Není v tom žádný podraz ani klička: když si
projedete historii firmy, uvidíte, že právě Helly Hansen® je technologický
pilíř a tvůrce trendů. Už od samého počátku, v 19. století, se
mořeplavec, kapitán Helly Juell Hansen, věnoval právě zejména výrobě
oblečení s maximální odolností proti těm nejnáročnějším přírodním
živlům, které se tedy tentokrát nevyskytovaly primárně v horách, ale na
ledovém a větrném moři. Po více než 20 letech kontaktu s divokými
živly na moři – začal se plavit, už když mu bylo 14 let – se
v pětatřiceti se svou ženou Maren Margarethe pustil do výroby oděvů do
extrémního počasí. Bavlněné kabáty, kalhoty či svetry byly napouštěny
lněným olejem, aby odolávaly vodě i větru. A za prvních pět let prý
prodali ohromných deset tisíc kusů těchto speciálních oděvů! Již
v roce 1878 totiž získali ocenění na pařížském Expu, což jejich
produktům otevřelo cestu do celého světa.
1914: umělá vlákna
Zakladatel společnosti zemřel v roce 1914 a řízení firmy převzal jeho syn, taktéž Helly Hansen a taktéž silně interesovaný jedinec a již zkušený obchodník. Už v roce 1920 vynalezl umělé vlákno pojmenované Linox (příbuznost s PVC není náhodná), v roce 1949 pak přišel další milník: nepromokavý materiál na bázi PVC s obchodním názvem Helox, z něhož se vyráběly kabáty a klobouky, a to v počtech až 30 tisíc za měsíc. Jeho tužší varianta Plarex pak ve formě typického pogumovaného pracovního oděvu chránila námořníky a pracovníky ropných plošin.
1961: první fleece na světě
Jinou skupinu dělníků pracujících v extrémních podmínkách zase chránil Fibrepile, syntetický materiál na bázi fleecu, který hřál i mokrý. Používali ho hojně švédští dřevorubci, ale i mořeplavci a horolezci. Fibrepile odstartoval éru fleecu, dodnes stále aktuální a hojně užívanou.
1970: první systém tří vrstev
Už v roce 1970 představil Helly Hansen® systém tří vrstev. Tělo obepínala polypropylenová tkanina první vrstvy pod názvem Lifa, právě fleece Fibrepile byl vrstva izolační a ochrannou vrstvu tehdy tvořila „pláštěnka“ na bázi materiálu Plarex.
1984: unikátní membrána Helly Tech
Helly Hansen® si vyvinul i vlastní unikátní membránu Helly Tech používající kombinaci hydrofilního a mikroporézního principu. Světlo světa spatřila v roce 1984 a od té doby se neustále vyvíjí. Je to svým způsobem unikát, jelikož se používají pouze v oděvech Helly Hansen®.
2012: autoregulace H2Flow
Posledním velkým milníkem na poli technických oděvů byla technologie autoregulace tělesné teploty H2Flow aplikovaná zejména do lyžařských bund. Letos se rozšířila i do nezateplených membránových bund.
Co je to H2FLOW™
Unikátní patentovaná technologie regulace tělesného tepla vyvinutá značkou Helly Hansen. Spočívá ve speciální konstrukci většinou zateplených výrobků tak, aby mezi tělem a výrobkem vznikaly vzduchové kapsy, které jednak akumulují teplo generované lidským tělem a zároveň v případě přehřátí přivedou do kritických míst studený vzduch z přídavné ventilace a uživatele tak ochladí. Díky H2Flow technologii je výrobek lehčí a je schopen zároveň jak hřát, tak chladit. Tato technologie se od roku 2017 ve specifické formě aplikuje i na nezateplené, laminové bundy.
Poslání Helly Hansen
Helly Hansen pokračuje ve vývoji profesionálního oblečení a vybavení, které pomáhá lidem nejen zůstat naživu, ale také se naživu cítit. Díky postřehům čerpaným ze života a práce v těch nejtvrdších podmínkách na světě dokáže zdokonalovat technologie, funkčnost a komfort svých oděvů. Jeho lyžařské uniformy nosí a důvěřuje jim více než 50 000 profesionálů ve více než 200 lyžařských resortech po celém světě. Obléká kanadskou, švédskou a finskou sjezdařskou reprezentaci a mnoho jachtařských týmů. V České republice na něj spoléhají teamy lyžařských resortů Lipno a Dolní Morava, které se také zapojily do programu SKIFREE umožňujícího získat zákazníkům Helly Hansen volné nebo zvýhodněné skipasy. Svrchní oblečení, základní vrstva, sportovní oblečení a obuv značky Helly Hansen se prodávají ve více než 40 zemích a mají důvěru outdoorových profesionálů a nadšenců po celém světě.