Milý pane Baláži,

jak je to těžké s děvčaty, pokud jsou dcerami, s nimiž chceme na lyže, to už jsme tady tak trochu řešili. Vy jste v tom rozčilení zapomněl uvést, proč už se vám nechce. Co se vám tedy chce?

Chcete také mít umělé nehty? Bojím se, že k tomu doba ještě nedozrála. Muži v sebepečujících úkonech zatím pokulhávají. Dělají si liposukce břišního sádla, chodí na kosmetiku a barví si vlasy. Někteří rockeři, baseballisté, pankáči a další si podobně jako Tuarégové obkružují oči černě. A i ti největší narcisové si nehty prozatím jen leští.

Chcete dát dceři něco jiného? Nápadů, jak potěšit dívku v plném rozpuku puberty, by se jistě našla spousta i mimo lyžařskou výstroj. Chtěla ona ty lyžařské rukavice? Chtěla její matka, abyste jí dal rukavice? Nechtěl jste jí dát rukavice jen proto, že byste sám chtěl takové, protože jste je neměl, když vám bylo patnáct? Tak to totiž s vánočními dárky občas bývá.

Chcete, aby neskučela na horách zimou? No na to by byla odpovědí celá kniha: jeďte na hory v březnu, kupte jí svetr, kupte jí svařák. Neposlouchejte to.

Chcete, aby si dcera ty nehty sundala. Že jo? Tuším, že jste chtěl argumentovat tím, že když si je nesundá, tak si ty rukavice zevnitř roztrhá a vaše investice tak přijde vniveč. To se vám na poslední chvíli zdálo trapné. Dále tuším, že jste se chtěl ode mne domáhat dobrozdání, že umělé nehty zpomalují krevní oběh a tak by mohlo být vaší dceři na horách ještě větší zima. Jste inteligentní otec, a tak víte, že toto tvrzení nejde moc dobře argumentačně podepřít. Tolik žen už lyžovalo s umělými nehty a žádné ruce se jim neodkrvily.

Ženy si pořizují umělé nehty, aby měly výzbroj proti okolnímu světu. Konotace s kočičími či jinými drápy jsou nabíledni. A ty současné nehty jsou i dost pevné a dají se použít na akustické sebeprosazování. Dělá to dost kravál, když se s nimi poklepává do stolu či do půllitru. Je to prostředek relativně nový a vy jste si prozatím nedokázal proti této „střele vytvořit dosti tlustý protipancíř“.

Pokud chcete docílit toho, aby si ty nehty sundala, tak je tu ještě jedna možnost, a sice diplomatické vyjednávání. Bude ale lepší, když budete šetřit síly na něco, co bude stát za to.
Máte dotaz, na který jste ještě nikdy nedostali odpověď? Pošlete jej na skipsycho@snow.cz anebo ho přidejte jako komentář k článku!
Všechny dotazy a odpovědi ze Skipsychoporadny najdete v archivu!