SNOW tour - SKIARÉNA Jizerky - Severák 2017 from SNOW.cz on Vimeo.


Severák je jednou z největších dětských arén v České republice, o čemž se přesvědčíte už při vstupu na „severácké“ sjezdovky. V kidsparku zaujme neobvyklé množství slalomových prvků nebo plně obsazený dětský kolotoč. Hlavním dopravním prostředkem je pojízdný pás a park je od okolních sjezdovek bezpečně ohraničený.


Jakmile děti zvládají lyžařské základy, mohou pokročit do School Parku, který se nachází v horní, severní části střediska. Jde o akorát tak mírný a dostatečně široký plácek, který je lemovaný dvěma pomičkami. Totéž se dá říci o Junior parku, který leží v levé části střediska, díváte-li se na kopec zespoda. Cvičné svahy jsou přiměřeně dlouhé vzhledem ke schopnostem malých lyžařů, stejně tak sklony svahů, které jsou pro začínající a mírně pokročilé lyžaře ideální.


Severák samozřejmě láká širší spektrum lyžařů, a to díky jezdivějším svahům, jako je například sjezdovka na jihu - pohodová červená pro pár lehce sportovních carvingových oblouků. Díky jižní orientaci svah oproti severním pochopitelně snáze měkne, takže na tuto pistu je nejlépe vyrazit hned zrána. Právě tuto trať obsluhuje jediný kotvový vlek v areálu, devět zbývajících vleků jsou pomy.


Na Severáku se můžete zabavit i v Suzuki Adrenalin parku, který nabídne jak měřený slalom, tak pestrý snowpark. Snowpark není vůbec pro žádná „ořezávátka“, překážek je tu dost a některé už vyžadují dost technického umu.


Na Severáku je zajímavé i jeho „prostorové řešení“, kdy se z jednoho kopce sjezdovky rozlévají téměř na všechny strany. Vyjedete-li tedy od hlavního parkoviště pomou na vrchol Severák, můžete se spustit nejen na červenou trať jižní strany, ale také doprava směrem na Loučky, kam vede nejdelší sjezdovka areálu Přemostěná, která lyžaře – jak už název napovídá – vede přes most.


Loučky jako by byly dalším menším střediskem, které je od hlavního dění lehce odsunuté. Možná i díky tomu byly svahy na Loučkách prázdnější a také tu lyžoval větší počet dospělých než dětí. Na této straně se mi nejvíc líbila sjezdovka Loučky, která ač byla modrého značení, byla poměrně jezdivá a dal se na ní vykroužit solidní sportovní oblouk.


Rodinné zaměření střediska podtrhuje komfort hlavního zázemí, kdy máte mezi parkovištěm a sjezdovkou vše potřebné na jednom místě, tedy pokladny, půjčovnu lyží se zázemím lyžařské školy, restauraci, a také velkou dětskou hernu vybavenou nejen hračkami, ale také dalšími nezbytnostmi jako je postýlka s ohrádkou nebo dokonce i kuchyňka s možností ohřátí jídla. Vstup do herny je za 50 Kč, pro žáky lyžařské školy pak zdarma. V herně se odehrávají i doprovodné programy jako kreativní dílničky, cvičení pro děti nebo angličtina a němčina hrou.


K občerstvení na Severáku můžete využít množství hospůdek okolních chat, restauraci Arniku přímo v zázemí nebo bufet s venkovním posezením pod slunečníky rovněž pod sjezdovkami. Za 40 Kč tu pořídíte 4 druhy polévek, dále můžete zkusit klobásy z venkovního grilu nebo vařenou kukuřici, která tradičně v nabídkách bufetů nebývá, a tak jsme si smlsli právě na ní.


Severák v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 hod 30 min
Celodenní skipas dospělí (nad 18 let)     400 Kč
Celodenní skipas děti (6-15 let)     280 Kč
Celodenní skipas junioři (15-18 let)     340 Kč
Celodenní skipas senioři (nad 63 let)     340 Kč
Děti do 6 let     180 Kč
Provozní doba lanovky     9:00 – 16:00
Webové stránky     www.skijizerky.cz
Parkování     bezplatné, přímo pod sjezdovkami

Na Severáku jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřáli nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER.Partneři SNOW tour: