Víkend bude aspoň zpočátku zimní

Po teplém a deštivém týdnu se na víkend prudce ochladí a sněžení se vrátí nejen do hor - výraznější úhrny se ale nečekají. S poklesem teplot a vyjasněním budou sjezdovky každopádně pevnější než v předchozích dnech.

Sjezdovek je v Česku otevřeno stále přes 80 %, i když nízko položeným areálům a těm bez zasněžování už sezóna zřejmě chýlí ke konci.


Předpověď počasí na neděli. Klikněte pro předpověď počasí na českých horách až na 9 dní z více zdrojů pro porovnání

Alpy: sněžení, pak slunce

Studená fronta se sněžením a citelným ochlazením se prožene i Alpami, nový sníh zanechá hlavně v jejich severovýchodní části. Poté bude opět slunečněji, než se v průběhu následujícího týdnu ohlásí od západu další fronty - oblačnost i teploty budou jako na houpačce.

V Rakousku, v Itálii i ve Francii je otevřeno 90 % sjezdovek, ve Švýcarsku pak zhruba 80 % sjezdovek.

Tip SNOW tour - testování lyží v Jeseníkách

Ramzová

V sobotu zamíří promotéři SNOW tour do Jeseníků, konkrétně na Ramzovské sedlo. To je známé jednoduššími, ale poměrně dlouhými sjezdovkami s převýšením až 500m. Tyto jsou obsluhovány především dvěma sedačkovými lanovkami. Díky vyšší nadmořské výšce je zatím sněhu dost.


Ramzová na fotkách reportéra jouza6

Tipy reportérů, tentokrát na známá střediska odolávající oblevě:

Krkonoše

Herlíkovice

Dobře dostupné krkonošské středisko má plnou škálu sjezdovek všech obtížností. Otevřeno je všehc 12 km. Reportéři hlásí stále ještě dostatek sněhu a mimo víkend (i díky nepříznivému počasí) málo lyžařů.


Herlíkovce od reportéra ViktorVan

Špindlerův Mlýn

Všech 26 km sjezdovek je zrána dobře upraveno, podle počasí a zalidněnosti se během dne tvoří muldy. Hlavní lanovka Innogy bývá kvůli oblibě přilehlé modré sjezdovky okupována nejvíce, naopak volno bývá z Medvědína na Mísečky.


Špindlerův Mlýn od reportéra chodery

Paseky nad Jizerou

Pokud v noci přimrzne, sjezdovky jsou po oblevě rychlé, díky čemuž vydrží i dlouho v dobrém stavu. Skoro celý areál je stále ještě v provozu, návštěvnost nebývá tak velká jako ve velkých krkonošských centrech, i kvůli užším příjezdovým cestám, t.č. však bezproblémově sjízdným.


Sjezdovka v Pasekách od reportérky Danielly

Jizerské hory

Ještěd

I příměstský Ještěd, kam se z centra Liberce dostanete pomocí MHD, má slušnou zásobu sněhu. Prakticky liduprázdná bývá sjezdovka při večerním lyžování.


Noční Ještěd na fotce reportéra Andy97

Orlické hory

Deštné

Dobře dostupné středisko v srdci pohoří má dostatek sněhu, který v tpelém počasí logicky brzy měkl. I zde je v provozu večerní lyžování s minimem návštěvníků. Vlídné jsou ceny skipasů i občerstvení.


Noční Deštné od reportéra schimanski

Říčky

Říčky mají rozmanité sjezdovky a tradičně nejtlustší sněhovou pokrývku v Orlických horách. V případě zaplnění horního parkoviště jezdí z těch níže položených skibus.


Říčky od stefi77

Krušné hory

Klínovec

Na Klínovci se jezdí na všech sjezdovkách, přičemž nejplnější bývají Dámská, Pařezovka a Přemostěná, naopak relativní klid lze nalézt na vzdálenější Turistické sjezdovce. Nepříjemné může být zledovatělé parkoviště a přístup ke kase u Dámské sjezdovky.


Pohled na Klínovec od reportéra ViktorVan