zillertal 01 from SNOW.cz on Vimeo.


Už v osm hodin ráno vyráží z městečka Zell am Ziller kabinková lanovka na svahy Zillertal Areny. A hned míříme na nejvyšší vrchol střediska Übergangsjoch (2 500 m), na který si od kabinky Karspitzbahn pomáháme ještě třemi sedačkovými lanovkami. Začátečnickou chybou bylo sice nevyužít ranní prázdný svah nad mezistanicí Karspitzbahn, protože horní sekce začínala s provozem až v 8:45, nicméně i po cestě na Übergangsjoch se našly slušné červené pasáže téměř bez lidí.


V Zillertal Areně jsme se rozhodli projet celou houpačku až na Königsleiten, takže ze sedla Übergangsjoch rozjeli na opačnou stranu po pozvolných spojovacích modrých sjezdovkách, které nás v kombinaci s jednou sedačkou vyplivly na frekventované pláni nad Gerlosem, na rozhlehlých a pozvolných svazích, které uvítají hlavně méně zkušení.


V Gerlosu jsou dostupné typické atrakce moderních rakouských středisek, jako je speedline, tedy úsek měřící maximální rychlost, nebo měřený slalom, který byl postavený sice na mírné modré, na druhou stranu se díky své délce může řadit mezi středně obtížné slalomy. Obě atrakce jsou ve středisku zcela zdarma v rámci skipasu.


Po zdolání dlouhé a náročné černé sjezdovky Krummbach Gerlos jsme se dostali k šestisedačkové lanovce vyvážející do třetí části houpačky Königsleitenu. Tady mě zaujala skicrossová trať, ve které se dá jet ve čtyřech ze speciálních startovních branek a soupeříte v klopených zatáčkách a terénních vlnách. Z jízdy vám navíc kamery pořídí videozáznam, na který se s pomocí čísla svého skipasu můžete na webu střediska podívat.


Ač se dle mapky Königsleitenu zdá, že síť červených sjezdovek je příliš hustá a nepřehledná, ve skutečnosti se tu našlo spoustu širokých předvídatelných úseků, které jsou díky převažujícímu červenému značení spíše sportovního charakteru.


Celkově se mi na sportovní pojezd líbily nejvíc sjezdovky nad městečkem Zell, které jsou členitější než pisty na Gerlosu či Königsleitenu a zvolíte-li například sjezdovku č. 18, užijete si ryze sportovní jízdu i relativně dlouho a dopoledne hlavně bez lidí, neb se tou dobou lyžaři zdržují hlavně v horní části střediska.


V Zillertal Areně jsme na svahu nestihli ani svačinu, a tak jsme využili útulné restaurace Teufels Küche až v údolí u nástupu kabinkové lanovky Rosenamlbahn. Tradiční rakouské pokrmy jsme nechali na jindy a objednali si hromadu žeber a kuřecích křidýlek (18 eur) a jako sladkou tečku Mini mix, tedy kombinaci créme brulée, horkých malin s vanilkovou zmrzlinou a ledovou kávou (9,80 eur) – a stálo to za to!


Tančící apres-ski bar najdete také u nástupní stanice lanovky Rosenalmbahn - kromě jäggertee a aperolu se vám samozřejmě dostane klasických rakouských šlágrů, jako je třeba od Heleny Fischer „Atmenlos durch die Nacht“! 


Zillertal Arena v kostce:

Vzdálenost z Prahy     6 h 20 min
Cena Zillertal Superskipasu - 2 dny:      
Dospělý     102,50 eur
Mládež (roč. 1999-2002)     82 eur
Děti (roč. 2003-2011)     46 eur
Webové stránky     www.zillertal.at


Partneři SNOW tour:


V Zillertalu jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, videotechniku LAMAX a DJI a fototechniku SAMSUNG, hodinky GARMIN a hřály nás vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER. Sílu nám dodávají tyčinky BOMBUS a nápoje DAVID RIO CHAI.