Co přesně vás k návratu do České republiky vede?

Uvažoval jsem o tom už dřív. Ale ve sportu prostě jenom tak lehce odejít někam jinam nejde. Letos se to ovšem sešlo tak, že k tomu byla ideální příležitost. Z kanadského týmu jsem dostal nabídku, která měla takové podmínky, že jsem ji nemohl akceptovat. Tak jsem jim slušně poděkoval a vzal to jako super šanci vrátit se zpátky do Čech. Minulý týden jsem měl schůzku v Praze s vedením Svazu lyžařů ČR a celou případnou budoucnost jsme řešili. Poté, co jsme se domluvili, jsem kanadskému svazu poslal žádost, aby mě pustili.

Jaká byla reakce kanadského svazu?

Když zjistili, že mám další plán, tak mi volali, že by chtěli, abych jezdil dál za jejich tým. Ale odpověděl jsem, že už jsem se rozhodl. Cítím, že pro mě i mojí rodinu to tak bude nejlepší. Bylo mi přislíbeno, že mě uvolní.

S kanadskou reprezentací se tedy nerozcházíte ve zlém?

Rozhodně ne. Nikdy jsem tam žádné problémy neměl. Působil jsem tam sedmnáct let své kariéry, když bylo potřeba promluvit na společenských akcích nebo jít do škol za dětmi, tak jsem tam byl vždycky jako první. I když jsem přicestoval do Čech, tak jsem se snažil dostat na závody a podporovat lyžování. Teď mi to tady dává příležitost ještě ve větší míře.

Jak časově náročné bylo všechny náležitosti vyřídit?

Všechno se to událo strašně rychle. Spousta emailů a telefonátů tam a zpátky, čas nás tlačil, protože to muselo být hotové minulý týden, takže to bylo poměrně stresující. Teď už záleží jenom na tom, jak rozhodne FIS.

Kdyby návrat do Česka Mezinárodní lyžařská federace posvětila, neexistují nějaké další překážky, které by ho mohly zhatit?

S pasem žádný problém mít nebudu, narodili se tady rodiče i já. Občanku i trvalé bydliště tady mám. Poslední rok a půl pendluji pravidelně mezi Českou republikou a Kanadou. Jsem hrdý Čech a byl bych strašně rád, kdyby to klaplo.

Budete tedy s napětím sledovat konferenci FIS v Cancúnu?

Bude tam samozřejmě přítomné vedení Svazu lyžařů ČR v čele s prezidentem Lukášem Sobotkou. Od nich jistě budu detailně informován. Věřím, že to dopadne dobře a doufám, že Čeští fanoušci by byli rádi, kdybych za ně odjel pár sezon. A snad úspěšných sezon, ze kterých budou mít oni i já radost.


Exkluzivní rozhovor s Honzou Hudcem z října 2015 čtěte zde.