Milá paní Ludvíková,

boule na sjezdovkách byly odstraněny v rámci procesu celkové harmonizace. Všichni totiž dnes chtějí mít všechno harmonizované, protože si myslí, že tak je to ideální. Nikde žádná rozkolísanost, která je ovšem všem živým bytostem přirozeně v různých podobách dána. Kdybychom pořádně neprochladly, neužijeme si teplo, kdybychom neměli hlad, nebudeme mít radost z jídla. Hm, ale v létě máme klimatizaci a v zimě topení a výživoví poradci doporučují jíst pětkrát denně, což snad nedělají ani batolata.

A vy se ptáte, kam zmizely ze sjezdovek boule! Rolby je seškrábaly. Dnešní lyžování je o tom, jak hladké budou sjezdovky. V tomto ohledu panuje shoda a lze tu pozorovat prakticky přímou úměru – čím je sjezdovka rovnější, tím je považována za lepší, luxusnější, rozumějte harmoničtější.

Je jasné, že takhle se žít nedá, a tak lidé skáčou z padáku, tedy spíš s padákem, aby trochu adrenalinu vypustili a dostali se z té skličující monotónní harmonie. Na druhou stranu jsou lidé pohodlní a ačkoli deklarují, jak by si přáli návraty k vlastním kořenům, tak jen za podmínky, že to nebude žádná velká práce. A tou jízda v boulích bezesporu je. Jen si vzpomeňte, jak z toho bolí stehenní svaly a taky kolena. Jeden se dost zapotí.

Boulovaté sjezdovky dnes existují v některých lyžařských střediscích, která jsou daleko od epicenter vyhlášené rekreace a personál je tam pod různými záminkami méně přičinlivý. Mohu doporučit některé lokality v nejjižnější Francii, kde se přírodní boule dosud vyskytují. Někde jsou tam dokonce tyče vyznačující sjezdovky ještě dřevěné. Skanzen to není.

V hypermoderních střediscích si naopak sjezdovky s boulemi začínají zařazovat do marketingového plánu. Tito kříženci, kteří v sobě mají spojovat přednosti sjezdovek s přednostmi volného terénu jsou logicky jakýmisi kočkopsy, v nichž skeptik může naopak nacházet spojení negativ obojího uvedeného.

Vzhledem k tomu, co za nejrůznější produkty dnes má šanci na přežití, podívejte se po internetu, zda mezi všemi těmi atrakcemi nemají někde nabídce něco jako lyžařský skanzen. Vleky by tam by tam byly pomalé a sjezdovky neupravované. A sníh přírodní. Bojím se ale, že jste spíš odkázána na své barvité líčení. No třeba to děti ocení víc než ty boule, kde by se musely hmoždit.
Máte dotaz, na který jste ještě nikdy nedostali odpověď? Pošlete jej na skipsycho@snow.cz anebo ho přidejte jako komentář k článku!
Všechny dotazy a odpovědi ze Skipsychoporadny najdete v archivu!