Článek vyšel v časopise SNOW 110 (říjen 2018)

Moderních lyžařských středisek s výkonnými lanovkami a dobře upravovanými a zasněžovanými sjezdovkami je po světě nepočítaně. Jejich kvalitní infrastruktura je „samozřejmost“, která je sice hlavním lákadlem lyžařů, ale ne jediným. Nejvyhledávanější destinace se od ostatních odlišují něčím „navíc“. V případě Dolní Moravy je tím „navíc“ dlouhá řada atrakcí a zážitkových akcí, které si návštěvníci mohou dopřávat po celý rok.

Brzy dolů bobovkou i od Slaměnky

Nejvýraznější celoroční atrakcí Dolní Moravy je vyhlídka Stezka v oblacích, letos v létě přibyl interaktivní Obří mamut, který je naučným i hravým modelem pravěkého tvora v jednom. V plánu pro příští rok je výstavba 3 km dlouhé bobové dráhy, která bude obsahovat všechna myslitelná zpestření jízdy a povede od konečné stanice sedačkové lanovky Sněžník až k hotelu Vista. Přibývat budou další naučně-zábavné stezky po okolí či cyklotrasy. S tím je třeba budovat i nové gastroprovozy, zejména v herních parcích, kde se pohybuje hodně návštěvníků. Ubytovací kapacitu v budoucnu zvýší nový hotel, projektuje se i nové a mnohem rozsáhlejší wellness centrum, přístupné jak hotelovým hostům, tak veřejnosti.

Nové atrakce každý rok

Množstvím a originalitou atrakcí Dolní Morava mezi českými horskými středisky dlouhodobě vyčnívá, což je i záměr, který potvrzuje Martin Palán: „Dolní Morava má být nejatraktivnějším horským resortem u nás.“ Na to je potřeba nejen značná dávka inspirace či vlastní invence, ale i administrativní zručnosti – povolení zcela nové atrakce svého druhu je i kvůli bezpečnosti náročnější než „kopie“ toho, co léta funguje jinde. A novátorské nápady mají na Dolní Moravě přednost před importem osvědčených vzorů, jak přisvědčuje Martin Palán: „Nemáme žádný přesný vzor ani doma, ani v zahraničí, atrakce nám nevymýšlí marketingová agentura, jdeme si zkrátka svou vlastní cestou.“

Vyhlídková sjezdovka

Lyžaři se letos dočkají nové sjezdovky – i když na první pohled působí v mapě jen jako propojovací cesta, Martin Palán slibuje, že půjde o plnohodnotnou – pohodovou a vyhlídkovou – sjezdovku, jejíž nejužší místo bude mít 18 m, většinou ale výrazně více. Modře značená trať o délce 1 050 m při převýšení 165 m spojí areál Sněžník se Slonem. Vznikne tak zároveň nová trasa sjezdu ze Slamníku až na úpatí Slona o délce 3 km s převýšením 540 m. Při jízdě se otevřou výhledy na Králický Sněžník i údolí Moravy.

Panoramatická chata Skalka

V nejvyšších partiích lyžařského areálu, přímo pod Stezkou v oblacích, vzniká i nová horská chata Skalka. Její kapacita včetně venkovní terasy dosáhne 200 míst, samozřejmostí bude i prostorn sociální zázemí pro lyžaře. Chata Skalka je postavena v moderním stylu, kterému dominuje dřevo, kámen a sklo, její specialitou bude vysunovatelná prosklená střecha, která se za příjemných slunných dní otevře.

V budoucnu lanovkou od Slona přímo ke Slaměnce

Do budoucna se počítá i s výměnou stávajících lanovek – největší změnou bude plánovaná kabinková lanovka od parkoviště U Slona až k chatě Slaměnka. U Slona dále vzniknou nové podzemní parkovací plochy a velká úschovna. Kromě velkých projektů se průběžně pracuje i na „bezpečnostním“ rozšiřování tratí nebo úpravě frekventovaných a kritických míst, jako jsou výstupy z lanovek.

Dolní Morava na prvním místě

A jak si má značku Dolní Morava pamatovat její, třeba jen potenciální návštěvník? „Chceme být neodolatelným příbehem a tím prvním místem, které českou rodinu napadne, když chce vyrazit za zážitky do hor,“ přeje si Martin Palán.


Novinky 2018/19 a plány

  • nová lehká sjezdovka spojující Sněžník a svah U Slona
  • nová restaurace Skalka v moderním stylu a s výhledy
  • 3 km dlouhá bobová dráha od horní stanice lanovky Sněžník (léto 2019)
  • nový hotel, wellness centrum (v plánu)
  • náhrada stávajících lanovek vč. kabinky od nástupní stanice U Slona až k výstupní stanici lanovky Sněžník (v plánu)