Jméno a příjmení: David Umberto Zappa
Přezdívka: DUZ nebo Frank
Věk: 33
Národnost: švýcarská a italská


Jaký je tvůj první zimní snímek, který ti uvízl v paměti?
Můj první snímek není přímo spojen se sněhem nebo s lyžováním, ale dá se říci, že to je můj první zimní snímek: když mi bylo asi 12, zvěčnil jsem bratrance, jak skáče na skateboardu. Bral jsem to zespodu, zatímco on grabnul skate a přeskočil mne, v pozadí italské Alpy. Snímek byl pořízen o Vánocích, o pár měsíců později jsme vyhráli fotosoutěž italského časopisu o skateboardingu. Jestli se nepletu, tak bratranec získal cenu (skate Santa Clause) a dal mi svůj starý skateboard. Ani nevím, jestli bylo u té fotografie zmíněno moje jméno.

Proč fotíš zimní sporty?
Vyrostl jsem ve Sterzingu (it. Vipiteno), městečku blízko rakouských hranic. Obklopen horami, všechno, co jsem dělal, bylo, že jsem lyžoval a jezdil s kamarády na kole. O letních prázdninách mě rodiče posílali na 7 týdnů na sportovní kemp do Ameriky. Tam jsem se taky stal instruktorem. A tak myslím, že sport hraje v mém životě hlavní roli. I když jsem jich provozoval celou řadu, nikdy jsem nebyl dostatečně dobrý, abych se stal profesionálem. Nebo jsem možná nechtěl. Když jsem se rozhodl stát se fotografem, vynořila se v mé hlavě témata válka a sport. Chytře jsem si vybral sport. Na světě je tolik nenávisti a bolesti, že si neustále musíme připomínat velké věci a také životní pocity a doufat, že štěstí přemůže to utrpení. Během svého nedlouhého života jsem hodně cestoval a vlastně jsem se nejdřív stal fotografem-cestovatelem. Ale poté, co jsem fotil pro svého švagra, který je horským vůdcem, jsem cítil znovu to vzrušení, krásu, eleganci a romantický nádech, který jsem cítil dříve při lyžování ve svých milovaných Alpách. Tu noc jsem přišel domů a řekl Silvii, své snoubence, že se musím vrátit na sníh. Potřebuji cítit ten ledový vzduch na tvářích a úsměv, když se mi podaří pěkně „zarámovat“ záběr. No a tak jsem tady.

Jaká jsou tvá nejoblíbenější střediska a proč?
Engelberg, Švýcarsko. To je prostě ráj. Krásné městečko, ulice křižují lidé z celého světa a prašan je opojný. Dokonce nemusíte ani nikam šlapat, abyste se dostali do freeridových zón. Prašan máte před nosem, jakmile vystoupíte z lanovky. Ledovec je nádherný, plný míst pro dobrou fotografii. Mimochodem právě zde jsem pořídil své dosud nejoblíbenější snímky. Chamonix, Francie. Myslím, že Chamonix žádné vysvětlení nepotřebuje. Nemám pravdu? Chamonix známe přece všichni! Rosskopf/Sterzing, Itálie. Oproti ostatním je tohle místo neznámé asi všem. Je to malé středisko v městečku Sterzing, kde jsem vyrostl. Pokud si spojím sníh a svůj domov, vychází z toho jedině Rosskopf.

JÁ PROSTĚ MILUJI ENGELBERG
A JEHO IMPOZANTNÍ MÍSTA, KTERÁ JSOU TAK SNADNO DOSTUPNÁ. JEN MUSÍTE VĚDĚT, KAM JÍT, ABYSTE SE NEDOSTALI DO NEBEZPEČÍ. NÁPAD TADY BYL CELKEM JEDNODUCHÝ: UKÁZAT TENTO KRÁSNÝ LEDOVEC A ODVAHU MÝCH RIDERŮ. NEPŘÁL JSEM SI, ABY BYL JEZDEC ÚSTŘEDNÍM MOTIVEM. NAOPAK JSEM CHTĚL, ABY SE KRAJINA ZASNOUBILA S OSCAROVOU AKCÍ. OBA PŮSOBIVÍ, OBA KRÁSNÍ.
FOTO: DAVID UMBERTO ZAPPA; RIDER: OSCAR HUBINETTE; MÍSTO: ENGELBERG, ŠVÝCARSKO

Jaký je tvůj oblíbený námět a proč?
Myslím, že je to fotografování v lese, když pořádně padá a prašan je všude. A dobrý freerider, který udělá nekompromisní trik v tomto impozantním rámečku.

** Tví oblíbení lyžaři a snowboardisté?
**
Těžko říct… Musím jezdce znát, abych ho mohl nazvat „můj oblíbený”. Podle mě to velmi souvisí s osobností člověka. Když je někdo velký lyžař, který skočí, kde se nikdo jiný neodváží, ale v normálním životě je to totální hlupák, můj oblíbenec to nebude. Moji oblíbení sportovci jsou moji přátelé, a to z celého světa. Ti, kterým zavolám a řeknu: pojďme se sejít v Engelbergu nebo někde jinde a budeme 2 dny fotit! To jsou mí oblíbení rideři.

** Co je podle tebe nejdůležitější pro to, aby se z člověka stal dobrý fotograf zimních sportů?
**
Cítit to. Musíte se vcítit do toho, co fotografujete.

MŮJ OBLÍBENÝ SNÍMEK
MÁM RÁD TENTO ČISTÝ, JEDNODUCHÝ A SVĚŽÍ SNÍMEK. S OSCAREM A DALŠÍMI RIDERY JSME STRÁVILI DVA DNY NA LEDOVCI. BYL TO JIŽ POZDNĚ SEZÓNNÍ FREERIDING A SNÍH JIŽ NEBYL ONO, I PŘESTO JSME ALE POŘÍDILI PŘEKVAPIVĚ DOBRÉ ZÁBĚRY. ŠPLHAL JSEM SE ZA OSCAREM NA LEDOVEC A ROZHODL SE ZŮSTAT POD DROPEM, KTERÝ SE OSCAR CHYSTAL SKOČIT. TROCHU JSEM SE BÁL, PROTOŽE VŠUDE KOLEM MNE BYLY OBROVSKÉ LEDOVÉ BLOKY, KTERÉ SE UTRHLY ZE STĚNY. KDYKOLIV SE MOHL UTRHNOUT DALŠÍ A ROZMAČKAT MĚ NA MÍSTĚ. VÍM, JSEM HLOUPÝ, ALE TO JSEM SI UVĚDOMIL AŽ POTOM. JAK OSCAR SKOČIL, RYCHLÁ ZÁVĚRKA ZMRAZILA AKCI, OBJEKTIV 24–70 DAL VÝSLEDEK OSTRÝ JAKO BŘITVA A OSCAROVY BRÝLE ODRÁŽÍ ČERSTVOST A CHLAD TOHOTO ZLOMKU VTEŘINY. SNÍH V HORNÍ ČÁSTI JAKO BY VTRHL NA OBLOHU A MODRÝ LEDOVEC V POZADÍ EVOKUJE ČISTOTU SNĚHU A LEDU.

FOTO: DAVID UMBERTO ZAPPA; RIDER: OSCAR SVENSSON; MÍSTO: ENGELBERG, ŠVÝCARSKO

Je tvůj vztah k lyžování nebo snowboardingu něčím neobyčejný?
Lyžování je má krev stejně jako sníh sám. Nikdy jsem pořádně nepronikl do snowboardingu a vždy jsem trval na tom, že to, co lze dělat na prkně, lze dělat ještě lépe na prknech dvou. Ne abyste to pochopili špatně, já mám snowboarding a snowboardisty rád, ale myslím, že jsem tradiční duše, lyžování je pro mě prostě speciální. Miluji rychlost, pocit říznutí, když jde člověk do ostré zatáčky. Prašan, který vás obklopuje a hladí vaši tvář. Lyžování, sníh a freeriding je něco, co ke svému životu potřebuji každý den. Nejsem kancelářský typ. Potřebuji být tam venku a fotit, jak nejvíc dokážu.

Máš nějaké speciální fotografické know-how? Můžeš ho prozradit?
Myslím, že mám určitý styl postprodukce, ale ten vám neřeknu, a klíč k dobré fotografii. Mimoto je praktické sledovat díla vážených umělců a studovat je. A nezapomeňte jim napsat e-mail o tom, jak moc se vám jejich práce líbí. Já to dělám vždy. Sterlingu Lorencovi jsem dokonce na svém blogu věnoval celý sloupek.

NA SEMIFINÁLE
FWQ MYSTICXPERIENCE NA MONTE ROSE JSEM SI PO DISKUZI S RIDERY VELMI PEČLIVĚ VYBRAL MÍSTO. DOSTAL JSEM SE TAM S VELKÝM PŘEDSTIHEM A NAKONEC JSEM TAM STRÁVIL 5 HODIN, ALE STÁLO TO ZA TO. PO CELÝ ZÁVOD JSEM MĚL NÁDHERNÉ SVĚTELNÉ PODMÍNKY, PRVOTŘÍDNÍ VÝHLED NA ZÁVODNÍKY, JAK SE KE MNĚ BLÍŽÍ A PROJÍŽDĚJÍ TĚSNĚ VEDLE MNE. JAKMILE SE ROBIN PŘIBLÍŽIL KE SKALCE, VĚDĚL JSEM, ŽE HO NESMÍM MINOUT. BYL JEDNOU Z HVĚZD A I KDYŽ DAL PAK VE FINÁLE VĚTŠÍ DROP, MÁM PŘESTO TENTO SNÍMEK MOC RÁD. JE JEDNODUCHÝ, ČISTÝ…
FOTO: DAVID UMBERTO ZAPPA; RIDER: ROBIN KALETA; MÍSTO: MONTE ROSA, ŠVÝCARSKO

Jaký typ objektivu (ohniskové vzdálenosti) preferuješ a proč?
Mám rád Nikkor 24–70 mm/2.8 pro jeho ostrost a preciznost. A dále 70–200 mm/2.8, protože vám dá možnost dostat se blízko vašemu objektu.

Hledáš inspiraci v jiném umění?
Moje matka je malířka… Nevědomky oba pozorujeme dílo toho druhého.

Kde publikuješ své fotky?
Všude, kde to jen lze. Můj sen je nafotit značkový katalog.

Kde můžeme vidět tvé další fotky?
www.duzimage.com a nezapomeňte se zastavit na blogu. Rád se podělím o chvíle s každým, kdo chce.

PHOTOSHOOTING
V ENGELBERGU JSME S RIDERY ZE ŠVÉDSKA A ŠVÝCARSKA PLÁNOVALI DVA MĚSÍCE. PRÁVĚ JSME HLEDALI PĚKNÁ MÍSTA A SNÍH, KDYŽ TU JSME SE PŘIBLÍŽILI K TÉTO VELKÉ SKALNÍ PLOŠINĚ. PROTOŽE RÁD SDÍLÍM MYŠLENKY A NÁPADY SVÝCH RIDERŮ, OSKAR PŘIŠEL KE MNĚ A ŘEKL: „DAVIDE, CHCEŠ, ABYCH ’LYŽOVAL’ TADY PŘES TU SKÁLU?“ JÁ JSEM ODPOVĚDĚL, ŽE BY TO URČITĚ VYPADALO COOL, ALE MYSLEL TO VÁŽNĚ? „ŽÁDNÝ STRES, DAVIDE… 3, 2, 1, SKÁČU!“
FOTO: DAVID UMBERTO ZAPPA; RIDER: OSCAR SVENSSON; MÍSTO: ENGELBERG, ŠVÝCARSKO