SNOW tour - Arabba 2017 from SNOW.cz on Vimeo.


Už na parkovišti v centru města u kostelíčku se necháváme zlákat slunečným počasím a oblékáme se na lehko, což se později ukáže jako chyba. V dolní části střediska se sice sníh drží jen na sjezdovkách a okolní louky jsou zelené, stačilo ale povyjet lanovkou a ocitli jsme se v „zimě“ na tvrdých sjezdovkách.


První den je jak malovaný s dobrou viditelností, a tak hned zrána vyrážíme na slavnou Marmoladu, během dne už totiž vyhlídka a přístupová lanovka praská ve švech. Z Arabby je to okolo hodiny a půl sjíždění a přejíždění - je potřeba se vyhoupnout přes dva hřebeny a použít celkem šest lanovek, z nichž poslední tři jsou kapacitní kabiny vedoucí z vesničky Malga Ciapela až na vrchol Punta Rocca (3 269 m). Skoro povinnou zastávkou je panoramatická terasa, takže se připravte, že na fotku s výhledem si budete muset v davu chvilku počkat. Dolomity na dlani ale odnikud jinud mít nemůžete.


Sjezdovka z Marmolady má pěkný červený profil a dálnicovitý charakter, nicméně jde o jedinou cestu dolů, takže i o jednu z nejzalidněnějších tratí v Arabbě.


Zatímco Marmolada působí spíše turisticky, Arabba zas ryze sportovně. Zejména svahy z Porta Vescovo se spouští nekompromisně střemhlav dolů a díky severní orientaci mají téměř vždy tvrdý sníh. Červené sjezdovky jsou proložené několika černými, jako třeba Fodoma, která v době naší návštěvy byla hladká jako sklo a už její prudký sklon byl ještě umocněn umrzlým manšestrem. Až v dolní pasáži sjezdovka dovolila se do oblouků víc položit.


Ani červené sjezdovky na ostrém sportovním charakteru neztrácí.

Hlavní roli mezi lanovkami hrají kapacitní kabiny, které jsou až na výjimku „na stojáka“. Pokud se neradi zouváte, uvítáte sedačkovou lanovku Carpazza, která vyváží na zmíněnou Fodomu, ale i na černou Sourasass a červenou Salere. Ta je mimo jiné i součástí Sella Rondy, takže bývá často plná a v obloucích je třeba se uskromnit.


Přímo na vrcholu Porta Vescovo (2 478 m) to láká poobědvat. V horním patře je bistro Viel dal Pan, o patro níže je pak velká samoobslužná restaurace, v době oběda byste se tu ale frontě nevyhnuli. Bistro sice mělo menší nabídku jídel, za to bylo prázdné, a hlavně se slunečnou teráskou a výhledem přímo na Marmoladu. Místo pizzy nebo těstovin nás čekal výběr mořských plodů, ryb nebo tatarák z jelena. Lehátka hned vedle stolů nám pak nedovolila odjet bez pochytání trochy nového bronzu.


Chcete-li v Arabbě něco mírnějšího, zkuste svahy stékající z Belvedere, které sousedí s Val di Fassou. Hlavními tepnami jsou dvě sedačkové lanovky, a zatímco jedna vyváží na vděčnou modrou pláň Maria, druhá na sportovnější červené sjezdovky Belveder I a Belveder II, kdy první zmíněná je zajímavá svým úvodním trychtýřem.


Zbylá část od Burzu směrem k Alta Badii je možná nejsympatičtější, protože krom jedné tratě tu sjezdovky nejdou tak prudké a mají akorátní červené sklony. Mojí oblíbenou pistou je červená Cherz II, která se ze začátku vine v široké dálnici, pak se její profil několikrát esíčkovitě zatočí, což jí přidává na zábavnosti.


Méně náročná modrá varianta se z Monte Cherz spouští hned vedle a nabízí téměř po celou jízdu výhled na masív Porta Vescovo. Modrá Cherz I je ale trochu zrádná, protože její začátek totiž lyžaře ukolíbá natolik, že konečný sportovní padák může překvapit.


Snad nejprudší sjezdovkou celé Arabby je černá pista Burz, která se doslova tyčí jako bílá zeď nad městečkem. Už při pohledu z lanovky je jasné, proč jí místní přezdívají „střecha Arabby“. Jde o nekompromisně prudký sešup, který není nikterak široký a jeho nejprudší pasáž uzavírá prudká levotočivá zatáčka, takže cedule na jejím začátku „track for expert“ je zcela namístě.


Na začátku zmíněné sjezdovky Burz nelze přehlédnout stejnojmennou restauraci, jejíž teráska ve slunečných dnech praská ve švech. Je s obsluhou, a tak se nemusíte skrz dav nikam v přezkáčích kodrcat s tácem. Na doporučení majitele jsme ochutnali dýňový krém a Piato Burz, tedy talíř s polentou, gulášem, houbami, sýrem a tradiční italskou salsicciou. Ceny jídel se pohybují v podstatě po celých Dolomitech kolem 20 eur.


Arabba disponuje i menším snowparkem, který se rozprostírá na sjezdovce Variante Bec de Roces. Jeho základním prvkem je několik po sobě jdoucích skoků, první tři jsou malé, tedy vhodné pro začátečníky, poslední je už trochu větší. Geometrie skoků je postavená na pomalejší rozjezdy, takže při vyšších rychlostech může dojít k přeskočení celého dopadu na rovinu.


Arabba v kostce:

Vzdálenost z Prahy     7 h 41 min
Celodenní skipas dospělý     49 eur
Celodenní skipas mládež (do 17 let)     34 eur
Celodenní skipas senior     44 eur
Děti do 8 let s doprovodem rodiče     zdarma
Provozní doba střediska     8:30 – 16:00
Webové stránky střediska     www.dolomitisuperski.com/arabba
Parkování     malé u kostela v centru města


V Arabbě jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřály nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER.
Partneři SNOW tour: