Na Dolní Moravě nás na první ranní jízdu zlákala čtyřsedačková lanovka ke Slamněnce, odkud jsme si střihli černou sjezdovku Sněžník A. Ta patří k vůbec nejprudším v České republice, a je přitom víc než dostatečně široká a přehledná. Po půl deváté celý černý padák hrál varhánkami, i když pořádně tvrdými, takže ostré hrany byly nutností.


Pak jsme se nechali vytáhnout až na vrchol Slamník, odkud je pěkný výhled na masivní konstrukci Stezky v oblacích (a vlastně nejen odtud). Ta je otevřená i v zimě, vstupné bez lanovky činí pro dospělého 190 Kč. Co se týká nejvýše položené červené sjezdovky Slamník, je sice krátká, ale má konstantně svižný sklon a je mimořádně panoramatická.


Po pár jízdách na Slamníku jsme přejeli do části U Slona, která je díky modré sjezdovce přívětivá hlavně k rodinám a dětem. Zkušený lyžař si tu může carvingově zařádit na rychlém a poměrně prudkém červeném padáku Velký Slon, který je, na rozdíl svého klikatého modrého bráchy Malého Slona, zcela bez zatáček a velmi příjemně široký.


Letošní novinkou Dolní Moravy je tzv. Funline s tunelem, tedy zábavná trať s klopenými zatáčkami a tunelem pro všechny. Pokud by bylo víc sněhu, byla by Funline doplněná ještě o terénní vlny. Dětem tento hendikep ale nijak zvlášť nevadil a oblíbili si ji tak jak tak. Funline je ale jezdivá i pro zkušenějšího lyžaře.


K občerstvení jsme tentokrát vyzkoušeli samoobslužnou restauraci Marcelka, která se nachází u nástupu na sedačkovou lanovku pod Slamníkem. V moderním prostředí si můžete dát například gulášovou polévku, dukátové buchtičky, halušky, kuřecí stehno nebo rajskou.


Oázou pro děti je park Amálka na konci sjezdovky Sněžník B. Jde o několik cvičných tratí a slalomů, které obsluhuje pojízdný pás s dětským vlekem. Park patří mezi ty větší a „pestře“ vybavené. Novinkou je Mamutíkova skupinová výuka, která zahrnuje 4 dny lyžování a je doplněná zábavnými hrami na sněhu.


Dobře vybavenou půjčovnu a prodejnu s veškerou lyžařskou i snowboardovou výbavu najdete pod chatou Marcelka, strategicky umístěnou před hotelem Vista. Za půjčení lyží na 1 den zaplatíte zhruba 300 Kč. Pro zpestření si tu můžete půjčit i tzv. fatbike, tedy kolo do sněhu s širokými pneumatikami. Na tři hodiny vyjde zapůjčení takového tlusťocha na 450 Kč.


Zcela novým zážitkem na Dolní Moravě je i Adventure Night, tedy večerní show na sněhu, kde se střídají taneční vystoupení, exhibice na trampolínách, skoky na lyžích i na kole, laser show, demo jízdy instruktorů nebo tanec roleb a to vše s hudbou. Večer pak korunuje ohňostroj. Adventure Night se koná každou sobotu od 20:00 před chatou Marcelka a letos ji stihnete ještě dvakrát. A jestli vám vrtá hlavou, jak je to s vražedným mottem tohoto spektáklu, tak můžeme uklidnit, že při poslední show nikdo o život nepřišel.


Dolní Morava v kostce:

Vzdálenost z Prahy     2 h 53 min
Celodenní skipas dospělý (13-62 let)     670 Kč
Celodenní skipas junior, student, senior (12-18 let, 63+)     590 Kč
Celodenní skipas děti (6-12 let)     460 Kč
Parkování:      
U Slona     zdarma na velkém parkovišti
u Visty pod sjezdovkami Slamník A+B     zdarma 50 m od pokladen
Od neděle do úterý jste při akci SNOW tour mohli zdarma testovat lyže FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle značky SMITH, rukavice LEVEL, vozy HYUNDAI Tucson nebo zakoupit fešné čepičky DOKE. V lyžařských parcích se děti nově mohli prohánět mezi slalomovými zvířaty od firmy TKF. Při reportování jsme měli nohy v teple díky vyhřívaným ponožkám LENZ, používali jsme hodinky GARMIN a fotografie pořídili pomocí techniky SAMSUNG.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: