No, můžete si pořídit standardní brýle a do očí si nandat čočky, ale bohužel toto není řešení úplně pro každého. Jsou lidé trpící například astigmatismem, pro které není možné vyrobit vhodné kontaktní čočky. Dále pak, i když máte kontaktní čočky, je tu stále riziko, že mohou vyschnout, a stát se tak nepoužitelnými.

Můžete použít také speciální lyžařské brýle, které jsou dost velké, aby překryly standardní dioptrické brýle, ale pokud jste měli tu možnost si je vyzkoušet tak určitě víte, že je skoro nemožné zamezit jejich zamlžování. Stačí hodit jeden kotoul v prašanu nebo si dát oddech po rychlé jízdě na sjezdovce a nevidíte nic. Než je stačíte otřít, parťáky máte už dávno dole nebo už sedí na další lanovce a po zbytek dne vám nebude zbývat nic jiného než je jen dohánět. I nejlepší lyžaři padají – pokud ne, znamená to, že se málo snaží – a při pádu hrozí, že si buď rozbijete dioptrické brýle nebo rozříznete obličej. Rozhodně se nedoporučují při skákání ani při jízdě volným terénem.

Nyní máte východisko z problému: dioptrické lyžařské brýle dopřejí svobodu lyžovat, kde jen chcete a hlavně bezpečně. Až je zkusíte, řeknete si, jak jste mohli někdy lyžovat bez nich. Brýle jsou docela drahé, tak možná neosloví rekreačního lyžaře, který lyžuje pár dní v roce, ale pokud jste vážný lyžař, tak si určitě nekupujete nejlevnější lyže a nejlevnější boty – kupujete si výstroj, která odvede požadovanou práci – a tyto brýle svou práci splní.

Na rozdíl od většiny dioptrických brýlí na trhu tyto nepoužívají připínací sklíčka, která se vloží do normálních sjezdových brýlí. Čočka je přímo součástí samotných zorníku brýlí, což vám hlavně umožňuje širší úhel pohledu do strany, tedy periferní vidění. K dostání jsou zorníky ve více barevných odstínech, ale pro univerzální používání je doporučen odstín Amber (oranžovohnědý). Když sněží nebo je mlha a je těžké rozeznat detaily v terénu, odfiltrují tyto zorníky modrý díl světla z viditelného spektra. Účinkem toho dochází ke zvýšení kontrastu, abyste lépe odhadovali terén. I když je pěkné počasí, brýle se hodí hlavně na ta mrazivá rána, kdy vám příjemně zahřejí tvář. Tak moc neotálejte, lyžařská sezóna je za dveřmi, buďte připraveni!

Více informací o lyžařských dioptrických brýlích na www.brylenalyze.cz

Brýle na lyže - www.brylenalyze.cz