Česko – otevřeno 10 % sjezdovek

Více otevřených sjezdovek je aktuálně v Čechách než na Moravě, zejména v Krkonoších a na Šumavě.

Na Černé hoře v Janských Lázních se lyžuje na většině tratí s možností sjezdu až do údolí, páteřní tratě podél tří lanovek jsou v provozu i ve Špindlerově Mlýně. V Peci pod Sněžkou se lyžuje od Javoru po Zahrádky.

Na Šumavě má většinu sjezdovek v provozu Špičák, Lipno i rakouský Hochficht.

V Orlických horách tradičně sezónu zahájily Říčky, a to hned na dvou sjezdovkách podél lanovky.

V Jeseníkách se lyžuje v Branné a na Červenohorském sedle, omezený provoz na Slamníku má i Dolní Morava.

V Beskydech otevřeli první sjezdovky v Bílé a v Karolince.

V Krušných horách je v provozu 4sedačka Cinestar na Klínovci se třemi tratěmi.

Na středočeském Monínci se zatím lyžuje podél horní kotvy.

Aktuální report čtenáře spartan z areálu Špindlerův Mlýn

Aktuální report čtenáře salomon skart z areálu Malá Úpa

Aktuální report čtenáře radez z areálu Dolní Morava

Slovensko – otevřeno 10 % sjezdovek

Na Slovensku se první lanovky a vleky rozjely kromě tatranských středisek (Jasná, Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica) i ve Vrátné, na Donovalech, na Martinkách nebo ve Velké Rači.

Rakousko – otevřeno 60 % sjezdovek

V Rakousku je od začátku prosince otevřena většina středisek, často dokonce s většinou sjezdovek. Na sto nebo více kilometrech sjezdovek se lyžuje v Saalbachu, Ischglu, Arlbergu, Skiweltu, Serfaus, Zillertalu, Söldenu, Obergurglu, Obertauernu nebo Schladmingu.

Dlouho nevídanou i přírodní sněhovou nadílkou jsou rakouské Alpy pokryté od západu na východ a od severu na jih.

Německo – otevřeno 40 % sjezdovek

I v Německu už je otevřena téměř polovina všech sjezdovek, mnohá alpská střediska (Oberstdorf, Reit im Winkl, Sudelfeld, Zugspitze) mají prakticky plný provoz. Garmisch otevírá za týden.

Itálie – otevřeno 50 % sjezdovek

I v Itálii začíná sezóna parádně, místy až famózně. Nejlépe jsou na tom tradičně lyžařské areály v Dolomitech, kde je otevřeno okolo 1 000 z 1 200 km sjezdovek – více než 100 km tratí mají lyžaři k dispozici na Kronplatzu, ve Val Gardeně či v Alta Badii, otevřen je i okruh Sella Ronda.

Více než polovina tratí je vysněžena a otevřena i ve Val di Sole – jak v Campigliu (od Folgaridy přes Madonnu až po Pinzolo), tak na Passo Tonale.

Zhruba polovinu sjezdovek mají v provozu také v oblasti Alta Valtellina (Bormio, Livigno, Santa Caterina), vydatná chumelenice začátkem týdne ale nabídku jistě brzy ještě rozšíří.


Aktuální report čtenáře ViktorVan z areálu Livigno

Švýcarsko – otevřeno 30 % sjezdovek

Ve Švýcarsku mají aktuálně nejvíce otevřených sjezdovek Čtyři údolí, Saas-Fee či Jungfrau, z bližších míst pak Svatý Mořic a okolí, Davos, Flumserberg či Lenzerheide.

Francie – otevřeno 20 % sjezdovek

Ve Francii začíná sezóna ve většině středisek typicky až v druhé polovině prosince – aktuálně má ze známých středisek nejbohatší nabídku Tignes či Tři údolí.

Sněhu na svazích i bez pomoci zasněžovací techniky leží vyšší desítky centimetrů a další příděl dostanou francouzské Alpy v následujících dnech.

Aktuální report čtenáře TheNecumson z areálu Les 7 Laux