Jan Gardavský svedl v obřím slalomu boj o titul s domácím Michaelem Stockerem, který vedl po prvním kole. Riskantní jízda v druhém kole ovšem českou hvězdu letošního šampionátu vystřelila až k druhému zlatu. „Chtěl jsem jednu medaili ze super G, takže cíl jsem si splnil už první den mistrovství. Vím, že to teď asi zní až moc skromně, ale letos jsem neměl dobrou sezonu a nemohl jsem tak čekat nějaké zázraky. Naštěstí byla realita jiná,“ smál se dvojnásobný světový šampion Gardavský.

„Prostě jsem asi vyladil formu. Po zlatu v super G jsem do každé jízdy šel naplno. Neřešil jsem, jestli vypadnu, nebo ne. Měl jsem už splněno. Myslím, že hlavně to je důvod, že jsem byl ve všem tak vysoko,“ popisoval dvakrát zlatý a dvakrát stříbrný Gardavský.

„Čtyři medaile jsou neuvěřitelné. Paradoxně to trochu otevírá otázku konce mé kariéry. Splnil jsem si tady všechny své cíle. Ještě je brzy vyslovit nějaké definitivní rozhodnutí, ale kdybych dnes skončil, byl bych se svou kariérou naprosto spokojený,“ přiznal Gardavský.

„Je to obrovský úspěch. Honza se chytnul prvním titulem a získal obrovské sebevědomí. Věřil si na všechny disciplíny. Ještě uvidíme, jak to dopadne, ale samozřejmě by byla škoda teď končit. Chybí mu ještě křišťálový globus za vítězství v celkovém hodnocení Světového poháru, což je podle mě slušná motivace,“ reagoval na slova Gardavského reprezentační trenér Daniel Mačát.

Se svojí kariérou se už určitě dnešním obřím slalomem rozloučil mistr světa z roku 2013 Martin Štěpánek. „Už jsem do Kaprunu jel rozhodnutý, že skončím a hrozně jsem si to tu užil. Samozřejmě jsou momenty v mé kariéře, které mrzí, jako třeba moje ‚oblíbená‘ čtvrtá místa, kterých bylo opravdu až moc, ale nemůžu celou svoji kariéru hodnotit nijak negativně,“ konstatoval čtyřnásobný medailista z mistrovství světa a čtyřnásobný juniorský šampion, který se ze svého posledního mistrovství odváží stříbro ze super G.

Naopak na začátku hvězdné kariéry je Martin Barták. Po deseti cenných kovech z juniorských šampionátů přidal do své sbírky první seniorskou medaili, když se v druhém kole obřího slalomu posunul z šestého na třetí příčku. „Vlastně se to ani nedá srovnávat. Minulý týden v Saurisu jsem sice získal čtyři zlaté na juniorech, ale tohle je neuvěřitelný pocit. Chtěl jsem tady nechat maximum, a to se mi povedlo už v superkombinaci, takže bych byl spokojený i s tím čtvrtým místem,“ zářil v cíli Barták. „Tohle bylo hrozně vyrovnané mistrovství. A Martin to věděl. Všechny závodníky zná, umí se s nimi poměřit, takže pro něj bylo už čtvrté místo velkým úspěchem.

V posledním závodě ho už nesvazovala žádná nervozita, prásknul do kočáru a vyšlo to na bronz. Je na něm vidět obrovská zkušenost i v tak nízkém věku, nenechá se rozházet ničím a je schopný zajet čistou a bezchybnou jízdu na sto procent, když nejvíc potřebuje. Klobouk dolů, v 17 letech to málokdo umí,“ dodal Mačát.

Češi domů z rakouského Kaprunu odjíždí se třemi zlatými, třemi stříbrnými a jednou bronzovou medailí, a stali se tak nejúspěšnějším národem mistrovství. „Sedm medailí, v to jsem ani nedoufal. Tajně jsem si myslel, že urveme pět. Do oficiálních plánů, které předkládáme na svaz, jsem napsal tři. Takže to, co jsme si předsevzali, jsme bohatě naplnili,“ hodnotil Mačát nad očekávání úspěšné mistrovství. „Je skvělé, že se nám po ukončení kariéry Jana Němce podařilo najít rychle kvalitní náhradu a postavit pro mistrovství světa tak silný tým,“ doplnil na závěr Mačát.

Svaz lyžařů ČR