Lyžuje se téměř všude, a to na přírodním sněhu

V současnosti jsou v České republice otevřeny dvě třetiny sjezdovek, tedy téměř 400 km, a během příštích dnů se situace díky sněhové nadílce jistě ještě vylepší.

Zejména výše položená střediska na severních horách (Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory) již pokořila metrovou hranici sněhové pokrývky na sjezdovce.

Top 10 českých středisek podle délky otevřených sjezdovek
Top 10 českých středisek podle výšky sněhu na sjezdovce – klikněte pro úplný přehled sněhu a otevřených sjezdovek

Zatímco v silvestrovském týdnu hlásili reportéři především tvrdý technický sníh a slunce, v druhé polovině dne ledové plotny, nynější záplavy nového sněhu situaci promění – během dne se dosud nezpevněný sníh rozjezdí do měkkých boulí, širší lyže tedy přijdou vhod.


Klikněte pro interaktivní mapu aktuálních reportů

Přírodního sněhu je na horách okolo půl metru. Konečně se tak při lyžování dočkáme i zasněžených panoramat.


Klikněte pro interaktivní mapu středisek a sněhových podmínek v Česku (číslo značí max. sněhovou pokrývku na sjezdovce)

Čerstvého sněhu ještě přibude

Podle předpovědi v Česku do víkendu ještě nějaký ten centimetr nasněží, během pátku a v sobotu se ale vyjasní. Zato bude silně mrznout – počítejte s celodenními teplotami okolo -10 °C. Vítr, který v současnosti fouká velmi silně, by se měl utišit, pocitovou teplotu tak ovlivní hlavně slunce a stín.

Předpověď počasí pro Česko až na 9 dnů
Klikněte pro předpověď počasí na českých horách až na 9 dní z více zdrojů pro porovnání

Běžecké stopy budou upravené a nejspíš i plné natěšených lyžařů

Vysněné přírodní nadílky přírodního sněhu se po letech dočkali i běžkaři, a tak se dá očekávat, že vyrazí v hojném počtu. Před davy by se však díky dobrým podmínkám mělo dát uniknout na méně známá a ne tak často sjízdná místa. Více najdete na Bezky.net!

Sníh se pomalu dostává i do Alp

Na Slovensku jsou na tom sněhově nejlépe tatranská střediska – nejvíce sněhu hlásí Spálená dolina (100 cm) a Tatranská Lomnica (85 cm), podmínky se ale vylepšují všude. V provozu jsou podobně jako v Česku dvě třetiny sjezdovek s výhledem otevření dalších tratí.

Mapa, kde se lyžuje na Slovensku
Klikněte pro interaktivní mapu středisek a sněhových podmínek na Slovensku (číslo značí max. sněhovou pokrývku na sjezdovce)

Sněhově se situace začíná vylepšovat i v dosud prakticky holých Alpách – největší dávku přírodního sněhu dostává severní strana východních Alp, na suchu tak zůstávají především italské svahy a méně přírodního sněhu utrží i západní část Alp (Francie, západní Švýcarsko). Na většině území s novým sněhem platí lavinová trojka.

V Rakousku a v Itálii byly už o svátcích nejméně dvě třetiny sjezdovek díky technickému zasněžování v provozu, ve velkých a známých oblastech (např. Ski amadé, Dolomiti Superski) i více než 90 %. Paradoxně omezenější provoz měl třeba západorakouský Arlberg, zvyklý na tlusté peřiny přírodního sněhu.

Mnohem méně otevřených sjezdovek bylo ve Švýcarsku a Francii, kde zasněžování není tak rozšířené a kde je přírodní sněhová jistota obvykle vyšší. Tam je zatím v provozu jen okolo třetiny sjezdovek a sněžení tak bude doslova darem z nebes.


Tip reportérů: odpoledne s dětmi u Prahy

Šibeniční vrch

Malý areálek se dvěma cca 250 m dlouhými mírnými sjezdovkami (aktuálně v provozu jedna). Vhodný výhradně pro začátečníky, kteří ještě na lyžích nestály. Lyžování za nízké ceny na dosah velkoměsta bude mít v těchto dnech i zimní kulisu. Pohodlný přístup z nového parkoviště a zázemí velkého srubu, v místě působí i lyžařská škola. Svah je osvětlen pro večerní lyžování.


Malý areál Šibeniční vrch od reportérky tereskaska

Tip reportérů: do slovenských velehor

Tatranská Lomnica

Nejvýše položený areál Slovenska láká na 12 km převážně lehčích sjezdovek, kterou jsou díky jižní orientaci i ve vrcholu zimy vystavené slunci. Náročnější si užijí pětikilometrový, v horní polovině poctivě červený sjezd ze Skalnatého plesa. A otevřena již je i černá sjezdovka v Lomnickém sedle.
Lanovky jsou vesměs moderní – kabinkové a sedačkové, jedna dokonce s vyhříváním. Lyžování doprovodí vysokohorské výhledy. Do Tater lze z Prahy nebo Ostravy dojet pohodlně i vlakem.


Tatranská Lomnica z fotek reportéra dunci

Tip SNOW: lyžujte výhodně se skipasem 1+1

Leden je lyžařsky nejvýhodnější období pro čtenáře časopisu SNOW, neboť mohou zužitkovat nejvíce kupónů na skipas 1+1 zdarma z letošních vydání:

Krkonoše

 • Herlíkovice
 • Jablonec nad Jizerou - Kamenec
 • Paseky
 • Vysoké nad Jizerou - Šachty

Orlické hory

 • Buková hora
 • Peklák

Králický Sněžník

 • Dolní Morava
 • Kunčice

Jeseníky

 • Branná
 • Karlov pod Pradědem - Ski Karlov

Vysočina

 • Hlinsko

Šumava

 • Lipno

Krušné hory

 • Plešivec

Slovensko

 • Donovaly


Třebovská sjezdovka na Bukové hoře (autor: radez)

Výhodné skipasy hledejte na Skipas-zdarma.cz a Skipasomat.cz!


Tip SNOW tour: vyzkoušejte si lyže nebo brusle na sníh

Pokud máte rádi, když se ve středisku něco děje, baví vás třeba testovat lyže nebo netradiční náčiní pro sjíždění svahů, jeďte za SNOW tour. Program udělá váš lyžařský den pestřejší. O víkendu 7.-8. ledna má SNOWtour zastávku na šumavském Špičáku.
Více najdete v kalendáři SNOW tour!