Vážený pane Sršni,

především bych Vás ráda upozornila, že lyžování není žádná zábava pro hipstery. Kdo jede na hory sportovat, tak tam jede sportovat. Skutečný lyžař nebo snowboardista s radostí přijímá i některé rituály s tím spojené. Rituály jsou dobré, protože se o ně můžeme na chvíli opřít a netěkat životem tíženi stressem, co se má zrovna teď dělat. Trochu mne zaráží Váš výraz vedoucí zájezdu, který spíš jaksi patří do minulého století. Shledávám v tomto označení mírný osten animozity z Vaší strany, ale to mi nebrání v tom, abych Vám nevysvětlila, princip après-ski.


Slovo pochází z francouzštiny a znamená to „po lyžování“. Francouzští lyžaři se scházeli po sportovním výkonu nad skleničkou v baru blízkém sjezdovce, aby se tam obšťastnili vyprávěním hrdinských kousků, které se jim během dne na svazích podařily. O emočně sociální vyspělosti takové skupiny by jistě něco vypověděl poměr mezi vyprávěním vlastních historek a posloucháním cizích. Bujnější germánská část Alp tento zvyk přijala a upravila po svém. Byly zřízeny speciální stavby, často takového cirkusového typu, které jsou naplněny hudbou a víno bylo nahrazeno pivem, kořaličkami a ve velmi nedávné době dokonce nějakými moderními aperitivy. Princip zůstal. Je třeba den uzavřít verbalizací sportovní geniality zúčastněných a imbecility nepřítomných. (Třeba těch, kteří se šli sprchovat a převlékat.)


Ulítlý dress code, jak to nazýváte, se sám od sebe vnucuje. Je třeba přetřást dojmy, dokud jsou teplé, dokud je tělo teplé a svaly nevychladly. A že je přitom propocené triko, to se rozumí samo sebou. Lepkavý pot na zádech dovolí mluvčímu, aby se expresivněji vyjádřil o svých výkonech a prožil si je ještě jednou. Tyto se vypráví, buď jako čiré vítězství rozumějte popis brilantního výkonu, nebo jako hrdinské překonání nástrah. To třeba v případě, kdy to někdo kalil jako postřelený, rozmáznul se a nic se mu nestalo, jen měl sníh v trenclích. Jakmile ze sebe svléknete sportovní úbor, svléknete tím i svou hrdinskou identitu a ke svému lyžování či snowboardingu již nemáte tak niterný vztah. Znám dokonce i takové školy provozování après-ski, které mají ve svém dress codu nesundávat lyžáky. Kdo se vyzuje, je vyřazen. A jestli Vám se nepropotilo triko, tak asi nemáte o čem vykládat.
Máte dotaz, na který jste ještě nikdy nedostali odpověď? Pošlete jej na skipsycho@snow.cz anebo ho přidejte jako komentář k článku!
Všechny dotazy a odpovědi ze Skipsychoporadny najdete v archivu!