Kasete Skeen pochází z ostrova, kde se průměrná teplota pohybuje kolem 22 stupňů a největší hora Kao dosahauje výšky 1 030 metrů.

“Poprvé jsem lyžoval, když mi bylo 12 let. Od té doby uběhlo spoustu let, než mě moje přítelkyně přemluvila, ať s ní jedu lyžovat do Švédska. Já se do tohoto sportu zamiloval a tajně si přál, abych se mu mohl více věnovat,” říká Kasete Skeen, hudebník, který v minulých letech pracoval v Londýně pro divadelní společnost. Ještě před šesti měsíci hodně kouřil, rád si dopřál skleničku a měl nadváhu.

Není prvním Tonžanem, který se chce na zimní olympiádu propracovat. V roce 2014 se to v Soči podařilo sáňkaři Fuahea Semi. To inspirovalo tonžského krále Tupou a na malém ostrově založil lyžařsou federaci – Royal Tonga Ski Federation. A Kasete byl ve správnou chvíli na správném místě, aby si ho Hermann Aigner, bývalý trenér italské či japonské lyžařské reprezetance, vybral do svého týmu.

“Kasete je neskutečný bojovník, je velmi trpělivý, slušný a bere to naprosto vážně,” říká Elmar Stimpfl, zakladatel italské značky VIST. A právě VIST se stal jedním z hlavních partnerů Kaseta na cestě do Pchjongčchangu. Trénuje na lyžích této značky a oblečením VIST je vybavený od hlavy k patě. “Kasete dal v práci výpověď, každý den podstupuje několikafázové tréninky, výrazně zhubl. Prostě jde si za svým snem. Nyní začne pomalu závodit a sbírat FIS body v menších závodech. Nebude to mít jednoduché,” dodává Elmar Stimpfl.

Kasete Skeen, který trénuje ve Val di Fiemme, začíná téměř od začátku, na lyžích stál jen několikrát. Jeho přátelé ho považovali za blázna, když ale vidí jeho nadšení, drží mu palce.

“Chci inspirovat další lidi, aby věřili, že všechno je v životě možné. Chci být také dobrým příkladem pro Tonžany, kteří trpí nadváhou a špatnými stravovacími návyky. Až nyní jsem se naučil, jak se o sebe starat,” říká 34letý hudebník, který si hory a sníh zamiloval. “Udělám vše proto, abych se zlepšoval, lyžoval, jak to nejlépe půjde.” “Myslím, že je to pozitivní příklad pro všechny. Dokázat se dá mnohé,” dodává Elmar Stimpfl.
VIST už v minulosti pomáhal splnit olympijský sen Kwame Nkrumah-Acheampongovi, přezdívanému Sněžný leopard. Pocházel z Ghany a v roce 2010 startoval na zimní olympiádě ve Vancouveru. Ve slalomu skončil jako předposlední na 53. místě.

Podaří se to Kasete Skeenovi, závodníkovi, který vyrůstal na zlatavých plážích ostrova Tonga, propacovat se do Pchjongčchangu? “Bude to dlouhá cesta, ale já mu věřím,” dodává Elmar Stimpfl.

Jak mu to půjde, se dozvíme už v následujících dnech ve Svatém Mořici.