Od začátku září v Alpách napadly první desítky centimetrů sněhu – ty obvykle stačí na bezpečné pokrytí obnaženého ledovcového povrchu. Z mnohých tratí v ledovcových areálech, zejména na dojezdech, však už před lety ledovec odtál, a tak se nacházejí na kamenitých morénách. Jinde se ledovec ztenčil tak, že moréna „prosvítá“. Ledovcové areály proto uchovávají sníh z loňské sezóny v hromadách, tzv. deponech, a přikrývají části ledovci fóliemi, které odrážejí sluneční záření, aby starý sníh neodtával. V uplynulých dnech byly na ledovcích depony z valné části rozhrnuty, díky čemuž je otevřených sjezdovek více. Kromě toho se zasněžuje děly. Bez tohoto hospodaření se sněhem už by bylo na mnoha místech brzké podzimní lyžování nemyslitelné, nehledě na to, že by leckteré sloupy lanovek a vleků musely být kvůli odtávajícímu podloží kompletně přestavěny.

Rakousko - stav sněhu

Hintertux

Nejvíce sjezdovek je tradičně otevřeno na Hintertuxu (22 km). Lyžuje se na červených tratích Gefrorene Wand i na modrých pod Olpererem, odkud lze dojet až k mezistanici Fernerhaus, tedy z 3 250 do 2 660 m n. m. Nově je otevřena i okružní modrá sjezdovka, zčásti spíš cesta, kolem 6sedačky Lärmstange 2, která zpřístupňuje i ledovec Kaserer. Ploché nebo traverzovité úseky překonává i dojezdová trať k Fernerhausu, nejplnohodnotnější lyžování tedy nabízejí Gefrorene Wand a Olperer, obsloužené převážně kotvami. Z Fernerhausu na Gefrorene Wand vyjíždí funitel Gletscherbus a ještě klasická kabinka s navazující dvousedačkou.


Stubai

Stubaiský ledovec má v současnosti otevřeno 13 km sjezdovek. Lyžuje se na „okruhu“ mezi ledovcemi Eisjoch, Windach a Daunferner, a to vždy v jejich horní části. Jak Eisjoch, tak Daunferner jsou typické přehledné ledovcové dálnice s mírným nebo středně strmým sklonem. Windach je výrazně kratší s „padáčkem“ na úvod a plošším dojezdem. Kromě přibližovacích lanovek z údolí (Eisgrat, Gamsgarten) je v provozu i „vyhlídková“ kabinka na Schaufeljoch (3 170 m) a sedačka Rotadl, zejména jako přibližovák na ledovec Daunferner. Hlavní ledovcové sjezdovky obsluhují vesměs kotvové vleky. Návratová trať do mezistanice Gamsgarten (2 620 m) je již sjízdná.


Daunferer z reportu uživatele Rossignol Race / Alpinforum.com


Pitztal

Na Pitztalu se už lyžuje kromě červené tratě z nejvyššího vrcholu Hinteren Brunnenkogel (3 440 m) i podél kabinkové lanovky Mittelbergjoch, a to jak na mírné ploché trati nad mezistanicí, tak na červenějším dojezdu k dolní stanici (2 688 m). V provozu je i 6sedačka Gletschersee s přilehlou modrou sjezdovkou. Celkem je otevřeno 7 km tratí.


Pitztaler Gletscher / Facebook


Kaunertal

Na Kaunertalském ledovci se lyžuje na modré sjezdovce podél hlavního ledovcového vleku Weisseeferner (3 100 m) a na červené a modré trati podél kabinkové lanovky Karlesjoch (celkem 7 km). Příjezd na ledovcové parkoviště ve 2 750 m n. m. vede po vysokohorské silnici, mýtné je zahrnuto v ceně skipasu.Sölden

Na Rettenbachu se lyžuje na široké a příjemně skloněné ledovcové pláni (4 km) podél horního úseku kabinky Schwarze Schneid a souběžného vleku Karleskogl.


Mölltal

Mölltalský ledovec má aktuálně otevřeny tři ledovcové sjezdovky (3 km) – jednu červenou a dvě modré – z vrcholu Schareck (3 122 m), na který vyjíždí dvousedačková lanovka (souběžná 6sedačka je podle sněhového zpravodajství mimo provoz). Příjezd na ledovec obstarává metro a navazující 6místná kabinka Eissee.


V Itálii se lyžuje v letním ledovcovém areálu nad průsmykem Stelvio (Stilfser Joch) a dále na ledovcovém svahu Grawand podél 4sedačkové lanovky v údolí Schnalstal.

Ve Švýcarsku se lyžuje v Zermattu a v Saas-Fee.