Česká republika měla na 34. ročníku prestižního mezinárodního filmového festivalu v Miláně, kterého se zúčastnilo 144 filmů ze 116 zemí, dva snímky. Kromě filmu Lyžař ještě dokument České televize Zátopek, který režíroval David Ondříček. Tomu se však ve své soutěžní sekci zvítězit nepodařilo. Česká republika získala za historii konání festivalu teprve druhou Girlandu (Guirlande d’Honneur - hlavní cena jednotlivých sekcí). Tu první získala Česká televize v roce 2001.

„Pro nás je tato cena velká satisfakce, protože film vznikal bez jakékoli podpory ze strany televize a financovali jsme jej téměř celý z vlastních zdrojů. Na druhou stranu jsme tím měli absolutní volnost. Stálo nás to opravdu velké úsilí vydržet 9 let dlouhé natáčení. Velký dík patří především kameramanovi Michaelu Gahutovi, který na filmu nechal spoustu skvělé práce,“ říká režisér filmu Lyžař Marek Bureš.

Ten dokázal na plátno přenést poutavý příběh travního lyžaře Jana Němce, který své disciplíně obětoval takřka vše a navzdory mnoha zranění se stal těžko překonatelnou legendou tohoto sportu. Film je unikátní dobou natáčení, první klapka padla v roce 2007, ta poslední symbolicky minulý rok na mistrovství světa v italském Tambre. Právě tam Němec dosáhl na svůj čtrnáctý titul světového šampióna. „Ten film beru to jako odměnu za svou dlouhou kariéru. Dělá mi radost, že se to lidem líbí,“ říká Němec. Sám hlavní hrdina filmu nemohl být u víkendového vyhlašování v Miláně přítomen, věnoval se své lyžařské škole, se kterou byl zrovna v té době na soustředění. „Honza mě vezl do Innsbrucku na noční vlak do Milána přímo z ledovce. Byl přesvědčený o tom, že tu cenu nedostaneme. Už to, že jsme mezi nominovanými filmy, považoval za úspěch. S jeho vítěznou náturou mě to trochu překvapilo, a jsem rád, že se tentokrát mýlil,“ říká režisér.

Letošní ročník festivalu byl věnovaný nedávno zesnulému herci a profesionálnímu plavci Budu Spencerovi, jedním z hvězdných hostů byla například herečka Claudia Cardinale. „Festival měl velkou mediální pozornost. Bylo by skvělé, kdyby se nám díky tomu podařilo pro náš film najít distributora v v Itálii,“ přeje si Bureš. „Den před předáváním cen spoluautor scénáře Pavel Šefl při putování Milánem dvakrát šlápl do psího exkrementu. Díky tomu jsme věděli, že štěstěna stojí při nás, ale samozřejmě když pak vyhlásili právě náš film, tak překvapení a radost byly opravdu veliké,“ dodává.

Film od své červnové premiéry získal už dvě ceny na festivalech a v letošním roce má před sebou ještě jednu nominaci v mezinárodním festivalu outdoorových filmů, který proběhne v pražské Lucerně 10. prosince. „Bylo by skvělé i tuto nominaci proměnit v další cenu. Příští rok bychom chtěli s filmem uspět na některém z japonských filmových festivalů. Právě v Japonsku se travní lyžování těší obrovské oblibě,“ dodává Bureš.