Sjezdovky jedou naplno a zdobí je prašan

Díky dlouho nevídaným sněhovým přídělům je v českých střediscích otevřeno rekordních 90 % sjezdovek – i ty nejmenší a nejníže položené svahy mají vesměs dostatek sněhu! Na horách jsou pak ideální podmínky prakticky pro všechny zimní aktivity.


Top 10 českých středisek podle délky otevřených sjezdovek – klikněte pro úplný přehled sněhu a otevřených sjezdovek

Minulý víkend ještě přisněžilo, ten nadcházející už by mělo převážně svítit slunce – sněhová pokrývka tedy zatím nenabyde, množství lyžařů na svazích se ale díky příznivé předpovědi počasí nejspíš ještě zvýší.


Klikněte pro interaktivní mapu aktuálních reportů

Na Pradědu pokořila výška sněhové pokrývky magickou hranici dvou metrů. Více než 1,5 m sněhu udávají v minimálně v pěti dalších areálech, což je i příslibem ještě dlouhé sezóny.


Klikněte pro interaktivní mapu středisek a sněhových podmínek v Česku (číslo značí max. sněhovou pokrývku na sjezdovce)

O víkendu zima, jak má být

V celé střední Evropě se čeká slunečný víkend, nanejvýš s mlhami či inverzní oblačností. Teploty se budou pohybovat v záporných hodnotách od jedničky do sedmi – v takových teplotách vydrží nějakou chvíli na svahu i děti.


V sobotu i v neděli bude slunečno. Klikněte pro předpověď počasí na českých horách až na 9 dní z více zdrojů pro porovnání

Běžecké lyžování a turistika

Všechny upravované tratě v ČR hlásí výborné podmínky, na většině území je dokonce možné turistické lyžování neboli dobrodružné prošlapávání vlastní stopy přírodou. Více hledejte na Bezky.net!

Slovensko: vydařená zima

Slovensko je slušně zasněžené a mrazivé, v provozu je tak většina sjezdovek, které se vesměs třpytí prašanem – třeba i Lomnické sedlo, na které si obvykle lyžaři musí počkat až do jara.


Top 10 slovenských středisek podle výšky sněhu. Klikněte pro více informací o sněhových podmínkách na Slovensku

Alpy: přírodní sníh už chybí jen na jihu

V Rakousku se výrazně navýšila přírodní sněhová pokrývka na severním návětří Alp – ze Solné komory (Loser, Tauplitz) hlásí až 2,5 m sněhu. V provozu je celkově okolo 90 % lanovek, vleků a sjezdovek. Minimum přírodního sněhu je naopak na jižní straně Alp v Korutanech – otevřeno je i přesto 70 % sjezdovek.

V alpské Itálii, zejména v Lombardii, Trentinu nebo Jižním Tyrolsku, zatím marně čekají na přírodní sníh. Technicky vysněženo ve standardní, tedy výtečné italské kvalitě, je zhruba 80 % sjezdovek.

Ve Švýcarsku a Francii přírodní nadílka z posledního týdne pomohla k otevření dalších sjezdovek, v průměru jich je v provozu kolem 70 %.


Tip reportérů: na Lysé hoře jezdí vše

Rokytnice nad Jizerou


Sjezdovka z Lysé hory od reportéra spartana

Po dlouhé době jsou v provozu všechny sjezdovky na krkonošské Lysé hoře. Ty lákají svou šíří, délkou i převýšením až 700 m. V okolí je i množství cvičných terénů (Studenov, Modrá hvězda), ideálních pro výuku dětí.

V provozu je skibus z Prahy – od středy do neděle odjíždí v 6:15, cena je 750 Kč pro dospělého včetně denního skipasu.

Reportéři si v minulých dnech ještě pochvalovali rozumné množství lidí na svahu, na hlavní lanovce na Lysou horu pomáhá i doplňovací pruh pro jednotlivce. Vleky bývají na rozdíl od lanovky bez front nebo jen s minimálním čekáním.

Tip SNOW: výhodné skipasy 1+1 zdarma

Rožumberok

Široký carvingový svah, pohodlná dopravní zařízení a dobré zázemí pro děti nabízí slovenský Ružomberok. Držitelé jubilejního stého vydání časopisu SNOW, kteří přijedou vlakem ČD, mohou využít skipas 1+1 zdarma! Reportéři si pochvalují nejen prostornost hlavní sjezdovky, ale i výhledy.


Hlavní sjezdovka na Malině Brdu od reportéra zdeno12

Výhodné skipasy hledejte na Skipas-zdarma.cz a Skipasomat.cz!


Tip SNOW tour: Dolní Morava

O víkendu má SNOW tour zastávku na Dolní Moravě – přijeďte otestovat lyžařské vybavení a zasoutěžit si!

Více termínů najdete v kalendáři SNOW tour!