1. zastávka: Tre Cime Dolomity

Ikonický skalní masív Drei Zinnen/Tre Cime ční nad údolím a stal se symbolem oblasti, která si říká Tre Cime Dolomity, a kde se lyžuje v sedmi střediscích. Ta sice nejsou velká, ale nudit se tu nebudete. Tři z nich: Helm/Monte Elmo, Rotwand/CrodaRossa a Haunold/Monte Baranci si žádají vaši pozornost. Cílí na rodiny s dětmi, sjezdovky končí přímo u hotelů a penzionů a nejdelší tratě mají pěkných pět kilometrů. Před třemi lety zde propojili dvě sousední střediska Helm a Rotwand. Výsledkem je areál Tre Cime Dolomity zahrnující celkem 45 km tratí s profilově zajímavými sjezdovkami.

Délka sjezdovek ve všech areálech: 100 km
Co nevynechat: Tour Giro delle Cime – obdobu Sella Rondy lze objet po sjezdovkách
Největší událost: 6. až 14. leden – balonový festival
Největší hit: krmení sobů v Helmu

Tip na horskou chatu:
Jora Nad Innichenem/San Candido stojí rustikální chata s domácí atmosférou, kde kuchař Markus Holzer vaří jihotyrolské speciality z produktů místních farmářů.

Z Tre Cime Dolomity je nutné pokračovat do střediska Kronplatz. Jezdí zde vlak Ski Pustertal Express, který protíná celé údolí Hochpustertal/Alta Pusteria. Z Tre Cime Dolomity je to na Kronplatz jen 40 minut – v komfortním vagonu, bez starostí s parkováním. Vlak zastavuje v městečku Percha/Perca přímo u gondoly a jezdí se v něm v lyžařských botách.


2. zastávka: Kronplatz

Jihotyrolskou jedničkou je Kronplatz, 2275 metrů vysoký kopec ze všech stran obtočený 119 kilometry sjezdovek. Nabízí sportovní lyžování i mírnější široké carvingové tratě. Z vrcholu se do údolí kroutí v ostrých zatáčkách až sedm kilometrů dlouhé sjezdovky s krásným profilem. Díky supermoderním lanovkám (některé mají i wi-fi připojení) budete zase rychle zpět nahoře. Hitem se stalo muzeum MMM Corones, které na vrcholu otevřel horolezec Reinhold Messner.

Délka sjezdovek: 119 km
Co nevynechat: muzeum Reinholda Messnera na vrcholu
Největší událost: 18.–21. ledna 2018 – Světový pohár v biatlonu v nedalekém Antholzu/Anterselvě
Největší hit: 5 černých sjezdovek

Tip na horskou restauraci: Oberegger
Srdcem Obereggeru je kuchyně, které kraluje majitelka Sabine. Vymýšlí nové recepty inspirované těmi starými a dávno zapomenutými. Často k tomu využívá produktů z vlastní farmy, ale i bylinky, květiny, houby a bobulovité ovoce z místních luk a lesů.

Z Kronplatzu do Alta Badie se přejede autobusem. Z vrcholu se sjede do obce St. Vigil/San Vigilio, odkud jezdí autobusy do La Villy v Alta Badii. Autobus zastavuje jen pár metrů od sjezdovky.


3. zastávka: Alta Badia

Alta Badia: lyžování s michelinskými kuchaři
Alta Badia nabízí krásné sjezdovky v srdci Dolomit, nezapomenutelné výhledy na skalní masív Sella i kulinářské zážitky, na které lyžaři jen tak nezapomenou. Když budete mít štěstí, narazíte zde i na některou z celebrit. Láká je sem mimo jiné několik michelinských restaurací (tříhvězdičkový St. Hubertus v Sankt Kassianu, La Stüa de Michil v Corvaře) nebo nekončící zábava v Clubu Moritzino na vrcholu Piz La Ila, kde místní DJ jednotlivé chody prokládá diskotékovými hity. Od Moritzina padá dolů sjezdovka Gran Risa, na které se v prosinci jezdí světový pohár.

Délka sjezdovek: 130 km
Co nevynechat: tříhvězdičkovou michelinskou restauraci St. Hubertus
Největší událost: 25. března - Wine Safari
Největší hit: sjezdovka světového poháru Gran Risa

Tip na horskou restauraci: Bioch
Útulná chata vykládaná dřevem leží přímo na sjezdovce. Proslulá je její velká slunečná terasa, kde si je možné jednoduchá ladinská jídla, stejně jako speciality tyrolské a středozemní kuchyně.

Alta Badia je lanovkami propojená s Val Gardenou, což bude další zastávka. Je ale nutné se napojit na slavný okruh Sella Ronda, která obtáčí skalní masív Sella. V oranžovém a zeleném směru ho lze absolvovat po sjezdovkách. Pokud byste ho chtěli projet celý, což se během Ski Safari stihnout nedá, najedete více než 40 kilometrů na lyžích.


4. zastávka: Val Gardena

V centru Dolomit a na trase Sella Rondy leží středisko Gröden/Val Gardena se 115 kilometry lanovek. Nabízí krásné sjezdovky, mezi nimiž je nejslavnější Saslong s „velbloudími hrby“, kde se v prosinci jezdí světový pohár. Tratě se vlní na obou stranách údolí, na jedné straně je ohraničuje skalní masív Seceda, na druhé Langkofel/Sas­solungo. Ubytování se nabízí v městečcích a St. Ulrich/Ortisei, St. Christina/ S. Cristina a Wolkenstein.

Délka sjezdovek: 115 km
Co nevynechat: lyžařský okruh Sella Ronda
Největší událost: 10. - 18. března - Rock the Dolomites, koncerty na sjezdovkách
Největší hit: mořské plody na chatě Comici

Tip na horskou restauraci: Comici
Ve 2200 metrech nad mořem, přímo na sjezdovce, a v krásné kulise Dolomit stojí vynikající rybí restaurace, na jejímž menu nechybí zaručeně čerstvé mořské plody jako třeba humři či langusty.

Z Val Gardeny je možné dojet do místa Seiser Alm/Alpe di Siusi buď lanovkou z vesnice St. Ulrich/Ortisei, nebo autobusem z Monte Pana, který zastavuje a končí u sjezdovek.


5. zastávka – Seiser Alm

Seiser Alm/Alpe di Siusi v magické kulise Dolomit je nejlepší lyžařskou adresou pro rodiny s dětmi. Náhorní planina o velikosti 8000 fotbalových hřišť se rozkládá mezi skalními masívy Schlern/Sciliar a Langkofel/Sas­solungo.
Svahy jsou tak akorát – většinou značené červenou a modrou barvou, lanovkám nechybí zábrany pro nejmenší lyžaře, kopce hlídají dřevěné čarodějnice (s pohádkovým příběhem). Děti mohou vyzkoušet několik slalomů i snowpark. Ten je podle české snowboardistky Šárky Pančochové nejlepší v Itálii. Je 1500 metrů dlouhý, horní část je určená pro začátečníky, spodní s U-rampou vyhoví pokročilým jezdcům. Běžky s sebou: na Seiser Almu je na 80 kilometrů tratí.

Délka sjezdovek: 60 km Co nesmíte vynechat: snowpark
Největší událost: 11. března – Dolovino, akce pro milovníky vína
Největší hit: zdejší výhled

Tip na horskou restauraci: Rauch
Chata je malá, útulná, dřevem vykládaná, vaří tu jihotyrolské speciality – budete se zde cítit jako na prázdninách u babičky.


Více informací na:

www.suedtirol.info/cs

www.facebook.com/jiznityrolsko