Zvykli jste si na režim, kdy svému dítěti na začátku zimy půjčíte lyže a za rok, až povyroste, je vyměníte za delší? Kouzlo půjčování lyží pro děti letos učarovalo rekordnímu procentu Čechů. Výhody jsou zřejmé – není nutná vysoká investice do vlastního vybavení, pořizují se vždy jen lyže, které doopravdy padnou, a ne takové, do kterých se teprve časem doroste, a odpadá i starost se servisem a s tím, jak se starých lyží zbavit. Všechny sportovně založené rodiny by měly vědět, že stejná služba v Česku existuje i s dětskými koly. Poskytuje ji firma Simplerent, která půjčuje dětská kola Specialized a nově zastupuje i značku GrowBikes.

„Chceme říct lyžařům, že stejný model funguje i pro kola,” říká Lukáš Jusko ze Simplerent. Má to jasnou logiku. Děti rostou nejen v zimě, ale i v létě, a stejně jako odrůstají z lyží, odrůstají i z kol. Rychlý pohled do katalogů výrobců napoví, že k mání jsou odrážedla bez pedálů už pro děti od dvou let, pokračuje se dvanáctipalcovými koly s postranními kolečky, šestnáctky a pak dvacetipalcová kola s pevným převodem (coaster) a s přehazovačkou (speed). Jakmile rodiče začnou uvažovat o nákupu, zabřednou do přediva otázek typu, jak kolo vybrat, jakou velikost vzít nebo pro jaký věk se hodí který typ? Velkým problémem je ekonomická stránka věci, která rodiče nutí dělat kompromisy.

Vždy ta správná velikost

Nejdůležitějším mottem je, že velikost by měla být taková, aby dítě ovládalo kolo, a ne kolo dítě. Potvrzuje to patron půjčovny Simplerent Jaroslav Kulhavý, který na olympijských hrách v Londýně vyhrál závod horských kol. „Je obrovský rozdíl, když jedete na správném a dobře fungujícím kole, které odpovídá vaší velikosti, než když se trápíte na kole, které vám nesedí. Z malého cyklisty na nevhodném kole olympijský vítěz nevyroste!“

Při ježdění na nesprávné velikosti má dítě pocit, že je na něj kolo moc dlouhé, nedosáhne na zem, padá z něj, neudrží rovnováhu a výsledkem je frustrace a nechuť v něčem takovém pokračovat, což je přesný opak očekávání rodičů. Platí i to, že velké kolo je horší než malé. Znáte to sami – i 180 cm vysoký cyklista se poskládá na velikost M, ale 160cm jezdec bude mít s XL problém. Stejně to vidí dítě, kterému rodiče pořídí preventivě větší kolo, aby mu déle vydrželo, což je problém, který s půjčováním kol definitivně odpadá.

Cyklistické dovednosti

V Česku je bohužel běžná praxe, že rodiče nechají dítě jezdit dlouho na odrážedle a pak mu koupí rovnou šestnácku. Dvanáctku, tedy kolo se stejným průměrem kol, jako má odrážedlo, ale již vybavené pedály, považují za nesmysl, protože ho dítě užije tři čtyři měsíce, což je na jedno léto dost velká investice. Je to ale škoda, protože takhle velké dítě by se už mělo naučit šlapat a brzdit torpédem, a přitom kolo mělo zvládnout zvednout ze země a nastoupit na něj. „To je přesně ta věc, kterou vám dítě zvyklé na odrážedlo, když přejde brzy rovnou na šestnácku, nikdy pohodlně neudělá. Budete mu muset pomáhat, kolo na něj bude těžké a při zvedání bude mít pocit jako dospělí, kteří mají zápasit se spadlou motorkou,“ upozorňuje Lukáš Jusko.

Na šestnáctku může dítě přestoupit ve věku 4 až 5 let při výšce 100–105 cm, kdy už bude mít zažité všechny základní cyklistické dovednosti. Vzhledem k většímu průměru kol mu to pojede a díky tomu si konečně můžete dopřát rodinný výlet, protože na šestnáctce dítě už ušlape bez problémů několik kilometrů.

Ze šestnáctky na coaster

Další starosti přicházejí, když se ze šestnáctky přestupuje rovnou na dvacítku „speed“ s přehazovačkou a páčkovými brzdami. Dvacítka speed mívá obvykle delší představec i horní rámovou trubku a sedlovku, takže dítě je na kole natažené a přichází o pocit jistoty. Tento problém v nabídce půjčovny Simplerent řeší dvacítka „coaster“, která se od „speedu“ liší tím, že má jen mírně zvětšený šestnáctkový rám na dvacítkových kolech, aby dítěti přechod nepřišel tak prudký. O pohodový přestup se postará i vybavení kola všemi třemi brzdami. Vedle páčkových brzd pro přední i zadní kolo je u coasteru zachováno torpédo v zadním kole, které plní funkci záložní brzdy v období, kdy ještě dítě nemá tak zažité ovládání páčkami a musí řešit krizovou situaci.

Ze začátku může mít coaster vzadu pastorek s lehčím převodem, díky němuž se dítě i s větším kolem rozjede stejně snadno, jak bylo zvyklé z menšího kola. Jakmile se naučí ovládat větší kolo, rodiče s ním zajdou do Simplerent centra, kde mechanici zdarma vymění zadní pastorek za jiný s těžším a rychlejším převodem, který společné výlety zrychlí zhruba o tři kilometry v hodině. A to už se počítá.

Plynulý, bezpečný a bezstresový přechod na větší kolo by měl vždy začínat na kole, na které bylo dítě zvyklé z předchozího roku. Jakmile se trochu rozjezdí, přijde na řadu větší kolo, které s ním zůstane zas do jara následujícího roku. Tímto způsobem prakticky mizí nepříjemné skokové změny mezi jednotlivými koly.

Otázka výběru kola se trochu komplikuje od věku nad sedm let, kdy se vedle výšky dítěte začnou zohledňovat i osobní priority. Někdo bude pořizovat horské kolo, jiný silniční, zatímco další dá přednost trekkingové turistice. Výběr je široký a řeší se i takové věci, jako jestli pořídit kolo s odpruženou vidlicí atd. „Simplerent umí nabídnout kolo i pro osmileté cyklisty, ale cena za sezónu už se pohybuje třeba kolem 3 500 Kč,” říká Lukáš Jusko.

Čtyři kola místo jednoho

Počítají se i peníze. Půjčovné dělá 990 až 2 500 Kč za rok v závislosti na typu kola. Za čtyři roky ježdění tak zaplatíte kolem 6 000 korun, tedy částku odpovídající ceně jednoho kola, které dítěti stačí obvykle jeden jediný rok. „V případě půjčování v Simplerent budete mít pokryté čtyři sezóny a dítě bude mít vždy to správné kolo,” vysvětluje Lukáš Jusko.
Rodiče navíc ušetří čas vybíráním a nakupováním. Půjčování kol je dokonce jednodušší než v případě lyží, kde se musíte trefit do velikosti lyžáků. Stačí zadat výšku a vybrat si kolo na netu. Zhruba do dvou dnů od objednání vám kolo přivezou PPL. A jede se na výlet!


Dva kroky k půjčení kola:

1) Zadejte výšku dítěte a vyberte si kolo na netu.
2) Zaplaťte půjčovné.

Druhý či další den ho přiveze PPL.


www.simplerent.cz