Vážený pane Mrštíku,

z vašeho vzkazu vůbec není jasné, zda se jedná o otázku nebo sdělení. Pokud by to byla otázka, tak by to chtělo formulovat jinak. Příkladně: Když jsem si večer namazal lyže, proč ráno nebyl sníh? Pokud by to bylo sdělení, tak mi není jasné, zda si na svou situaci stěžujete, nebo se z ní radujete. Tak, že bychom to vzali hezky pozpátku?

Za prvé by bylo možné, že se radujete z toho, že ráno nikde nebyl žádný sníh. Ono mi ani není jasné, zda byl sníh již večer, kdy jste si ty lyže mazal. Je možné, že jste šel mazat lyže, abyste nemusel zdobit stromeček, luxovat nebo třeba dokonce zabíjet a zpracovávat kapra. Tato posledně jmenovaná činnost se v metropoli těší stále menší oblibě (píšete, že jste z Prahy). Takže si dovedu představit celé zástupy pražských mužských, kteří půjdou raději mazat lyže, než by zabíjeli kapra, luxovali a další. A to, i když zbytku rodiny nebudete umět vysvětlit, kam byste na nich chtěl běžet.

Vy víte, že běžky je třeba mazat vždy podle aktuálních sněhových podmínek, takže tento scénář se zdá od prvního do posledního pochybný. Mohl jste jít dělat cokoli jiného, vyhýbavého, co nebude s největší pravděpodobností žádat pozdější likvidaci. Tady mám na mysli, že vosk bude potřeba setřít, protože aplikovaná barva příště až napadne sníh nebude vyhovovat teplotě.

Za druhé jste smutný a je možné, že si přejete, abych vás politovala, že jste se hmoždil nadarmo. Ale od toho já tady, holenku, nejsem. Já jsem tady, abych vám dala eventuální odpovědi na vaše lehce pomýlené otázky. Meteorologické předpovědi jsou v současné době již věrohodné a přesné. Pro věrohodnou a poměrně přesnou představu o počasí v následujících dnech stačí fakt málo. Nebudu to tady vysvětlovat, to by ostatní čtenáře mohlo nudit. Takže si to příště zjistěte dřív, než začnete pomazávat skluznici běžek.

A pak je tu ještě ta možnost, že se mne chcete ptát. Možná jsem se spletla, když vás oslovuji pane, protože ve skutečnosti je ti, chlapče, třeba kolem deset let. To si však dovedu představit jen stěží, že by v dnešní době někdo nechal tak malé dítě, aby si samo mazalo běžky. Ráno nebyl žádný sníh, protože všechen přes noc roztál. K takovému jevu dochází zejména na začátku nebo naopak na konci zimy. Říká se tomu obleva. V noci prostě přišla obleva a sníh roztál, milý Vilíku.
Máte dotaz, na který jste ještě nikdy nedostali odpověď? Pošlete jej na skipsycho@snow.cz anebo ho přidejte jako komentář k článku!
Všechny dotazy a odpovědi ze Skipsychoporadny najdete v archivu!