SNOW tour - Klínovec 2017 from SNOW.cz on Vimeo.


Sjezdovky na Klínovci jsou středně dlouhé až dlouhé a celkem rovnoměrně obtížnostně rozvrstvené. Všechny značené tratě dají dohromady slušných 18 kilometrů, které obsluhují hlavně moderní sedačkové lanovky.


Lyžovačku jsme začali výjezdem lanovkou Cinestar Expres na vrchol a sjezdem po červené Přemostěné. Díky rannímu stínu, který se ale už okolo půl desáté trhal na pásy mezi stromy, byla sjezdovka po ránu pěkně utažená. Přemostěná je po celé své délce proměnlivá, s nějakou tou zatáčkou, ale i přehlednými úseky na poctivé hranění.


Charakterově podobná je kilometr a půl dlouhá červená sjezdovka Pařezovka, která vede také přes silnici. Má lehce sportovní sklon s rozmanitostí trati, ale je přehlednější, a to z ní činí jednu z nejfrekventova­nějších sjezdovek areálu.


Přiznám se, že moji srdcovkou je na Klínovci už od žákovských let černá sjezdovka U Zabitýho - jde o „jetelnou“ černou bez jakéhokoliv „prďáku“, který by nutil smýkat. Tuto sjezdovku navíc obsluhuje i poma, která bývá prázdná, a to i v době, kdy se na ostatní lanovky před polednem vytváří opravdu pořádné fronty. Jde tak o tajný tip, kde si i o víkendu můžete zalyžovat bez čekání. ;-)


Opravdu sportovní pojezd na Klínovci nabídne „mladice“ Jáchymovská, která patří mezi nejdelší, ale i nejširší sjezdovky u nás. Na sjezdovce se vystřídají prudší padáčky, ale i pozvolnější úseky a příjemný červený sklon dá šanci užít si sjezdovku širokému spektru lyžařů. Jáchymovská byla nejlepší po ránu, protože byla díky své orientaci nejdéle ve stínu, jakmile na ni ale dolehly sluneční paprsky, nevyhnutelně změkla a odpoledne už porostla i nahrnutými muldami.


Začátečníky nejvyhledávanější je na Klínovci modrá Dámská a také modrá Turistická, která se letos nově pohodlně napojuje na Přemostěnou, takže se bez problémů dostanete na nástup lanovky Suzuki. Osobně mi přijde na naučení lepší právě trať Turistická, protože je oproti Dámské širší a díky „zastrčenosti“ do zcela pravé části areálu i méně zalidněná, takže na první oblouky tu máte víc klidu.


Pěkně vybavený dětský miniareál MaxPark najdete na dojezdu sjezdovky Dámské, kde jsou k dispozici slalomová zvířata, mini skicrossová dráha, skokánky a také zastřešený dětský pás, který se hodí hlavně při nepřízni počasí. Výhodou tu je i bezprostředně blízká restaurace s kavárnou i hlídaným koutkem. Pokročilejší děti mohou využívat vedlejší pomičku, kde se rovněž mohou projet mezi slalomovými zvířaty.


Nový dětský park najdete u nástupu lanovky Prima Expres z Jáchymova, kde je pojízdný pás i slalomová zvířata. Oproti jiným dětským parkům tu je možnost projet se v malých hupáncích, které dětem pomáhají naučit se správně pérovat v kolenou. Při troše štěstí si děti mohly zalyžovat i s maskotem areálu Hugem!


Nástup z Jáchymova je vybudován v moderních duchu, kdy kromě pestrého dětského parku je po ruce i sportovní obchod se značkovou výbavou a půjčovna lyží. O kousek výš nechybí klasický kulatý aprés ski stan lemovaný venkovními lehátky. Do budoucna by mohla přibýt ještě restaurace, aby zázemí bylo zcela kompletní.


Na oběd či větší svačinu můžete zajít například do mladé restaurace Aprés u parkoviště pod sedačkovou lanovkou nebo do restaurace penzionu Max pod Dámskou sjezdovkou. My jsme na oběd zakotvili v Pizzerii na sjezdovce Pod Zámečkem - už kolem jedenácté tu bylo docela těsno a na místo bylo třeba chvíli počkat. Čekání se ale vyplatilo, protože pizzu si tu v restauraci připravují kuchaři sami, takže je čerstvá a chuťově poctivá.


Klínovec v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 h 55 min
Celodenní skipas dospělí     680 Kč
Celodenní skipas děti (do 16 let)     540 Kč
Celodenní skipas senioři (nad 63 let)     620 Kč
Děti do 6 let     zdarma
Provozní doba lanovky     9:00 – 16:00
Webové stránky     www.klinovec.cz
Parkování     bezplatná parkoviště pod Dámskou sjezdovkou a u nástupu lanovky Prima Expres


Na Klínovci se odehrála akce SNOWtour, kde jste mohli zdarma testovat helmy a brýle SMITH, sportovní kamery LAMAX, batohy s páteřákem BOBLBEE, dále jste si mohli vyzkoušet jízdu na sněžných bruslích SLED DOGS a zdarma ochutnat ceilonský čaj DILMAH nebo zdravé tyčinky BOMBUS. Na stánku SNOW jste dále kromě samotného časopisu mohli okouknout rukavice ZANIER, čepky DOKE, šátky a kukly HAVEN a další vyhřívané produkty značky LENZ. Reportéry i promotéry jste mohli vidět v oblečení HELLY HANSEN a s hodinkami GARMIN.Partneři SNOW tour: