Historii a obchodní úspěchy Hafasportu provázejí zajímavé příběhy podnikatelů a jejich přátelství. V prvních třech letech byli tři, v dalších 17 letech a do současnosti pak dva. To co je vždy spojovalo, byla láska ke sportu a díky tomu, že sami lyžují a jezdí na kole, vědí dobře, co lyžaři a cyklisté na českém trhu vyhledávají. Proto na rohu rušné pražské křižovatky známé jako Harfa vybudovali prodejnu, “sportovní speciálku“ jejíž část názvu tvoří název lokality Harfa a druhou část její zaměření na sport. Více než jen prodejna, Harfasport, která má zajímavé umístění, ale i interesantní historii, slaví v listopadu 2016 dvacetiny své existence.

Střípky z historie

Spolužáci a sportovci se zaměřením na sjezdové lyžování Jaromír Fic a Zdeněk Hnát se poprvé setkali v roce 1995, když absolvovali roční studentskou expedici Lesy Severní Ameriky 1995/96. Za velkou louží vzniklo silné osobní přátelství, které se změnilo i na společné podnikání. Za půjčené peníze členové expedice nakoupili v Americe první kontejner bazarových lyží a poté si pronajali prostory v Praze pro jejich prodej. Prodejna o rozloze 249m2 dostala lokální název Ski sport na Harfě.

Sortiment je oříšek

V začátcích se tu sice prodávalo bazarového zboží, ale krátce poté došlo i na prodej nového lyžařského zboží, byl zde zřízený lyžařský servis a začala fungovat půjčovna. Od druhého roku fungování prodejny byl zahájen také příjem zboží do komisního prodeje – malá komise. V zimní sezóně byla od počátku hlavním prodejním sortimentem výbava na sjezdové lyžování, ale součástí prodeje byla i nabídka pro běžecké lyžování a snowboarding. Nutno dodat, že sjezdové a běžecké lyžování zůstalo středem zájmu zákazníků prodejny a pro menší oblibu bylo od snowboarding nakonec upuštěno. Hledal se prodejní sortiment i pro letní sezónu a i ten se našel. Od léta 1998 začíná dominovat v letním prodeji cyklistika, která se časem stala jediným letním prodejním sortimentem.

Lyžařský sortiment Harfasport

Harfasport je proto téměř od svého vzniku dvacet let specializovanou prodejnou pro sjezdové lyžování, běžecké lyžování a cyklistiku.

Vývoj je kořením podnikání

Nutno dodat, že nedílnou součástí prodeje se staly i servis a půjčovna a časem také mnoho dalších navazujících služeb jako například malá komise, test centrum, bootfitting nebo úschovna. V 1999 prodejna na Harfě doznala změny názvu na Ski a cyklo sport na Harfě a to není všechno. Ve stejném domě od podzimu roku 2002 byla zřízena i prodejna Hudy sport, čímž se z domu na křižovatce stává jedno z nejlépe vybavených prodejních místech se sportovním sortimentem v Praze. V roce 2004 byl definitivně změněn název prodejny na současný Harfasport.

Proč Harfa?

Když v roce 1894 našli stavební dělníci v troskách vyhořelé budovy ohořelou harfu, aby pak byla podle ní pojmenovaná i nově vystavěná budova, nikdo netušil, jak se název hudebního nástroje natrvalo zapíše do historie místa. Pojmenována tak byla posléze křižovatka Harfa, která má strategické umístění. Už v roce 1845 nedaleko odtud vedla železnice, roku 1925 zde byly položeny tramvajové koleje, později zde projížděly i autobusy, v letech 1951–1966 dokonce trolejbusy a v roce 1978 se sem nedaleko odtud přestěhovalo nové nádraží Praha–Libeň.

Od hostince k lyžařské speciálce

Činžovní dům na ulici Českomoravská 41 v Praze 9, které je sídlem prodejny Harfasport, byl postaven roku 1907. Před rokem 1989 zde byla vyhlášená restaurace. V roce 1996 byl dům v majetku městské části Praha 9 a Harfasport (tehdy Ski sport na Harfě) zde zboží prodával na pronajaté ploše 247 m2 v přízemí domu. Od roku 1998 byl prostor prodejny rozšířen o sklepní skladovací prostory o výměře 100 m2. Prodejní prostor v přízemí se postupně rozšířil ještě v březnu 2000 o 60 m2 na 307 m2. V září roku 2001 byl společností Gereberos, s.r.o. (provozovatel Harfasportu) celý dům zakoupen a byla zahájena série mnoha rekonstrukcí. Již v roce 2002 byla dokončena oprava sklepa a v roce 2006 následovalo přízemí a prvního patro. V roce 2011 následovala rekonstrukce a zastavění dvorního traktu ve všech třech patrech. Po této přestavbě již činila prodejní plocha domu téměř 1000 m2. V létě 2016 došlo k poslední části ze série velkých přestaveb, která dům zvýšila o další dvě patra a tak se prodejní plocha Harfasportu zvýšila na 1500 m2 ve čtyřech podlažích.

Aktuální podoba Harfasportu

Tak vzniklo v ČR největší specializované prodejní centrum lyží a kol.


Muži v pozadí Harfa Sportu

Jaromír Fic (1974)
… vyrostl v Jeseníkách pod horou Praděd, kde se od útlého dětství aktivní věnoval lyžování. Podle jeho rodičů dokonce dříve lyžoval než chodil. Absolvoval sportovní základní školu v Bruntále a do dvaceti let byl aktivní závodník ve sjezdovém lyžování. Je mnohonásobný okresní i krajský přeborník, člen širšího reprezentačního výběru ČR. Je také absolvent Lesnické fakulty MZLU v Brně. Již od studentských let byl podnikavý obchodník. Mimo podnikání a sportování je rovněž aktivní také v sociální oblasti, momentálně zajišťující stavbu školy pro nejchudší obyvatele v africkém státě Uganda. Je ženatý a má syna Jaromíra.

Zdeněk Hnát (1970)
… lyžařské začátky se datuji přibližně od jeho čtyř let, kdy trávil zimy s prarodiči na horách v Janských Lázních. Aktivním sportovcem je celý život. Věnuje nebo se věnoval kopané, lyžování a v poslední době zejména cyklistice. Studoval na Střední průmyslové škole Elektrotechnické, dále nadstavbové studium na soukromé ekonomické škole. K obchodování s lyžemi přičichl těsně po roce 1990, kdy doslova pár měsíců od otevření hranic dovezl ze Švýcarska prvních 34 použitých párů lyži na zahrádce své deset let staré Ladě 1600. Provozoval půjčovny lyží. Pak následoval prodej zmrzliny na koupalištích, prodej knih před Vánoci. Následovaly tři roky v zaměstnackém poměru v lesnictví nejdříve jako obchodní zástupce a pak na manažerské pozici. Následně se zúčastnil expedice za velikou louži, kde se setkal s Jaromírem Ficem, s kterým rozjeli obchod ve velkém… Harfasport.


Vývoj Harfasportu po lesácku, tedy po letokruzích
1995
Proběhla expedice Lesy Severní Ameriky 1995/96 a oba společníci nakoupili první kontejner lyží v USA
20.10.1996
Otevření prodejny - Ski sport na Harfě (249m2)
1999
Došlo ke změně názvu na Ski a cyklo sport na Harfě
2001
Byl zakoupený dům Českomoravská 41, Praha 9
2002
Realizace spojení s Hudy sportem a vznik společného sportovního obchodního centra
Proběhla první rekonstrukce a rozšíření prodejny o sklepní prostory (450 m2) (přesun služeb servis, půjčovna bazar)
2004
Došlo ke změně názvu na Harfasport a spuštění test centra lyží (prvního v Praze a jedno z prvních v ČR)
2007
Byla realizována druhá rekonstrukci a došlo k rozšíření prodejny o první patro (1000m2 ve 3 podlažích)
2008
Zakoupení první automatické linky Wintersteiger (Tune Jet) a byl zřízený servis
2010
Byl spuštěn vlastní e-shop.
2013
Další - třetí rekonstrukci, jsou zřízeny nové interiéry včetně a pořízena druhá automatická linka Wintersteiger (Mercury).
Odstartování obchodního zastoupení začky Strolz.
2016
Došlo ke čtvrté rekonstrukci, k přestavbě domu a přístavbě 2 pater (1500m2 ve 4 patře)

Více na www.harfasport.cz