Suverénní nadvláda ve Světovém poháru snowboardistek v alpských disciplínách, velký i malý křišťálový glóbus a ohromující vstup mezi elitu ve sjezdovém lyžování. To je výčet hlavních důvodů, proč porota složená ze zástupců Svazu lyžařů ČR, jednotlivých úseků a odborné novinářské veřejnosti zvolila Králem bílé stopy 2016 právě Ester Ledeckou.

„Uvědomuji si, že uplynulá sezona byla úžasná, ale už se nad tím moc nezamýšlím. Nemám ve zvyku se příliš za sezonou ohlížet. Stejně tak tomu je i teď, už se soustředím na novou,“ prohlásila Ledecká. „Koruna skončí mezi ostatními cenami. Dřív jsem si ty ceny vozila do Špindlu, ale už mám zařízenou pohárovou místnost v bytě tady v Praze,“ dodala.

Ledecká na triumf v anketě útočila už minulý rok, když přivezla zlato z mistrovství světa. Tehdy to ještě nevyšlo a z koruny pro nejlepšího lyžaře a snowboardistu sezony se potřetí v kariéře radovala slalomářka Šárka Strachová.

Právě Strachová také byla nejvážnější konkurentkou Ledecké, nakonec však bere druhé místo s rozdílem deseti bodů. Třetí příčku v hlavní kategorii obsadila běžkyně na lyžích Petra Nováková.

Ledecká se stala teprve druhou snowboardistkou, která si nasadila korunu pro Krále bílé stopy. Tou vůbec první v historii ankety, která je pořádána už od roku 1973, byla v roce 2014 olympijská vítězka ze Soči Eva Samková. „Obvykle si tyto ceremoniály moc neužívám, bývám hodně nervózní. Ale tím, že jsem dnes vstávala v půl čtvrté ráno kvůli přesunu z Rakouska, tak jsem dost unavená. Tím to ze mě spadlo,“ usmívala se Královna sezony.

Vedle absolutní vítězky byli během slavnostního večera na Žofíně vyhlášeni také nejúspěšnější zástupci jednotlivých disciplín. Mezi akrobaty vyhrála skicrossařka Andrea Zemanová, v alpských disciplínách triumfovala Šárka Strachová, běh na lyžích ovládla Petra Nováková, nejlepším skokanem byl Roman Koudelka, travnímu lyžování dominoval Jan Němec a severské kombinaci kraloval Tomáš Portyk.

Právě talentovaný sdruženář, který letos vybojoval zlato na juniorském mistrovství světa, byl vyhlášen také Juniorem roku. V kategorii Trenér roku získal nejvíce hlasů Klaus Mayrhofer, jenž od roku 2012 vede Šárku Strachovou. Do síně slávy byli uvedeni bývalý reprezentant, trenér a funkcionář severské kombinace Josef Lánský a bývalý generální sekretář Svazu lyžařů ČR Kurt Matz, jenž se podílel na organizaci řady vrcholných světových akcí na našem území.

Výsledky ankety Král bílé stopy 2016

Celkové pořadí:

1.     Ester Ledecká (snowboarding)     25 b.
2.     Šárka Strachová (alpské disciplíny)     15 b.
3.     Petra Nováková (běh na lyžích)     3 b.
4.     Jan Němec (travní lyžování)     1 b.

Trenér roku: Klaus Mayrhofer

Junior roku: Tomáš Portyk

Síň slávy: Josef Lánský, Kurt Matz


Jednotlivé disciplíny:

Akrobatické lyžování – Andrea Zemanová (skicross)

Alpské disciplíny – Šárka Strachová

Běh na lyžích – Petra Nováková

Severská kombinace – Tomáš Portyk

Skok na lyžích – Roman Koudelka

Snowboarding – Ester Ledecká

Travní lyžování – Jan Němec