Tento článek vyšel v časopise SNOW 85 time (listopad 2014).


Je mnoho možností, jak zajistit dětem kvalitní, ale bohužel i nekvalitní výuku lyžování. Liší se zejména cenou a od té se pak většinou odvíjí i úroveň poskytovaných služeb. Obecně si můžeme vybrat z výuky ve standardní lyžařské škole, lyžařských kurzů na základních školách, dětských lyžařských táborů, víkendových lyžařských škol, nebo výukových pobytů rodičů s dětmi.

Lyžařská škola

Lyžařských škol u nás existuje mnoho. Mají různorodou kvalitu a podle toho i nabízejí i různou kvalitu výuky, různé doplňkové služby, které vás jako rodiče budou zajímat, různě vybavené dětské parky a podle toho všeho se odvíjí i jejich ceny, které se mohou v porovnání malých škol v malých areálech a velkých škol ve velkých lišit až o 300 %.

V klasické lyžařské škole se především rozhodujete, zda zvolit výuku privátní, nebo skupinovou. Ty se dost zásadně liší cenou a každá z nich je určena pro někoho jiného.

Privátní výuky je dobré využít zejména v úplných začátcích. Dítě má svého privátního učitele a za hodinu výuky se mu dostane o mnoho více péče, než kdyby ji strávilo ve skupině s dalšími dětmi. Výjimka ovšem potvrzuje pravidlo a i ti nejmenší začátečníci se často mohou lépe učit ve skupince ostatních dětí, které je motivují, navíc tu často odpadá strach z cizího učitele díky pocitu soudržnosti s podobně starými dětmi, se stejnými dovednostmi. Záleží spíše na tom, co bude preferovat váš potomek, zda je samotář, nebo raději vyhledává kolektiv.
Skupinová výuka je primárně určena spíše pro pokročilé, respektive pro děti, které se po svahu pohybují již téměř samostatně, umí zatáčet a kontrolovat rychlost. Ve větší skupince se samozřejmě děti naučí o mnoho méně, ale den strávený s ostatními dětmi je pro ně o mnoho zábavnější než pouze s učitelem. Pokud chcete, aby vaše dítě lyžovalo opravdu dobře a pilovalo techniku, zvolte u pokročilého lyžaře výuku privátní.

Pokud se rozhodnete pro variantu lyžařské školy, ptejte se i po možnosti celodenního opatrování. Většina lyžařských škol nabízí dopolední a odpolední bloky výuky, standardně ale dokážou za příplatek pohlídat a nakrmit vašeho potomka i přes oběd. Některé lyžařské školy tuto službu nabízejí při skupinové výuce standardně v ceně. Lyžařské kurzy na mateřských a základních školách

Klasika, která pomalu vymírá. Každopádně i tuto alternativu, která v poměru cena/výkon vychází často vítězně, můžete zvolit. Zatímco kurzy na základních školách se vypisují stále méně a stále hůře se naplňují, u mateřských škol je to často opačně. Mnoho mateřských škol, aniž by jim to zákon jakkoliv nařizoval nebo doporučoval, začalo pořádat dětské týdenní pobyty na horách spojené s výukou lyžování. Výhodou bývá kromě kolektivu, který dítě důvěrně zná, i kvalita výuky. Pedagogové na mateřských školách nemají na výuku lyžování většinou žádnou aprobaci, a proto pořádají tyto pobyty ve spolupráci s profesionálními komerčními školami, které pro ně v mimosezoně dokážou připravit zajímavý program šitý na míru, který je navíc velmi zajímavý i cenově. V podstatě tak velmi snadnou cestou posunete svoje děti do rukou profesionálů za úplně jiný peníz, než byste zaplatili za skupinovou výuku standardně. Výhodou takového pobytu je samozřejmě celodenní péče o vaše dítě rozdělená mezi učitele lyžování a pedagogy mateřské školy, které děti důvěrně znají.

Kvalita výuky na základních školách je bohužel velmi často nízká. Na rozdíl od mateřských škol už pedagogové často disponují dostatečnou kvalifikací pro výuku lyžování nebo snowboardingu. Kvalifikace je ovšem ve většině případů dostatečná bohužel jen pro zákon, ale nereflektuje ani současné postupy při výuce, ani současnou techniku lyžování, nebo právě snowboardingu. Je to dáno systémem udělování akreditací zařízením, která pedagogy školí nebo dovzdělávají, vývojem a systémem vzdělání v tomto oboru na příslušných vysokých školách a dalšími souvisejícími aspekty, které jsme již dříve probírali v diskuzi na SNOW.cz a zcela jistě ještě několikrát probereme. Kvalita výuky je pravděpodobně i jeden z důvodů, proč lyžařské kurzy v České republice ztrácejí na popularitě.

Dětské zimní tábory

Dětský zimní tábor je určitě jednou z cenově i kvalitativně zajímavých alternativ. Ale i tam je potřeba si dát pozor a zaměřit se na dobrý výběr poskytovatele. Termín „dětský zimní tábor“ totiž nabízí částečné obcházení zákona, neb na školní lyžařský kurz je třeba přizvat vyškolené instruktory s platnou licencí, zimní tábor to už tak striktně nevyžaduje. Záleží tedy, zda tábor pořádá renomovaná cestovní kancelář, dětská agentura, nebo místní dům mládeže. To vše se projeví na ceně, ale i na kvalitě.

Při výběru dětského zimního tábora se prvotně snažte řídit doporučeními známých. Mnoho rodičovských recenzí však najdete i při brouzdání na internetu. Pokud se váš výběr dostatečně zúžil, vezměte do ruky telefon, nebo klávesnici a začněte se ptát. Důležitými faktory pro rozhodování budou věkové kategorie dětí, které na konkrétní tábor jedou, lidé, kteří tábor pořádají, a jejich historie a zkušenosti s dětskými akcemi. Samozřejmě jsou pak velmi důležití i instruktoři, kteří budou s vašimi dětmi pracovat. Snažte se zjistit, co mají za vzdělání, jakou používají k výuce metodiku, abyste nebyli po návratu svých dětí jejich výkony nemile překvapeni. Mnoho zjistíte i na webových stránkách, kde byste měli najít podrobný program tábora včetně večerních aktivit dětí, nebo doporučení pro rodiče, co mají mít děti s sebou. Vše je záležitost ceny. Možná ne pro každého, ale pro většinu rodičů zcela jistě. Cestovní kanceláře budou samozřejmě nejdražší. Již z toho titulu, že musí platit například pojištění proti úpadku, živí personál, platí pronájmy kanceláří a jejich činnost je souvislá a celoroční. Zároveň se ale zaměřují na jinou klientelu a jejich služby jsou v parametrech zimního tábora nadstandardní.

Na výběr ale máte i různé agentury. Ty se tábory zabývají většinou jen v termínech svých místních jarních a letních prázdnin a jsou tvořeny nadšenci, kteří rádi pracují s dětmi a obětují táborům svůj volný čas i dovolenou. Zimní tábory se často odehrávají v duchu táborové hry, samozřejmě se zaměřením na výuku lyžování, ale i budování vztahu k přírodě a k drsnějšímu prostředí hor. Výhodou je i snaha o vytvoření táborového prostředí bez zbytečného luxusu, který odvádí pozornost od toho podstatného, tedy od přírody a hor samotných.

Ale ani v segmentu agentur nemusíte mít štěstí. Dětské zimní tábory v termínu jarních prázdnin jsou samozřejmě dobrým obchodem, pokud se odehrávají ve velkém počtu dětí a s nízkou cenou, která zaujme. Té ale bude odpovídat i kvalita výuky a složení instruktorů z řad nevyškolených studentů, nadšenců a amatérů. Velmi podobná situace bude i u místních domů mládeže, které tábor pořádají s dotací města či státu, přesto však nejspíš nabídnou nižší kvalitu výuky. Vyjma renomovaných cestovních kanceláří nebo agentur, kde máte dostatečnou záruku kvality opřenou o fakta i recenze, je alternativa dětského zimního tábora suplujícího standardní výuku lyžování spíše nedoporučeníhodná.

Pobyty s dětmi

Za zvážení stojí kombinace, kterou jsme se ještě nezabývali a kterou dnes s velkým úspěchem nabízí některé cestovní kanceláře. Společné pobyty rodičů s dětmi v sobě nesou několik výhod. Celá rodina si může užít dovolenou společně, přesto není nijak limitována slabší výkonností dětí při svém denním programu. O děti, ale i rodiče je postaráno po celý den, bydlí a jedí společně, ale lyžují a hlavně učí se lyžovat zvlášť. Mnoho rodičů tyto pobyty využívá i jako pracovní dovolenou, tedy děti jsou na prázdninách, přes den lyžují, zatímco rodič pracuje u počítače.

Podle výkonnosti dětí můžete vybírat mezi zahraničními i domácími pobyty, kvalitní bývá i výuka vedená profesionálními instruktory z komerčních lyžařských škol. Při pobytech v zahraničí stále častěji spolupracují cestovní kanceláře i s místními lyžařskými školami a nabízejí kromě česky mluvících instruktorů i instruktory domácí, což může být pro vaše děti zajímavým zpestřením a zároveň malou, ale reálnou výukou jazyka v jeho domácím prostředí. Takový kemp pro rodiče s dětmi s částečnou účastí zahraničních instruktorů pořádá i časopis SNOW. Ten kromě programu pro děti nabízí i výuku a program pro dospělé, to vše v sluncem zalité Itálii.

Víkendové školy

Jednou z alternativ, kterou lze doporučit jen pro její nízkou cenu, jsou takzvané víkendové lyžařské školy. Ty se většinou sdružují ve velkých městech kolem domů mládeže, některé z nich jsou i čistě komerčními subjekty, které se ve velkém zabývají pouze víkendovou výukou dětí. Výhody víkendové školy jsou zřejmé. Celodenní péče o dítě včetně dopravy na hory, oběd i nějaká svačina v ceně, nízká cena. Nevýhody už jsou zřejmé méně. Jednou z nich je slabší úroveň instruktorů, kteří se často rekrutují z řad nadšených rodičů či amatérů, kteří se touto snadnou cestou dostanou na den na hory a jejich odměnou je pouze permanentka a oběd. Dalším mínusem je i absence zázemí ve středisku, které standardně místní lyžařské školy mají. Jedná se zejména o dětský park, ale třeba i prostory, kde si mohou děti, které už nechtějí dále lyžovat, sednout, hrát si, nebo se schovat před špatným počasím.

Cena jako vždy vítězem

Stejně jako je to ve všech odvětvích a oborech, i při výuce lyžování dostanete za odpovídající cenu odpovídající služby. Ty nejlevnější služby, jako je víkendová lyžařská škola, dobře splní svůj účel, když rodiče nejezdí na hory, ale rádi by tuto radost dopřáli svým potomkům, nebo pokud rodina nemá na dražší služby a její prioritou není dokonalé a správné lyžování jejich dětí, ale hlavně jejich pobyt na čerstvém vzduchu spojený s pohybem a sportem. Stejně tak budou vítězit skupinové výuky v lyžařských školách oproti privátním, které využijí rodiče, kteří chtějí dopřát svému potomkovi maximum péče, nebo z něj vychovat dobrého lyžaře. Pokud si dobře vyberete, kvalitní alternativou standardní výuky mohou být dětské lyžařské tábory, určitě lze doporučit pobyty mateřských škol ve spolupráci s komerčními lyžařskými školami, při dobrém výběru pak i cestovní kanceláře nebo kempy pro pobyt rodičů s dětmi. Ale ani ty poslední dvě jmenované alternativy nebudou patřit mezi ty nejlevnější, neboť poskytují v oboru v podstatě VIP služby.