Vážený Honzo,


především přijměte mé nejvřelejší díky za osvětu, kterou tak srdnatě provozujete, i když nenalézáte odpověď na otázku, jež by byla vaší osvětě satisfakcí, a sice proč všichni chtějí krátké lyže.


Těch odpovědí bude vícero. Všichni chtějí krátké lyže, protože převážně takové se dnes prodávají. A proč se prodávají spíš krátké lyže než dlouhé lyže? No možná se také vyrábějí v Číně jako dneska všechno. Číňani jsou v průměru menší než Evropani. A proč se vyrábějí v Číně krátké lyže i pro Evropany? Kratších lyží se vejde do zámořského kontejneru mnohem víc párů než dlouhých lyží. A proč potřebujeme víc lyží, když dříve stačily jedny, dokud se nepolámaly? Inu dříve, než se vylíhla Evropská směrnice o povinné dvouleté záruční lhůtě, se věci vyráběly tak, aby se daly používat, dokud se nepolámou. Dnes má každá věc vestavěno tak zvané krvítko (nebo někdy též zvané kuvítko), s nímž se spolehlivě po dvou letech a dvou dnech rozbije. Potřebujeme pořád nové lyže, protože ty staré přestanou sloužit. Ale proč tedy chtějí krátké lyže, tak krátké, ptáte se?


Vy se ptáte špatně, protože správná otázka by zněla: „Proč chtějí pořád kratší a kratší lyže?“


Lidé jsou prostě takoví, protože chtějí, aby ta následující věc byla „více něco“ než ta předtím: mléko nízkotučnější, benzín ekologičtější, vzdělání jednodušší, daně vyšší nebo naopak nižší, to záleží, na které straně barikády stojí, auta macatější, telefony chytřejší a jejich aplikace vlezlejší.


Jenom ti, kdo stojí vysoko nad tím vším konzumem, jsouce zváni elitami, ty turbulence směrem ke zmaru přibržďují svým konzervativismem (dnes již psáno konzervativizmus). Jestli vás už nebaví každému vysvětlovat, že s delším kašpárkem je na svahu lepší divadlo, tak jim to prostě nevysvětlujte. Není totiž nic lepšího, pro běžného člověka, než si myslet o něčem, že je lepší než něco jiného. Alespoň vám ty vaše kašpárky nikdo neukradne, když je necháte před hospodou.
Máte dotaz, na který jste ještě nikdy nedostali odpověď? Pošlete jej na skipsycho@snow.cz anebo ho přidejte jako komentář k článku!
Všechny dotazy a odpovědi ze Skipsychoporadny najdete v archivu!