a nabízí podrobné vyhodnocení záznamu, včetně zobrazení nad podrobnou mapou.


Jednoduchý GPS záznamník, Garmin Edge 20


2. Outdoorová GPS navigace

Outdoorové GPS navigace jsou primárně určené pro turistiku a obecně outdoorové aktivity. Dokážou zobrazit podrobnou mapu a pomoci s orientací v terénu. Tyto funkce jsou pro sjezdové lyžování většinou zbytečné, ale je dobré myslet na možné využití navigace i ve zbytku roku. Velkou výhodou outdoorových navigací je jejich robustní provedení, odolnost a zejména napájení z klasických tužkových baterií. Na dvojici baterií dokáže navigace plně fungovat přes 15 hodin. V případě, že by to nestačilo, se baterky dají jednoduše vyměnit během dne. Outdoorová navigace dokáže zaznamenat stejné informace jako sportovní GPS hodinky i s následným přenosem dat do tréninkového deníku. Displej navigace je dostatečně velký a variabilní, můžete na něm zobrazit libovolnou kombinaci všech možných hodnot. Pokud chcete podrobnější data o sportovní aktivitě, můžete k řadě navigací připojit snímač srdečního tepu (optický na zápěstí nebo klasický hrudní pás) i bezdrátové teplotní čidlo, které můžete umístit mimo tělo (batoh, bota, zip...) a měřit a zaznamenávat okolní teplotu. Sám bych doporučil navigaci s vestavěným barometrem, který navigaci pomáhá přesně měřit výškové statistiky – nadmořskou výšku, získané nebo ztracené metry... Tyto navigace jsou o něco dražší, ale funkce navíc za to stojí. Při lyžování jsem zkoušel model Garmin eTrex 30, hlavně kvůli jeho kompaktní velikosti a dlouhé výdrži baterií. Přehledný displej, data a záznam, který poskytuje outdoorová navigace jsou přesně to, co lyžař dychtící po informacích potřebuje. Jedinou nevýhodou je nutnost navigaci vytahovat z kapsy vždy, když je potřeba na data podívat. V tomto mají Edge 20 nebo GPS hodinky nemalou výhodu.


Outdoorová GPS navigace, Garmin eTrex 30


3. Chytré, lyžařské GPS hodinky

Smartwatch neboli chytré hodinky patří k novým elektronickým “vychytávkám”. Řada z nás popravdě ani neví, k čemu mohou být podobné hodinky dobré. Přiznejme si, opravdu potřebujeme ze zápěstí telefonovat nebo číst předpověď počasí, emaily? S podobnými předsudky lze přistupovat k chytrým hodinkám Garmin fénix3, které mimo jiného nabízí i speciální lyžařské funkce.

Řada hodinek fénix vznikla u značky Garmin, jako spojení sportovních, outdoorových a chytrých hodinek. V současnosti je na trhu k dispozici třetí generace, jejíž velkou předností je moderní design. Hodinky se dají nosit nejen při lyžování, ale vypadají na ruce dobře i v běžném životě, v kombinaci s košilí nebo sakem. Ačkoliv mají hodinky opravdu velkou řadu funkcí, myslím, že toto je jejich největší přednost. Vyzkoušel jsem v životě už řadu sportovních či outdoorových hodinek, ale vždy jsem je musel v určitých situacích odkládat proto, že se nevešly pod rukáv košile nebo častěji proto, že v práci nebo ve společnosti nevypadaly dobře. Tento problém jsem s fénix3 neměl. Ač se to zdá divné, byl by to jeden z hlavních argumentů, proč bych si je pořídil.

Pojďme ale k lyžařským funkcím. Hodinky fénix3 jsou navržené jako multisportovní GPS hodinky. Zvládnou běh, cyklistiku, plavání, veslování, golf, triatlon a v neposlední řadě i lyžování. Jak je to možné? Pro každý sport mají připravený samostatný profil, ve kterém si drží samostatné nastavení a případně i specializované funkce. V případě lyžování k takovým funkcím patří měření 3D rychlosti a 3D vzdálenosti (počítá i s výškovým rozdílem a na prudkých svazích může být odlišná od běžných rychlostí/vzdá­leností), automatické vypnutí stopek při nasednutí na lanovku a automatické spuštění při vysednutí z lanovky (měří se skutečně jen vzdálenost či převýšení ujeté na lyžích), automatické počítání sjezdů svahu nebo záznam rychlosti/max. rychlosti/vzdá­lenosti/času samostatně za celý den a za poslední sjezd. Zatímco řada běžných GPS hodinek má na svahu v chladném počasí problém s výdrží baterie, dokáže fénix3 na jedno nabití vydržet až 20 hodin plného provozu se zapnutým GPS a ukládáním dat každou vteřinu. V nízkých teplotách výdrž baterie oproti teoretickým o něco klesla, ale stále se držela na velmi dobrých 17-18 hodinách. Výdrž baterie je další silnou stránkou fénixů. Zatímco u běžných smartwatch hodinek se počítá výdrž na jednotlivé dny, je fénix3 schopen v režimu hodinek fungovat až 6 týdnů na jedno nabití akumulátoru - slušný výkon.

Ačkoliv jsem při běžném nošení chytré funkce použil jen zřídka, na lyžích mně jejich použití přišlo smysluplné. Jistě znáte situaci, kdy usednete na sedačku lanovky a začne vám zvonit telefon, nebo přijde sms? Co uděláte? Riskujete vyklouznutí a pád telefonu do hloubky pod vámi nebo počkáte na konec lanovky? S chytrými hodinkami máte neustále přehled, kdo volá. Zda je hovor tak důležitý, abyste jej vzali na lanovce, přerušili jízdu na svahu, nebo zda klidně počká, až budete mít čas. Informace o hovorech sms zprávách a další upozornění fungují na hodinkách současně s měřením a záznamem jízdy. Displej hodinek je barevný a dokonale čitelný i na přímém slunci. Všechna data, která jsou na displeji vidět, se dají individuálně přenastavit a definovat. Chcete vidět kompas, hodinky, výškový profil nebo snad máte problémy se zrakem a potřebujete velké cifry? U fénixů to není problém. Hodinky oproti některým jiným chytrým hodinkám nepotřebují ke svému fungování přítomnost telefonu. Propojení s chytrým telefonem je jen doplňkovou funkcí, kterou můžete, ale nemusíte využít.

Fénixy by se daly pojmenovat, jako chytré lyžařské hodinky. Nebýt však skutečnosti, že lyžařské funkce jsou jen malou částí toho, co tyto hodinky umí. Podobně bych se mohl rozepsat o využití hodinek při běhu, na kole, při plavání nebo na golfu. Pro všechny uvedené aktivity mají fénix3 připravené speciální nastavení a funkce. Jen pro představu, hodinky jsou schopné zjistit běžecké nebo cyklistické VO2Max, laktátový práh, v bazénu automaticky rozpoznat plavecký způsob nebo na golfovém hřišti zobrazovat důležité vzdálenosti a podrobně vyhodnotit dílčí nebo celoroční statistiky hry. Upřímně si nedovedu představit uživatele, který by hodinky dokázal využít i kdyby z 50 % jejich možností. Hlavním omezením hodinek fénix3 je jejich pořizovací cena, která se pohybuje mezi 12 000 až 17 000 Kč v závislosti na obsahu balení a materiálu krycího sklíčka.


Chytré, lyžařské hodinky, Garmin fénix3


Závěrem…

Měření lyžování pomocí GPS je zajímavou možností, jak vyhodnotit a dlouhodobě zaznamenat lyžařské zážitky. Nejde jen o to, kolik jste za den ujeli kilometrů nebo jakou jste dosáhli nejvyšší rychlost. Data z moderních GPS hodinek a navigací se dají ukládat do tréninkových deníků a jednoduše archivovat. Kdo z vás si pamatuje, v jakých místech jste byli před pár lety na lyžích? Kde jste byli ubytovaní? I tyto informace se dají pomocí GPS zaznamenat a po létech snadno vyhledat. Kvalita a přesnost měření přitom nezáleží na ceně použitého GPS přístroje. Všechny testované produkty poskytly srovnatelná data. Rozdíl mezi nimi byl v komfortu použití a případně v možnostech jejich dalšího využití v průběhu roku.

Samotné GPS hodinky nebo navigace poskytují jen část funkcí, které v případě jejich využití získáte. Rovnocenným přínosem je možnost podrobného vyhodnocení dat po jízdě pomocí tréninkového deníku v PC nebo jiném mobilním zařízení. Málokdo si to při pořízení GPS uvědomí. S možnostmi tréninkových deníků je proto dobré se seznámit ještě před koupí vybraného produktu. Tréninkový deník by měl nabídnout ovládání v češtině nebo kompatibilitu se všemi možnými operačními systémy podle vašich potřeb.

Nutno zmínit, že podobná zařízení pro měření lyžování a případně jiných sportovních aktivit jsou určena zejména pro ty, kteří mají rádi elektronické vychytávky a různá vyhodnocení sportovních aktivit. Ty takové zařízení nadchne. Pokud patříte mezi méně technicky nadané a elektronika vás při lyžování spíše obtěžuje, pak se podobným hračkám vyhněte. Jejich pochopení a využití stojí čas, který můžete raději strávit na sjezdovce.


Znázornění projeté trasy v tréninkovém deníku Garmin ConnectZáznam jízdy v tréninkovém deníku Garmin Connect


www.garmin.cz