Tisková zpráva Ski centra Říčky.


Pane Křístku, co je vlastně Skiinterkriterium, kdy vzniklo a proč?

Skíčko je mezinárodní závod žáků a žákyň ve sjezdových disciplinách ( slalom a obří slalom ). Otázka se zdá na první pohled jednoduchá, ale když nad ní přemýšlím, tak je dost záludná. Ústečtí nadšenci lyžování už někdy v r. 1935 jezdili do Říček na lyže. Ale už v zimě 1959 se dá mluvit o lyžařském středisku, začala jezdit první lanovka a hned vzápětí se začalo s organizováním lyžařských závodů. Generace našich rodičů byli nejen velcí milovníci lyžování, měli také velmi dobrou partu, byli pracovití, obětaví a chtěli také předvést nejen Říčky, ale také své schopnosti celé lyžařské veřejnosti. Organizováním nejdříve veřejných a následně krajských, republikových a nakonec mezinárodní závodů se jim to podařilo.

Jaké země se účastní těchto závodů?

Nejdříve musím říci, že jde o žákovské kategorie. Už není moc zemí v Evropě, které u nás nebyly. Od Islandu přes všechny země Skandinávie, VB, benelux, až po všechny země východní a jižní Evropy. Australie, USA, Canada, Chile, Argentina, Kazachstán, Uzbekistán, Gruzie, Kypr, Libanon, Turecko, Izrael.

Co je při pořádání takového závodu nejdůležitější a co obnáší přípravy?

Dnes už je pro úspěšný ročník důležité snad vše, mimo počasí snad ochota všech organizátorů se podřídit ve prospěch celého závodu. Je to velké úsilí vše zařídit, zajistit, připravit a také udělat a dodržet. Vlastní dva dny závodu už jsou jen konečným vyvrcholením příprav, (ubytování pro až 450 lidí, stravování, lékařské zajištění, dopravu zemí které přiletí z/na letiště, zajistit veškerou techniku, nejenom tyče a vrtačky, ale hlavně on-line přenos ze závodu včetně obrazu.

Mohli jsme závodníky ze Skíčka později vídat např. v závodech Světového poháru? Příp. jejich jména.

Samozřejmě, všichni čeští a slovenští reprezentanti (Míla Sochor, Bohouš Zeman, Olga Charvátová-Křížová, Filip Trejbal, Šárka Záhrobská-Strachová, Kryštof Krýzl, Ester Ledecká. Jana Šoltýsová a Jana Harvanová-Palovičová, Veronika Velez Zuzulová, Petra Vlhová, Adam Žampa. Pár cizích, kteří bodovali, nebo ještě bodují ve WC sourozenci Kosteličovi, rus Chorošilov, norka Nina Löseth, němec Andreas Sander, maďarka Edit Mikloš, tenkrát Kanaďan Jan Hudec, a další, slovinci, britové, poláci.

Stalo se někdy během historie závodu, že musel být zrušen? Kdy se k tomu přistupuje?

Za 55. Ročníků se to stalo 4x. V roce 1990 + 1993 + 2007 nebyl sníh a v roce 2014 by se dal samotný závod snad odjet, ale nezaručili bychom regulárnost a hlavně bezpečnost závodníků, proto jsme raději závod zrušili.

Když se řekne perlička nebo kuriozita ze závodů, co Vás jako první napadne?

To, že „papa“ Ante Kostelič stavěl tratě hodně složitě, náročně jsme se přesvědčili již v r. 1997. Tehdy TD FIS Jana Palovičová ho nechala trať přestavět, pro žáky na jednoduší trať. Po deseti letech se na závodech WC opět setkali ve stejných funkcích a Ante se prý v žertu Jany zeptal, jestli ho opět nechá trať přestavět jako tehdy v Říčkách na Skiinterkriteriu ? Nebo, že u nás tratě stavěl i vítěz slalomu WC Němec Armin Bittner, nebo, že v Říčkách sledoval závody šef britského olympského výboru lord Colin Moynihan.

Čím se tento závod odlišuje od ostatních v této kategorii?

Byl jsem snad na všech závodech jak u nás, tak i v zahraničí (žákovských). Snad proto, že jsme největší ski klub v ČR, dostatek techniků, rozhodčích při závodě, využívání moderní techniky a technologií, i když nás to stojí nemalé peníze, roky propracovaný a hlavně vždy dodržovaný časový plán závodu.

V jaké fázi jsou přípravy na nadcházející ročník?

Všechno důležité je již zařízeno, ubytování, lékařské zajištění, vydané propozice závodu, už máme u FIS rezervované termíny až do r. 2020, zajištěnou velkoplošnou obrazovku, on-line přenos, komentátora. Ve výrobě jsou medaile, diplomy, propagační materiály a co je asi neméně důležité - zajišťování partnerů/sponzorů bez nich by to bylo velmi složité.

Jaké chystáte novinky pro 56. ročník?

Nechte se překvapit a přijeďte fandit nejenom našim, ale i zahraničním závodníkům na kopec Zakletý v Říčkách.