SNOW tour - Špičák na Šumavě 2017 from SNOW.cz on Vimeo.


Špičácké sjezdovky jsou členité a poměrně sportovního charakteru. Z vrcholu se spouští modrá, dvě červené a jedna černá trať, která jako jediná nebyla začátkem března v provozu. Ostatní tratě se po ránu leskly firnovým manšestrem, který začal měknout až po jedenácté hodině.


Začínáme na sjezdovce číslo 1, která ačkoli je jen modrá, nabídne i pár prudších padáčků a esíčkovitou zatáčku. Jde o nejdelší sjezdovku Špičáku, kterou si na několika místech můžete zkrátit a napojit se na vedlejší „Dvojku“.


Podobně rozmanitý profil, jako má „jednička“, má i červená sjezdovka číslo 2, pro kterou je také charakteristické střídání sportovních kratších slalomáčků s otevřenějšími lyžařskými prostranstvími. Spodní úsek této sjezdovky byl před několika lety rozšířen, a jde tak zároveň o nejširší trať Špičáku.


U mě na Špičáku dlouhodobě vítězí červená Trojka. Začne zlehka, ale záhy se zkroutí v esíčko s jezdivým zlomem, za nímž následuje „Václavák“, tedy carvovací náměstíčko. Nenechte se ale ukonejšit touto mírnější částí, je to jen taková předehra před následným dlouhým slalomákem, který často hostí i krajské závody ve slalomu a obřím slalomu. Ke svému konci se sklon sjezdovky trochu narovná a díky setrvačnosti umožní ještě několik hodně sportovních oblouků, které vám vydrží téměř až k nástupu čtyřsedačkové lanovky.


Pokud si chcete zkrátit dobu strávenou přepravou na kopec, je velmi vděčná poma „Zalomeňák“, která vyváží po první padáček „dvojky“. Brousit můžete Dvojku, Jedničku a také nejprudší část Trojky. Poma je rychlá a netvoří se tu skoro žádné fronty.


V posledních letech se Špičák snaží více přizpůsobit i méně zkušeným lyžařům, takže na spodní části Šance vyrostl kotvový vlek pro cvičný modrý svah, který je svou šířkou a velmi mírním sklonem vhodný i pro úplné začátečníky. Velký zájem přitahuje i měřený slalom, na který stáli ve frontě lyžaři téměř všech věkových kategorií. Podobně mírný svah se spouští od parkoviště směrem k nástupu kotvy. Jde sice hlavně o přibližovací sjezdovku z parkoviště do hlavního centra dění, díky dětské pomičce slouží ale dobře i jako plácek pro výuku prvních oblouků.


V hlavním zázemí je dětem k dispozici i malý parčík s pojízdným pásem, slalomovými zvířaty a podjížděcími brankami. Využít samozřejmě můžete služeb místní lyžařské školy, kde lekce ve skupině vyjde na den na 360 Kč.


Jakmile děti začnou hledat další výzvy, vezměte je do snowparku na „Lubáku“, který je koncipovaný pro děti, takže tu nejsou žádné složité překážky ani big airy, ale spíše terénní vlny a dvě „boule“, tedy oblé skoky, které tu děti nejčastěji přejížděly, některé to ale i pěkně „nadneslo“. Já se tedy docela proletěla. :-) Nutno říct, že dětí se tu prohánělo hodně a nejde úplně o místo pro náročné skokany, kteří by chtěli trénovat složitější triky.


V budově u vstupu do areálu najdete kromě pokladen a toalet také půjčovnu lyží s testcentrem lyží Rossignol. Pokud napadne prašan, můžete využít i regulérní freeridové modely a denní zapůjčení vyjde na 480 Kč. K mání jsou v půjčovně dále i sněžnice, sáňky nebo snowbike.


Co se týká gastronomie, chybí Špičáku nějaká větší kapacitní restaurace, takže forma občerstvení je spíš v režii bufetů a hospůdek Haničky a Blaženky. Já osobně mám na Špičáku nejraději kiosek U Sekyrek na dojezdu „Dvojky“, který na mě vždy dýchne domáckou atmosférou a neodolám tu i nějaké té doma připravované pochoutce, což je chleba s domácími škvarky nebo bábovka. Ceny jsou takřka za hubičku. Na výběr je i z dalších „svačin“, jako je hermelín v housce, langoš nebo olomoucké tvarůžky. Jde sice jen o venkovní posezení, karimatky na lavičkách, lehátka nastavená na sluníčko ho ale pěkně zpříjemňují, a tak tu málokdy budete sami. ;-)


Díky vlakovému nádraží přímo pod areálem se můžete na Špičák poměrně pohodlně dopravit i vlakem a při předložení jízdenky s cílovou stanicí Špičák získáte 20% slevu na celodenní skipas.


Špičák v kostce:

Vzdálenost z Prahy     2 h 8 min
Celodenní skipas dospělý     610 Kč
Celodenní skipas mládež (roč. nar. 1999-2001)     530 Kč
Celodenní skipas dítě (roč. nar. 2002 – 2009)     430 Kč
Celodenní skipas senior (roč. nar. 1948 – 1956)     530 Kč
Děti do 6 let     všechny jízdenky za 20 Kč
Provozní doba střediska     8:30 – 16:00
Webové stránky střediska     www.spicak.cz
Parkování     zdarma, vedle sjezdovky, s pokladnou


Také na Špičáku se odehrála akce SNOWtour, kde jste mohli zdarma testovat helmy a brýle SMITH, sportovní kamery LAMAX, batohy s páteřákem BOBLBEE, dále jste si mohli vyzkoušet jízdu na sněžných bruslích SLED DOGS a zdarma ochutnat ceilonský čaj DILMAH nebo zdravé tyčinky BOMBUS. Na stánku SNOW jste dále kromě samotného časopisu mohli okouknout rukavice ZANIER, čepky DOKE, šátky a kukly HAVEN a další vyhřívané produkty značky LENZ. Reportéry i promotéry jste mohli vidět v oblečení HELLY HANSEN a s hodinkami GARMIN.
Partneři SNOW tour: