Martin Barták odjížděl po bezchybné sezoně na mistrovství světa juniorů jako největší favorit, i vzhledem k tomu, že už z loňského šampionátu si odvezl tři zlata. Tentokrát si sám vytyčil ještě vyšší cíl - čtyři nejcennější kovy. Po suverénních výkonech v obřím slalomu, slalomu a superkombinaci, ale na Bartáka v závěrečném pátečním super G čekal ještě velký kus práce. Celý závod poznamenalo počasí, které českému borci nehrálo do karet. Nad druhým Davidem Savianem z Itálie nakonec zvítězil o pouhé tři setiny.

„Dnes to na mě trochu dolehlo. Poprvé za ty čtyři dny jsem začal být nervózní,” přiznal se Barták. „V polovině závodu začalo pršet a na vrchní část sjezdovky si sedla mlha. Moji největší soupeři byli už dole a já jsem tam stál v tom dešti a najednou jsem si nebyl úplně 100 procentně jistý, že to dokážu. Bylo mi jasné, že musím jet naprosto perfektně a na doraz, protože voda trať hodně zpomalila. Měl jsem neuvěřitelné štěstí. Tři setiny jsou nic,” popisoval průběh posledního závodu novopečený sedminásobný juniorský mistr světa a s úsměvem dodal: „Mám konečně opravdovou radost. Ty první tři zlata jsem moc neprožíval. Chtěl jsem prostě všechny čtyři, takže ty předchozí pro mě byly jen takovým vítězstvím na mezičase. Musel jsem zůstat soustředěný až do konce a teď jsem neskutečně rád, že se to podařilo!”

„Pro Martina to byla obrovská zkouška nervů a ve svých sedmnácti letech ukázal neuvěřitelnou mentální sílu. Všichni víme, že je skvělý lyžař, ale tímto dokázal, že se s ním v budoucnu musí počítat třeba i v boji o křišťálový glóbus, kde je dobrá psychika jedním z hlavních předpokladů. Navíc je pořád hrozně poctivý kluk. Nepolevuje a maká. Každé to zlato si zasloužil a všichni mu to zde přáli. Letos to byla jeho sezona,” konstatoval šéftrenér reprezentace Daniel Mačát.

Barták však v Itálii nebyl jedinou českou hvězdou. Skvělé zakončení juniorské kariéry se povedlo Adéle Kettnerové, která si nakonec veze zlato z kombinace a dvě stříbra ze slalomu a SG. „Dnes bylo zlato hrozně blízko, ale získat stříbro v mém posledním závodě mezi juniory je stejně skvělé,” radovala se Kettnerová, která za vítěznou Chisaki Maedovou zaostala pouze o čtyři setiny. „Hrozně mě nakoplo včerejší vítězství v superkombinaci. Chtěla jsem tam dnes prostě nechat vše, abych ničeho nemohla litovat a přesně to se mi povedlo. Samozřejmě blbé čtyři setiny mrzí, ale lyžování je prostě o setinkách. Kdyby mi někdo před tímto šampionátem řekl, že pojedu domů se třemi plackami, nevěřila bych. Nemám si na co stěžovat,” dodala.

„Všechno klapalo podle plánu. Jako hodinky. Nemám v podstatě, komu co vytknout. Martin i s kouskem štěstí potvrdil svoji letošní suverenitu. Adéla zase dostala chuť pořádně závodit. A dařilo se zde celému týmu,“ hodnotil Mačát vystoupení svých svěřenců. „Po jasné dominanci mezi žáky jsme naši sílu potvrdili i mezi juniory. Máme se v příštích letech na co těšit,” myslí trenér už na další sezony.

V rámci juniorského světového šampionátu došlo i k vyhlášení Juniorského světového poháru. Martin Barták v letošní sezoně nenašel mezi juniory přemožitele, a tak nasbíral maximum možných 1 400 bodů. Adéla Kettnerová skončila se 750 body druhá za Rakušankou Kristin Hetfleischovou. A Češi brali díky Dominice Dudíkové a Filipovi Machů i bronzy z obou kategorií, a stali se tak mezi juniory jasně nejúspěšnějším týmem letošní sezony.

V úterý už české travní lyžaře čeká absolutní vrchol letošní sezony, a to mistrovství světa v rakouském Kaprunu, kam posílena úspěchy z juniorského šampionátu pojede bojovat o medaile i část juniorů. „Bude to nesmírně těžké. Vezeme do Kaprunu silný tým, ale adeptů na zlato je mnoho. Šanci dosáhnout na titul má asi 11 žen a 15 mužů. Adéle Kettnerové se na tamní sjezdovce velmi daří a teď si na MSJ zvedla sebevědomí. Martin Barták je skvěle připraven a do medailových bojů by měli zasáhnout i Martin Štěpánek a Jan Gardavský,” uzavřel výhledem na příští týden Mačát.