Není to ale tak jednoduché, jak se může zdát. Nejdříve se musel vyvinout pohybový senzor, se kterým pomohl specialista na jemnou elektroniku, spol. Suunto. Ten dítěti vložíte do kapsičky, aby posbíral pohybová data. Ta se následně načtou do aplikace třeba v mobilu a fungují jako odměny či bonusové body v elektronické hře. To je podstata novinky ReimaGO®, chytré kombinace funkčního oblečení, přenosného pohybového senzoru a bezplatné mobilní aplikace. A právě v České republice byla – po skandinávských zemích – jako první představena.

Ještě před tím však společnost Reima provedla rozsáhlý mezinárodní průzkum týkající se outdoorových aktivit dětí. Zúčastnilo se ho 1 700 dětí z Finska, Švédska, Norska, Německa, Ruska a Číny. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by měly strávit na čerstvém vzduchu minimálně hodinu denně, což podle průzkumu splňuje 86 % dětí. „Je ale nutné dodat, že podle průzkumu venkovní aktivita rapidně klesá ve školním věku v důsledku nárůstu školních povinností a zájmových kroužků. Nejvíce aktivních dětí je tak ve věku 3 až 5 let a nejvíce jich má z výše uvedených zemí Norsko. Obecně lze říci, že outdoorové aktivity dětí kopírují návyky rodičů, což je podle odborníků zcela stěžejní motivace,“ sdělil novinářům Matti Lehtovirta, zastupující společnost Reima, který průzkum v Praze prezentoval. Česká čísla jsou v tomto ohledu, bohužel, o dost méně příznivá – české děti se podle poslední studie VZP hýbou méně, o čemž svědčí i to, že nadváha trápí téměř třetinu dětí a každé sedmé dítě sportuje jen při školním tělocviku.

Mobil nemusí být jen zlo

„Rodiče se bojí toho, že se děti dost nepohybují a tráví čas hraním her na elektronických zařízeních. Můžeme to ale otočit a použít hry ve prospěch dětí! Po aktivním a intenzivním pohybu venku se speciálním ReimaGO® senzorem si děti mohou užít následně trochu zábavy i na obrazovce mobilu,“ popisuje Matti Lehtovirta jednoduchý a přitom účinný model, kdy je krátká edukativní hra odměnou za dosažení jejich cílů.


Kolekce oblečení se senzory ReimaGO® vznikla ve spolupráci s finskou sportovní technologickou špičkou Suunto. Pohybový senzor byl ale speciálně vyvinutý pro děti a po precizní studii zabývající se sledováním jejich pohybu. „Není to o monitorování srdeční tepové frekvence nebo o počítání kalorií – senzor měří intenzitu a délku trvání dětské fyzické aktivity v průběhu dne. Probudí se k činnosti, kdykoliv se dítě začne pohybovat, a může být používán ke sledování pohybové aktivity kdekoliv a kdykoliv v průběhu dne ve školce, škole, na kroužcích i během volného času,“ doplňuje Matti Lehtovirta. Jen ho nesmí dítě zapomenout doma.

Data o pohybové aktivitě uložená senzorem pak jdou načíst do aplikace ReimaGO® , která pracuje v iOS a můžete si ji stáhnout zdarma z App store. Brzy by měla být dostupná i verze pro operační systém Android, konkrétně na začátkem příštího roku. Aplikace je jednoduchá, zábavná a snadno ovladatelná: ukazuje dětem jejich pokroky a shromažďuje odměny za jejich aktivitu. Nezabere moc času a ponouká děti, aby zase vyrazily ven.

Ovšem i rodiče mají v aplikaci své vlastní rozhraní, kde mohou sledovat úroveň pohybové aktivity svých dětí, stejně jako nastavovat individuální cíle a odměny pro děti.

Baterie v senzoru – běžně dostupné lithiové – vydrží při každodenním používání cca 6 měsíců (počítáno na průměrných šest hodin aktivity denně, 7 dní v týdnu). Nejvhodnější je senzor nosit co nejblíže k tělu, a to v jakékoli kapse, ideálně samozřejmě té speciální na vybraných produktech zn. Reima. Senzor je odolný a ani divočejší hry by mu neměly uškodit, stejně jako neplánované „vyprání“. Je totiž voděodolný až do 30 metrů.

Výhradním dovozcem značky Reima do ČR je Ski a Bike Centrum Radotín, senzor můžete koupit na www.skibi.cz za 1 099 Kč.


Dívčí lyžařská bunda Reima Roxana a chlapecká bunda Reima Regor

Nepromokavé bundy s podlepenými švy, mají oddělitelnou kapuci, nastavitelné manžety a sněhový pás. Nechybí kapsa na skipas na rukávu a kapsa s patentkami na senzor ReimaGO®.

V sadě se senzorem koupíte na www.skibi.cz za zvýhodněnou cenu 4 999 Kč.

Fleecová mikina Reima Lively

V barevných kombinacích pro dívky i chlapce je z velmi hřejivého rychleschnoucího materiálu se zapínáním na zip a ochranou brady. Nechybí kapsa s patentkami na senzor ReimaGO®.

Koupíte na www.skibi.cz za 1 960 Kč.