Milá paní Vilímovská,

vy asi budete babička, a tak možná znáte knihu Broučci od Jana Karafiáta. Také jsem ji v mládí četla a přiznám se, že mi připadala dost divná. Můj tatínek, který byl též vynikajícím lyžařem, vždycky poukazoval na jistou stupiditu broučků, kteří v zimě klidně zmrznou, což on si na lyžích rozhodně nepřál. Pamatuji si z knihy různé věci, které jsem nikdy nepochopila, ale je tam část, která mi v životě hodně pomohla, když jsem nevěděla, jak myslí kluci nebo muži. Byla to pohádka O koťátkách. S její pomocí jsem naopak pochopila mnohé. Píše se tam: Koťátka si pěkně hrála. Až pak kocourci, že se budou porážet. (...) A tak se začali hádat a hádali se a hádali, a pak se začali strkat a strkali se a strkali, až strčili do kamen… Podrobný popis rvačky je v knize a pointa je v tom, že nakonec všichni uhořeli.

Vaši vnukové stejně jako jiní sourozenci mužského pohlaví, kocourci nebo i jiná zvířátka, mají nutkavou potřebu se šťouchat, postrkovat, prát, bít a tak podobně. Oni prostě poměřují své síly. Je dobře, když se jedná o sourozence (nebo s vámi byli bratranci?), protože tak to zůstane v rodině. Dneska se to moc nenosí, aby se kluci prali; je jim to neustále zakazováno. Tak se v nich tato pudová složka osobnosti nezdravě kumuluje a oni pak mohou mít v dospělosti nevybité přetlaky a následné potíže.

Funkce rodičů a prarodičů v tomto případě spočívá v jemném moderování strkanic a pranic. Je dobré naučit chlapce, že čestný boj mezi civilizovanými muži je holýma rukama, tedy nikoli hranou lyže nebo lyžákem. Zda se prali tak či onak, to z vašeho dotazu přímo nevyplývá.

Možná byli unaveni sportem a chtěli nějaký těsnější styk s živlem. Děti se překvapivě rády válejí ve sněhu. Možná taky soupeřili o vaši pozornost. Věnovala jste se jim podle jejich očekávání? Z dotazu nevyplývá jejich věk ani, jak na tom byli s lyžařskými schopnostmi a zda se jenom nenudili nedostatkem sportu.

Já bych na vašem místě byla ráda, že se nešermovali hůlkami, což je sice v průběhu boje daleko méně bolestivé, ale končívá to daleko hůř.
Máte dotaz, na který jste ještě nikdy nedostali odpověď? Pošlete jej na skipsycho@snow.cz anebo ho přidejte jako komentář k článku!
Všechny dotazy a odpovědi ze Skipsychoporadny najdete v archivu!