Jeho příběh zní skoro jako pohádka. Honza Němec začínal s lyžováním tradičně na sněhu a mezi svými vrstevníky se rozhodně neztratil. V alpském lyžování mu trenéři a odborníci předpovídali zářivou budoucnost. Vrozený talent spojený se zarputilostí a touhou vyhrávat byly velkým příslibem.

Z důvodu nedostatku peněž se přes léto místo soustředění na ledovcích začal věnovat finančně výrazně méně náročnému travnímu lyžování. Původně pouze jako doplňkovému sportu. Zatravněné české kopce byly ideální variantou pro trénink. Nejen pro lyžování samotné. Svah bez vleku dal pořádně zabrat také fyzičce. „V mládí jsem kopec každý den šlapal třeba osmkrát,“ vzpomíná Němec na 90. léta.

I když přes zimu nadále závodil i v alpských disciplínách, konkurence se mu díky celoročnímu tréninku na sněhu ale postupně vzdalovala. Zato v travním lyžování naopak rychle stoupal mezi světovou elitu. Postupně dovedl specifickou travní techniku k dokonalosti. Vyhrával jeden závod za druhým a stal se legendou tohoto sportu. Od roku 2001 vyhrál na osmi šampionátech úctyhodných čtrnáct titulů mistra světa. A k tomu má doma sbírku devíti křišťálových glóbů za celkové vítězství ve Světovém poháru, kde ovládl celkem 73 závodů.

Přestože má na kontě 14 zlatých medailí z mistrovství světa, rozhodně Němec nepatří mezi mediálně známé sportovce. To se rozhodl změnit režisér Marek Bureš, jenž o české hvězdě dlouhé roky točil dokumentární film pod názvem Lyžař.

„Pokud divák čeká klasický dokument, který popisuje nějakou sportovní osobnost, tak po zhlédnutí našeho filmu bude možná zklamaný. Náš film je jiný, a to jak po obsahové, tak i po formální stránce. Přestože se jedná o dokument, tak postavy před kamerou vystupují v situacích, které jsou mnohdy realitě na hony vzdálené. Respektive jsou jejím metaforickým odrazem,“ říká režisér Marek Bureš.

Film je unikátní také dobou natáčení, první klapka padla v roce 2007, ta poslední symbolicky loni na mistrovství světa v italském Tabre. Právě tam Němec dosáhl na svůj čtrnáctý titul světového šampióna.

„Natáčeli jsme dohromady osm let. Bylo to velmi náročné, protože film jsme v podstatě financovali z vlastních zdrojů. I tak ale máme ve filmu scény ze Švýcarska, Itálie, Kostariky a mnoha místy České republiky, takže na plátně to bude vypadat jako velká produkce,“ popisuje s úsměvem Bureš. „Natáčelo se z lyží, ze čtyřkolky, auta, ale i kolečkového křesla. Vystřídalo se celkem 8 typů kamer. Všichni jsme zestárli, narodily se nám děti a vypadaly vlasy. Byla to spousta dřiny, ale bude to stát za to,“ dodává.

Premiéra filmu Lyžař je plánována už na začátek léta. Kde všude budete mít tento unikátní snímek o jednom z nejlepších závodníků české historie vidět, vás budeme informovat.
Zatím přinášíme jako ochutnávku trailer filmu.
Video můžete shlédnout i na Facebooku.Zdroj: www.czech-ski.com