Tisková zpráva Tatry Mountain Resorts (TMR)

K výsledkům sezony se CEO TMR Bohuš Hlavatý vyjádřil následovně: „Přestože jsme opět přežili jednu z těch teplejších a sušších zim, můžeme ji hodnotit jako úspěšnou. Těší nás skutečnost, že naše klienty neodradilo počasí a dovolenou a odpočinek trávili v tatranském prostředí. Velkou měrou k tomu přispěly výhodné nabídky pro klienty v programu Gopass, zvýšení počtu klientů se sezónním lístkem a hlavně naše orientace na kvalitu poskytovaných služeb nejen na svahu, ale také v gastronomii a ubytování, což potvrdily signifikantní nárůsty v těchto segmentech. Kromě toho nárůstem pomohly i eventy organizované v našich střediscích jako Ledový dóm na Hrebienku nebo mimořádně úspěšný Světový pohár žen, který se po 32 letech podařilo zorganizovat v Jasné. "

Začátek sezóny, Vánoce a Nový rok

Zimní sezóna v Tatrách začala 4. prosince 2015, kdy se podařilo otevřít první sjezdovky na severní a jižní straně Chopku v Jasné a také sjezdovky na Štrbském Plese. Od 5. prosince se na Chopku lyžovalo na 10 km sjezdovek a otevřené byla všechna nástupní místa a poprvé v historii se podařilo otevřít 5. prosince i sjezdovku Predné Dereše. Během Vánoc a "zlatého týdne" (období po Vánocích do Tří králů) byl zaznamenán zvýšený zájem hostů o pobyty v Tatrách spojené s lyžováním. Horská střediska ve Vysokých a Nízkých Tatrách byla plná, i když v úvodu svátků sněhové podmínky nebyly úplně ideální, hosté si užívali zábavu na svahu, relax ve wellness centrech nebo v liptovském Aquaparku Tatralandia. Ačkoliv na většině území Slovenska byla mlha a počasí spíše připomínalo jaro, v Tatrách si lyžaři užívali dobré podmínky pro lyžování a střediskům se podařilo otevřít o svátcích více než 80 % tatranských sjezdovek. Postupně se s koncem roku a příchodem Nového roku zlepšily i sněhové podmínky na sjezdovkách. Mrazivé teploty umožnily opět spustit sněhová děla.

U hotelových pobytů byly zaznamenány nárůsty ze sousedních okolních zemí: většinu tvořili domácí slovenští hosté, pak česky a polsky mluvící hosté, kteří se vrátili ve zvýšené formě skupinových pobytů. Během svátečních pobytů vytěžily hotely TMR maximum. Ruský zlatý týden si užívaly zejména rodiny s dětmi, které v hotelích TMR trávily dovolenou spojenou s lyžováním, sáňkováním či zimní turistikou. Už v minulosti bylo v hotelích TMR hodně ukrajinsky a rusky mluvících hostů, a pozitivní je, že trend ani letos nebyl klesající, ale zastoupení zmíněných národností se udrželo zhruba na úrovni loňského roku.

Obrovský zájem byl o svátcích i o největší tatranskou atrakci Ledový dóm na Hrebienku, ve kterém se konaly každou neděli koncerty folkloru i vážné hudby. Konec roku oslavili hosté v bazénech Aquaparku Tatralandia, ale i ve středisku Vysoké Tatry na Štrbském Plese, kde se symbolicky pokřtila sněhová vločka. Hosté v Tatrách si užívali doplňkový après-ski program nebo ranní lyžovačku Fresh Track, gastronomické zážitky v podobě zážitkových večerů Full Moon Dinner na Chopku, Sky of Stars Dinner na Skalnatém plese nebo tradiční Tatranskou večeři zážitků na mezistanici Start v Tatranské Lomnici.

Silné jarní prázdniny a Velikonoce

Celkově byla zaznamenána velmi dobrá návštěvnost i během jarních prázdnin, které se návštěvností dotáhly na vánoční období.

16. února se pro lyžařských fajnšmekry otevřela nejvýše položená sjezdovka z Lomnického sedla, když výška přírodního sněhu dosahovala až 150 cm. Výjimečnou atmosféru si návštěvníci lyžařského střediska Jasná užili na Světovém poháru žen 5.-7. března. Touto akcí se Jasná zařadila opět na mapu lyžařského světa.

Silná byla návštěvnost i na Velikonoce, kdy si návštěvníci přišli užít do hor relax spojený s lyžováním, návštěvou Ledového dómu nebo odpočinkem v Aquaparku Tatralandia.

Ačkoliv některá střediska na Slovensku zimní sezónu ukončila před nebo po Velikonocích, ve střediscích TMR si lyžaři mohli užívat jarní lyžování i po nich. Od 30. března se snížily ceny skipasů v Jasné o 7 eur a ve Vysokých Tatrách o 5 eur oproti hlavní sezóně a zájemci si předplacením celosezónní skipasu na příští sezónu s názvem Šikovná sezónka mohli užívat lyžovačku po celý duben jen za 49 eur.

Na svazích během sezóny v Jasné a Vysokých Tatrách tvořili domácí návštěvníci 63 %, následovali klienti z Polska (17 %) a České republiky (9 %). Maďarští návštěvníci tvořili 3,5 %, klienti z Ruska 2 % a z Velké Británie 1 %. Zbývajících 3,7 % si rozdělili hosté zejména z Běloruska, Německa, Pobaltí, Rakouska a Rumunska.

Zimní sezóna 2015/16 trvala ve Vysokých Tatrách 136 dní a v Jasné dokonce 143 dnů.

Sezóna v Polsku

Lyžařská sezóna v polském Szczyrku začala 1. ledna 2016 a trvala do 28. března. Sezónu TMR hodnotí jako průměrnou až slabší, jelikož ve středisku zatím operovali se starým a neefektivním zasněžovacím systémem. Hosté dojížděli z okruhu cca 20 až 50 km od střediska. Pro svou lyžařskou dovolenou se rozhodovali spontánně bez dlouhodobého plánování. Dávali přednost krátkodobým dvou až třídenním pobytům (až 64 %) a přijížděli do na rodinnou lyžovačku s dětmi (37 %) nebo jako skupina přátel (31 %). Důvodem pro výběr byla hlavně dobrá přístupová komunikace, přírodní podmínky a jejich blízký vztah k středisku.

Nejbližší hospodářské výsledky TMR zveřejní za první pololetí finančního roku 30. 6. 2016.


Hlavní ukazatele zimní sezóny 2015/16     Meziroční změna %
(1. 11. 2015 - 17. 4. 2016)      
       
Návštevnost horských středisek     +7,1 %
Návštevnost zábavních parků     -5,1 %
Obsazenost hotelů     +2,8 %
Průměrná cena hotelů     +4,4 %
Tržby horských středisek     +1,6 %
Tržby zábavních parků     +6,1 %
Tržby restaurační zařízení     +12,9 %
Tržby sportovní služby & obchody     +19,6 %
Tržby hotelů     +6,4 %
Celkové tržby     +5,5 %