Adéla Kettnerová přijížděla do Kaprunu jako jedna z favoritek, i když si tuto roli moc nepřipouštěla. „Tento kopec mi sedí, to je jasné už z předešlých let. Nikdy bych ale neřekla, že budu schopná zvítězit hned v prvním závodě, obzvlášť letos ne,“ přiznala Kettnerová, která musela minulou sezonu vynechat kvůli zdravotním problémům. Bezchybná jízda ji však vynesla před Italku Antonellu Manzoniovou a domácí Kristin Hetfleischovou a dvacetiletá Češka se tak mohla radovat ze svého premiérového titulu mistryně světa. „Když jsem dojela do cíle, všichni mi začali gratulovat a mně vůbec nedocházelo, co se děje. Myslím, že mi to ještě pořád úplně nedošlo. Mám samozřejmě ohromnou radost, ale stále to vstřebávám. Myslím, že ty pravé emoce ještě přijdou,“ usmála se Kettnerová.

Dařilo se i další české juniorce Karolíně Rašovské, která skončila sedmá. „Konečně se to povedlo. Zase jsem z toho lyžování měla dobrý pocit,“ radovala se Rašovská ze svého maxima na seniorském šampionátu.

Dvojice Jan Gardavský a Martin Štěpánek se na trať vydala záhy po triumfu Kettnerové, s číslem 5 a 6, a v cíli pak museli dlouho čekat na konečné výsledky. „To čekání bylo nekonečné, ale věděl jsem, že jsem neudělal žádnou chybu. Trať mi sedla, byla rychlá a plynulá. Nemohl jsem do toho dát víc,“ popisoval průběh závodu Gardavský.

„Pocit? Asi dobrý, ne?“ vtipkoval čerstvý mistr světa a dodal: „Na posledních dvou šampionátech se mi nedařilo. Naposledy jsem byl na MS na bedně v roce 2011, takže jsem rád, že se mi podařilo vrátit po takhle dlouhé době. A těší mě, že můžu podium sdílet s Martinem.“

„Samozřejmě jsem za stříbro rád, ale nebylo to ode mě ideální. Já to ale ještě do konce šampionátu vylepším,“ slibuje stříbrný Štěpánek a zve tak i na další mistrovské závody. Bronz mezi muži bral překvapivě italský slalomář Lorenzo Gritti. „Moc k tomu nemám co dodat. Všechno se sešlo v pravou chvíli,“ hledal těžko slova šéftrenér české reprezentace Daniel Mačát. „Není pro to logické vysvětlení. O takovémto začátku se nám ani nesnilo,“ přidal se druhý z trenérského dua Ladislav Novotný.

Na Kaprunu nepanovali ideální podmínky pro travní lyžování. Celý den provázel závodníky déšť. Češi se ovšem s nepřízní počasí vyrovnali nejlépe a naprosto dominovali. „Bylo jasné, že to tu bude hodně našlapané. Favoritů bylo hodně, ale tentokrát to vyšlo nám. Všichni tři naši medailisté zajeli famózně a měli jsme i kus štěstí. To je na šampionátech vždy potřeba,“ hodnotil Mačát.

Čerstvý sedminásobný juniorský mistr světa Martin Barták si naopak vybral trochu smůly a kvůli chybě ve vrchní části trati se musel spokojit s i tak skvělým šestým místem. „Nahoře jsem to prostě napálil rovně a bohužel to dnes nebylo to pravé,“ přiznal sedmnáctiletý český talent.

Ve čtvrtek pokračuje šampionát superkombinací a dnešní čeští medailisté jsou společně s juniorským šampionem Martinem Bartákem opět mezi adepty na cenné kovy.