Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu. Tentokrát trochu odbočíme k výběru pláště na kolo.


Jak vybrat plášť from SNOW.cz on Vimeo.
Sjetý plášť na kole je jako stržená hrana u lyží. Obojí sice vypadá jinak, vliv na jízdu je ovšem velmi podobný – jede se nám méně komfortně a náš „dopravní prostředek“ se v kritických situacích hůře ovládá. Co plášť, to jiná přilnavost, takže obecně rozdělujeme pláště podle toho, po jakém povrchu na kole nejčastěji jezdíme a jaký máme jízdní styl.Povrch, který na kole preferujeme, by se měl odrazit ve struktuře našeho pláště. Tedy čím více terénu, kamenů a kořenů, tím spíše bude vzorek u pláště vyšší. Pokud dojde i na jízdu v bahně nebo v mokru, je důležitá samočistící schopnost pláště, tedy jde o to, aby byly mezery mezi vzorkem na plášti dostatečně široké, aby bahno vzorek neucpávalo, ale naopak samo odpadávalo.

Plášť do bláta - Continental Mud King 27,5x2.3


V terénu rovněž pomůže i širší plášť, který ho snáz zvládne, takže se u běžných horských kol se šířka pohybuje od 1.0 do 2.1 ". V tvrdším terénu a zejména při sjezdech je pak vhodná šíře pláště okolo 2.2 až 2.5 ".

Plášť pro začátečníky - Schwalbe Rapid Rob 27,5x2.1


Oproti tomu jsou užší pláště lehčí a tedy rychlejší. Pokud jste tedy vyznavači jízdy po cyklostezkách nebo zpevněných cestách, můžete volit pláště užší a s hladším vzorkem.

Kenda K-908 26x1.95


Chování pláště ovlivňuje i jeho hmotnost, která bývá často důležitější, než samotná váha rámu. Řadíte-li se spíše mezi výkonnostní cyklisty, bude pro vás váha pláště relevantním faktorem. Díky nižší hmotnosti plášťů bude vaše kolo v jízdě živější a bude lépe akcelerovat. Plášť o vyšší hmotnosti zas více vydrží v terénu a je odolnější vůči defektu. Závodníci v Cross Country nebo maratonisté proto volí velmi lehké pláště okolo 315 až 400 g. U klasických vyjížděk na kole, kde je potřeba i nějaká ta životnost pláště, můžete vybírat pláště s hmotností 400–500 g.

Plášť na maraton - Schwalbe Marathon Plus MTB 26x2.10


Já na svém enduro kole, tedy kole vhodném především do terénu a technických pasáží, volím těžší pláště s hmotností 1 250 g, které mají výborný záběr a zároveň vysokou životnost, takže jsou odolnější vůči proražení.

Plášť na allmountain/en­duro/sjezd - Schwalbe Magic Mary


Abych dále předešla defektu, vozím pláště se zesíleným bokem, který zabraňuje proražení/pro­říznutí pláště. Další dobrou prevencí proti defektu jsou i tzv. bezdušové pláště, kdy je plášť i ráfek vyroben tak, že se vzájemně těsní a tedy není už potřeba mít v plášti duši. Navíc je speciální tekutina uvnitř pláště („mlíko“), která dokáže velmi rychle zacelit drobné průpichy. Nevýhodou bezdušových plášťů je jejich vyšší cena (min. 900 Kč). Spolu s celým bezdušovým setem se dostáváme průměrně na hranici 3 000 Kč za obě kola.


Není také výjimkou, že bikeři jezdící v terénu vozí jiný plášť na předním a jiný na zadním kole. Na přední kolo je ideální volit plášť s hrubším vzorkem, lepším vedením a také s větší šířkou, třeba 2.3 ". Na zadní kolo postačí „rychlejší“ plášť, tedy s jemnějším vzorkem, menší šířkou (2.1 ") a optimálně by měl být odolnější vůči defektu.

Plášť vhodný na zadní kolo - Maxxis Ardent 27.7x2.25


Na svých vyjížďkách se stále častěji můžete setkat i s bikery, kteří vozí tzv. pluskové pláště, značené jako 27,5+, případně 29+. Plášť má v tomto případě šířku 2.8 až 3.5 " a jeho hlavní výhodou je, že překoná jakoukoli překážku v terénu snáz, než užší kola, a to zejména díky lepší trakci. Pláště mají velkou styčnou plochu a jen tak ve sjezdu ani ve výjezdu nepodklouznou. Daní za to je samozřejmě vyšší hmotnost a na dlouhé vyjížďky by to nemuselo být to pravé ořechové. Pluskové pláště navíc nemůžete jen tak nasadit na kterékoli horské kolo, ale musí jít o kolo s uzpůsobenými ráfky, širšími náboji a také s dostatkem místa v rámu potažmo ve vidlici.

Pluskový plášť - Schwalbe Nobby Nic 27,5+


Podobnými vlastnostmi se vyznačují i tzv. fatbiky se šířkou plášťů až 4´´, které mají velký záběr a nepropadají se, takže jsou vhodné do písku nebo do sněhu.

Plášť Fatbike - Kenda Juggernaut 26x4


A jak je to s cenami plášťů? Pokud se na kole projdete jednou za měsíc, tak bohatě postačí plášť za 200 až 500 Kč. Velmi slušné XC pláště pořídíte například za 600 Kč. Pláště na all mountain nebo enduro se mohou vyšplhat i na 1600 Kč a více v závislosti na použité směsi v plášti.


O tom, jak správně vybrat plášť nám radili odborníci z prodejny mojekolo.cz.