Vážený pane Killy,

především napříště bych vám doporučovala podepisovat se vlastním civilním jménem. Pokud se schováváte za jméno slovutného lyžaře, bují ve mně podezření, že jste buď schizofrenik, nebo podvodník. Nevím, co je horší. Takže vám jen tak „off record“ doporučím, abyste příště svůj dotaz formuloval třeba: kamarádka mojí přítelkyně atd. Můj umělecký pseudonym je profesní nutností. Co by tomu lidi řekli, kdybych se prezentovala třeba jménem Karla Nechutná (což je skutečné jméno jedné kamarádky mojí kamarádky).

Tedy především ten výraz „objektivní studie“ je totální oxymóron. Taková studie je drahá věc. Potřebujete k tomu dost velkou kohortu respondentů, které musíte gratifikovat za jejich čas. Přeloženo do češtiny potřebujete lidi, kteří vám budou odpovídat a něco za to dostanou. A pak ty, co budou tu studii psát a počítat. Ti si to nechají zaplatit pořádně. To si pište. Je dost pravděpodobné, že pokud si bude studii zadávat u nějakého výzkumníka provozovatel největší sjezdovky určené na noční lyžování, tak summary takové studie bude konstatovat, že noční lyžování působí blahodárně na psychiku nejen žen, ale i seniorů, dětí a psů. A nejen na psychiku, ale i na fyzičku. Pokud budou zadávat studii tam, kde se osvětlenou sjezdovku nepodařilo zbudovat (z důvodů odporu ekoaktivistů, místních myslivců, z politických důvodů, pro špatnou terénní dispozici, …), tak studie může logicky vyzdvihovat pozitivní dopady lyžování v přirozeném světle.

A s tou jógou to máte dost blbé, abych byla upřímná. Tato top trendy disciplína je v dost prudkém rozporu s lyžováním, nebo dokonce snowboardingem. Jóga harmonizuje čakry, provádí meditace, plánuje očisty, cvičí ásany a já nevím co ještě. V našich klimatických podmínkách se navíc často provozuje též v tělocvičnách, uzavřených prostorech, které mají zhusta na oknech mříže na ochranu před rozbitím míčem. Jsou to takové cvičební klece, kde se koncentruje vydaná energie. Sporty na sněhu naopak posilují svalstvo, otužují tělo pobytem na mrazivém vzduchu a překonáváním dalších živlů. Cílem lyžování je svištět s větrem o závod volnou přírodou a výskat radostí. Cílem jógy je sedět v zauzlované pozici a mručet mantry. Tak si to přeberte.

Po sedmi letech vztahu jste se dostal na rozcestí, odkud můžete pěkně vykročit do nového života. A nebojte se, máte na výběr. Můžete začít dělat jógu, jít lyžovat večer sám, přestat lyžovat a začít pěstovat činčily nebo upgradovat přítelkyni. Gratuluji k rozhodnutí, ať bude jakékoli!
Máte dotaz, na který jste ještě nikdy nedostali odpověď? Pošlete jej na skipsycho@snow.cz anebo ho přidejte jako komentář k článku!
Všechny dotazy a odpovědi ze Skipsychoporadny najdete v archivu!