Závodníci se rovnají na start. Je jasně vidět, kdo má ambice vyběhnout vpřed a kdo si jde trasu zkusmo projít – ať už podle řazení na startovišti, nebo podle závodní či hobby výbavy. Atmosféra více než tří set čelovek namačkaných před startovní bránou je výtečná a sdílná. Když Lucie Výborná a hlavní organizátor Jirka Pleskač zahájí odpočet, světelný had už se štosuje vpřed. S lyžemi na zádech je nutné překonat největší kopec závodu – hned na začátek se rozcvičíme pod lanovkou na Sněžku. Pak už s pásy na lyžích trasa pokračuje dál pod lanovkou až na Růžohorky. Ti nejrychlejší cikcak vyběhnou pod 40 minut.

Cesta osvětlena pouze čelovkami závodníků má jedinečnou atmosféru

Sundat pásy a první dlouhý sjezd do Velké Úpy je příjemně dlouhý. Ještě příjemnější je vidina toho, že nejprudší kopec je překonán. Stoupání na Javor již lze jít rovně, bez cikcaků. I když to trochu postrádá romantiku kroutícího se světelného hada z čelovek. Díky sítu závodníků na prvním kopci si již nemusíme šlapat na lyže, ale stejně na trati nikdy nejsme zcela sami. Z Javoru se sjíždí kousek na lesní cestu a na pásech zase nahoru na Zahrádky. To už je psychicky konec závodu – je však třeba projet cílovou pásku, a ta je vzdálena 2 km sjezdu. Dlouhého, temného, nočního freeridu. No dobře, sjezdovkového freeridu, ale i ten je zasloužený. A projet cílem je velká odměna – spolu s teplým čajem a koláčkem, které v cíli rozdávají.

Obě kategorie (dvojice i jednotlivci) jsou pojaty především požitkově. A je fakt, že projít si noční Krkonoše v tak dlouhém řetězu záře je nezapomenutelný zážitek. Závod je určen hlavně amatérům, obyčejným milovníkům skitouringu, kteří se i na závěrečném koncertu mohou potkat s kapacitami českého skialpinismu a rozšířit si obzory. Noc tuleních pásů oproti jiným závodům nerozděluje na nejlepší a horší. Naopak. Stmeluje všechny skialpinisty – ty, co hledají výkon, s těmi, co si chtějí užívat pobyt v horách. Ty, co rádi chodí, s těmi, co rádi jezdí. Zkrátka zadává důvody k přátelskému průchodu skrz noční krajinu Krkonoš všem, kteří ve skialpinismu vidí smysluplnou činnost.

Vyhlášení výsledků v přátelském duchu, bar Klondike v Peci pod Sněžkou