Po superobřím slalomu dělila prvního a šestého muže pouhá půl vteřina. Jan Gardavský figuroval na průběžném druhém místě za vítězem Světového poháru Edoardem Frauem, ale za ním se seřadili špičkoví slalomáři. „Bylo jasné, že budu muset jet na hraně, pokud vůbec chci medaili,“ předvídal Gardavský. A měl pravdu. Čtvrtý po prvním kole Lorenzo Gritti zajel excelentní slalom a suverénně se ujal vedení. Gardavský na mezičase Italovi konkuroval, ale pak přišla chyba. V cíli byl nakonec o dvě setiny druhý.

„Jel jsem na stoprocentní riziko. V dolní pasáži jsem v jedné bráně udělal chybu, která mě asi stála zlato. Na mokrém povrchu mi ujely lyže a zabrzdil jsem. Pokud bych ale nejel takhle na hraně, tak bych nemusel na té bedně stát vůbec. Dvě setiny jsou sice hrozně málo, ale zpětně mě to nemrzí,“ přiznal chybu i tak spokojený Gardavský. Vítěz prvního kola Frau chyboval v předposlední bráně a byl diskvalifikován.

Na rozšířeném podiu Gardavského doplnil juniorský suverén Martin Barták, jenž po dvou vyrovnaných jízdách bral nepopulární bramborovou pozici. „SG nebylo ideální. Po skoku byla hodně zatočená pasáž a já jsem tam byl pozdě. Ale stejně jsem za to čtvrté místo hrozně rád,“ radoval se Barták.

„Čtvrté místo je pro Martina obrovský úspěch. Potvrdil, že patří i mezi mužskou špičku a každým závodem se přibližuje k podiu,“ chválil český supertalent reprezentační trenér Daniel Mačát. Bronz mezi muži bral domácí Michael Stocker. Martin Štěpánek dnes doplatil na vysoké startovní číslo. Vinnou častých výpadků v superkombinacích startoval až v samém závěru SG a trať už byla značně vyjetá, což se nemilosrdně projevilo na čase. „Po skoku jsem dopadl do vody a bláta a lyže se úplně zastavily. Na rovině jsem pak už jen každou bránou ztrácel,“ konstatoval Štěpánek. Skvělá slalomová jízda ho nakonec posunula do elitní desítky. 

To Adéla Kettnerová stála po super G ještě o příčku výš než Gardavský a do slalomu nastupovala jako vedoucí závodnice.  „Super G se mi opravdu povedlo. Po prohlídce jsem si na něj sice moc nevěřila, ale nakonec to bylo skvělé. Na startu slalomu na mě pak dolehla nervozita,“ popisovala Kettnerová, která se nakonec musela spokojit se čtvrtým místem.

„Najednou jsem chtěla prostě dojet. Chtěla jsem aspoň nějakou medaili. A na jízdě to bylo vidět. Udělala jsem několik chyb a oproti soupeřkám jsem to moc držela. V cíli jsem byla překvapená. Myslela jsem, že to bude na placku stačit. Ale ještě není všem dnům konec. Čekají nás ještě dvě disciplíny a dnešek je velkou motivací,“ zůstává čerstvá mistryně světa v SG pozitivní.

„Adéla v SG ukázala, že včerejší titul nebyl náhoda. Mistrovství světa je však úplně něco jiného než třeba závod Světového poháru a na prvního je obrovský tlak. Na Adéle to bylo vidět. Předvedla i slušný slalom, ale v této konkurenci to prostě na medaili nestačilo,“ dodal Mačát.

Svoje maximum ze středečního SG vylepšila i juniorka Karolína Rašovská, která se ve slalomu posunula z průběžného sedmého na konečné šesté. „Kája se vrací po zranění a tohle je pro ni naprosto snový návrat,“ prozradil Mačát.

„Před šampionátem jsem nám nevěřil ani na ty čtyři medaile. Je to obrovský úspěch. Máme splněno na více než 100 procent, takže už musíme být s každým výsledkem spokojeni,“ hodnotí dosavadní průběh mistrovství Mačát v superlativech.

„Honza je teď naše velká zbraň. Včerejším vítězství získal neuvěřitelné sebevědomí. Už mu v podstatě o nic nejde. Každou jízdu jede naprosto na hraně a díky tomu je schopný v každé disciplíně urvat medaili,“ dodal nakonec.

V pátek pokračuje světový šampionát v travním lyžování slalomem speciál.