SNOW tour 2018 - Bormio from SNOW.cz on Vimeo.


Přímo z městečka Bormia se zvedá kabinková lanovka, která lyžaře vyváží do stanice Bormio 2000, hlavního zázemí areálu. Jde o první patro zmíněné hory Cima Bianca, odkud lze pokračovat na vrchol do výšky 3 000 m. Z tohoto místa se spouští červené sjezdovky, které se různě větví, křižují a vzápětí spojují, takže nabízí několik kombinací sjezdu.


Přiznám se, že při první návštěvě před několika roky na mě Bormio působilo trochu zmateně a krásu tamních sjezdovek jsem objevila až po čase, kdy jsem se dokázala dobře zorientovat a teď na něj nedám dopustit. Nejvíc mě tu baví právě členitost sjezdovek, kdy se střídá prudký úsek s mírnějším, takže se to tu dá na několika místech pěkně pustit s tím, že rychlost si dokážete vzápětí snadno korigovat na méně prudké části trati. Příkladem je trať Světového poháru Stelvio 3 a 4 pod Ciukem, kde se dostanete na prudký slalomák, který se ovšem záhy otevře do rozlehlé přehledné pláně.


Rozmanitost terénu se tu vyznačuje také množstvím zatáček a různých terénních zlomů. Osobně se mi tu líbí sjezd v pravé části střediska (díváte-li se z kopce dolů), kdy z nejvyšší stanice Bormio 3000 držíte neustále pravou stranu až úplně do města. Dohromady jde o cca 8kilometrový sjezd s 1 800m převýšením v ryze sportovním tempu.


Další sportovní padák, který mi vhání do žil adrenalin, se nachází pod stanicí Bormio 3000. Na mapě je sice značen červeně, já bych se ho ale nebála „přemalovat“ na černý, protože zejména úvodní část je jak střecha. S každým dalším metrem jako by se sjezdovka rozšiřovala a zvolňovala, a v konečné fázi nabídne dojezd takřka do protisvahu, takže se tu často odváží i ti, kteří vysoké rychlosti jinak neholdují.


Hravé varianty nabízí i levá strana střediska, která padá ke stanici Bormio 2000 o něco rychleji než strana pravá a kromě terénních zlomů nabídne i strmé, ovšem přehledné sešupy.


Asi nejpřehlednější sjezdovkou, kterou bychom jako jedinou mohli označit za dálnici, je trať přímo nad mezistanicí Bormio 2000, na kterou dopravuje sedačková lanovka. Tady se dá v rytmu carvovat od shora až dolů pouze s nepatrnými terénními zlomy, které ale na přehlednosti nijak neubírají.


Stanice Bormio 2000 je takovou malou vesničkou uprostřed kopce. Na jednom místě se tu nachází půjčovna lyží, několik občerstvovacích zařízení včetně samoobslužné restaurace a nechybí tu ani bankomat. Současně jde také o prostor pro začínající lyžaře, protože právě odsud se do kopce šplhá pojízdný pás, který lemuje svah přívětivý pro první lyžařské oblouky.


Sportovnímu Bormiu nechybí na sjezdovkách ani zábava, kterou je v tomto případě Fun slope, tedy hravá trať s klopenými zatáčkami, terénními vlnami, jednoduchými bedýnkami a také s tunelem. Trať zvládnou i ti nejmenší, na druhou stranu se tu může celkem svižně projet i zkušenější lyžař.


Na obědovou pauzu jsme si v Bormiu vybrali tu s nejlepším výhledem, tedy v restauraci Bormio 3000 Haven. Najíst se tu můžete na prosluněné terase, vevnitř v samoobslužné části nebo v obslužné v druhém patře. My upřednostnili obsluhu a díky prosklenému interiéru kochání se parádním výhledem po celou dobu oběda. Z typické italské kuchyně si tu můžete dát špagety carbonara, lasagne nebo bresaolu.Ubytovaní jsme byli tentokrát v apartmánovém domě Perego přímo v centru Bormia, což je jedno z mnoha ubytování v režii cestovní kanceláře Nev-Dama, která je jedničkou v oblasti zimních dovolených v Itálii.
Nabídku lyžařských zájezdů do Bormia najdete na Nev-Dama.cz!


SNOW tour TIP 2018 - Ubytování - Perego Bormio from SNOW.cz on Vimeo.Bormio v kostce:

Celodenní skipas dospělý (19-65 let)     41 eur
Celodenní skipas junior (16-18 let) a studenti do 26 let     34 eur
Celodenní skipas dítě (6-15 let)     21 eur
Celodenní skipas senior (60+)     39 eur
Provozní doba střediska     8:30 – 16:00
Webové stránky střediska     www.bormioski.eu
Ubytování     CK NEV-DAMA
Parkování     zdarma u nástupu lanovky Bormio 2000


Partneři SNOW tour:


Také v Bormiu se ve spolupráci s cestovní kanceláří NEV DAMA odehrála akce SNOWtour, kde jste mohli zdarma testovat lyže FISCHER, helmy a brýle SMITH nebo sportovní kamery LAMAX. Zdarma jste mohli ochutnat nápoje DAVID RIO CHAI nebo zdravé tyčinky BOMBUS. Na stánku SNOW jste dále kromě samotného časopisu mohli okouknout rukavice ZANIER, čepky DOKE, a vyhřívané produkty značky LENZ.
Reportovali jsme v oblečení HELLY HANSEN, používali hůlky KOMPERDELL, videotechniku LAMAX a DJI, fototechniku SAMSUNG a hodinky GARMIN.